Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Yuri] o poveste de iubire

#10
(18-08-2012, 02:50 AM)rebeca A scris: O sa incep un nou capitol cu un disclamier si o sa incep sa imi corectez scrisul sper sa va placa putin mai mult acest capitol

Disclamier: Nu detin nici un personaj din anime-ul Vampire Knight decat cele create de mine si nu profit de pe urma acestora.

O poveste de iubire
Capitolul patru

Cand au intrat cu totidoi de i in camera au ramas socati.
- Ai tipat ca turbatul si fara virgula, si m-ai facut sa vin imbracat asa ca sa vad ce?
- Ei binevirgula iti zic sincer,fara virgula evetual pui un "ca" am auzit tipete din camera asta!
- Dar eu vad ca Yuuki doarme.
- Dfara liniuta ci trei puncte de suspensie-Dar
- Nicifara spatiu un dar.!..doar semnul exclamarii
- Terminavirgula Aidou!
- Kfara liniuta ci trei puncte de suspensie-Kaname-senpai.
Dupa ce toti au iesit din camera, nici doi pasi nu au reusit sa faca nici doi pasirepetitie ca au auzit niste fara alineat aici
zgomote ciudate. Au intrat in camera si supriza, Yuuki vorbea in somn.
- Yuuki a mea vorbeste in somnsemnul exclamarii
- Offun singur f si virgula sau semnul exclamarii si incepi cu litera mare directorevirgula m-ai trezit din dulcele meu somn din cauza astapunct
- Aidou nu mai fii atat de raupunct si litera mare nu stiam ca ea vorbeste in somn.
- Ia hai sa auzim ce vorbeste.
Toti sau dus langa ia eaca sa auda ce spune. Yuuki soptea incet niste cuvinte incrucisate in care zicea " Cine esti? cine esti? ce vrei de la mine !? lasacred ca e "lasa-ma"in pace ! pleca."
- Ce tot spune acolosemnul intrebarii
- Tacivirgula Aidou, incerc sa inteleg ce spune..
- Ce rea e Ruka cu mine!.doar semnul exclamarii
Toti erau curiosi la cine se refera.daca pui punct acel si nu are ce cauta, iar daca nu era punct aici nu are ce sa caute niciun semn de punctuatie si ascultau cedoi de ea ce zicea " Multumesc mult! Kaname- sama, mcratimaai salvat. Mcratimaai salvat de acel monstru hidos si oribil,punct si litera mare daca nu erai tu acum eu , eu,trei puncte de suspensie"
Atat mai apuca sa spuna ca se trezi.
- Voi ce cautati aici?litera mare si ce e cu hainele voastre semnul intrebarii
- ( Toti )fara acest "toti", de cate ori sa repet ca nu e piesa de teatru? O poveste lunga.trei puncte de suspensie
- Htrei puncte de suspensie nu liniuta aia-hei ma ajuta si pe mine cinevasemnul intrebarii
- Ztrei puncte de suspensie-zero ce cauti pe podea?.doar semnul intrebarii
- Aaaaa un "a", maxim doi, semnul exclamarii si cu litera mare in continuarefiul meu virgulaimi pare rau ca te-am lovit cu tigaia in cappunct si litera mare in continure nu o sa se mai repete niciodatapunct
- De cand sunt eu fiul tau?.doar semnul intrebarii
- Oftrei puncte de suspensie sau semnul exclamarii si litera mare in continuare cred ca e lovit rau punct
- Sunt foarte bine!!!doar un semn al exclamarii
- Nu credpunct si litera mare mai stii cine sunt???doar un semn al intrebarii
- Davirgula te stiu foarte binevirgula si fara acel "ok" ok esti directorul scolidoi de i si trei puncte de suspensie.. Multumit de raspunssemnul intrebarii
- Hmtrei pouncte de suspensie tot la fel de arogantpunct.
- Ceeun singur "e" ai ziss??un singur semn de intrebare
- Ahvirgula nimic, nimic..trei puncte de suspensie
- Directorevirgula noi vom plecapunct
- Kanamevirgula bine la revedere. aici acel bine suna cam urat, puteai formula altfel
Toti pleaca din camera si Yuuki se *****presupun ca "scoala" din pat si se duse la baie sa isi faca siestapunct si litera mare dupa 10numeralele se scriu in litere, chiar trebuie sa-ti repet in continuu? minminute iesidoi de i din baie si se duse suna urat acest "se duse", mai bine "s-a dus"spre dulapul ei cu hainevirgula iar de acolo isi lua uniforma si coboracobori jos iar acolo icratimaa vazut pe...asta nu e suspans, nu se incheie asa un capitol. Gaseste alta formulare, un exemplu ar fi: "Cobori scarile si privi la cei ce se aflau acolo. Nu se astepta sa-i vada, locul lor nu era aici. Ce vor, ce cauta? "

data viitoare va scriu pe cine a vazut Yuuki sper ca va placut putin mai mult acest capitol am incercat sa al fac cum ati zis voi nu stiu daca mia iesit bine sau nu asta o sa o decideti voi...

Acum o iau din nou pe puncte:
1. Nu ai corectat lucrul cu semnele de punctuatie, semnul intrebarii, exclamarii, punctele de suspensie iti lipsesc deseori, abia daca am vazut vreun exemplu din fiecare prin text.
2. Nu ai corectat lipsa virgulei la adresare. In momentul in care un personaj se adreseaza altuia, numele sau formula cu care i s-a adresat va fi: urmat de virgula daca numele este la inceputul adresarii(adica primul cuvant), urmat si precedat de virgula daca numele se afla la mijlocul adresarii si doar precedat in caz ca numele se afla la finalul adresarii(ultimul cuvant). Bun, sper ca am explicat bine.
3. Nu ai corectat problema cu "î". Ti-am mai spus si repet, "î" din i se scrie la inceputul si la sfarsitul cuvantului si din moment ce nu folosim diacritice il scrii ca "i". "î" din "a" se va folosi in cuvant.
4. Nu ai coectat problema cu "dar" si "iar". Iti mai spun o data: inaintea acestor cuvinte se scrie intotdeauna virgula.
5. Nu ai corectat problema numeralelor. De cate ori sa repet si eu si ceilalti care ti-au lasat comentariu? Numeralele se scriu cu litere.
5. Nu mai prescurta cuvintele. Un exemplu ar fi: "min", care trebuia scris: "minute".
6. Nu mai fa excese cu "f", "a" sau "e" la exprimarile" Ce?, Of!, A!" si nici la semnele de intrebare sau exclamare. Ajunge unul singur.
7. Am observat ca ai inceput sa pui cratima, ceea ce este bine, dar fii mai atenta caci lipseste in unele parti.
8. Nu mai scrie "cea ce", corect este: "ceea ce".
9. In cele din urma ajung si la problema majora pe care nu ai corectat-o:
Naratiune- ioc, descriere- nema, iar dialog- mult si prost si fara rost.
Bun, acum sa explic ce si cum:
a)Ai pus doua alineate cu naratiune, in rest nimic. Cum am mai spus: povesteste, nu te baza pe dialog.
b) Descrierea in acest capitol lipseste cu desavarsire, nici macar un epitet sau o comparatie.
c) Dialogul este din nou in mod excesiv, replici seci, interlocutorul se pierde pe parcurs ca de obicei.
d) Cum am mai spus si repet: echilibrul. Gaseste o "armonie" intre cele trei moduri de expunere.

Bun, nu am corectat si capitolul cinci pentru ca nu mai am rabdare, sper ca sfaturile de la capitolul asta sa te ajute. Ja ne!
[Imagine: semnatura_zps4673586a.png]
"You don't give people hope...You take it away..."
My yaoi blog ^.^



Răspunsuri în acest subiect
o poveste de iubire - de rebeca - 12-08-2012, 03:45 PM
RE: o poveste de iubire - de rebeca - 14-08-2012, 05:07 PM
RE: o poveste de iubire - de Nywa - 15-08-2012, 06:28 PM
RE: o poveste de iubire - de rebeca - 15-08-2012, 08:54 PM
RE: o poveste de iubire - de Liar - 15-08-2012, 09:50 PM
RE: o poveste de iubire - de Kimera - 16-08-2012, 12:46 AM
RE: o poveste de iubire - de rebeca - 17-08-2012, 09:43 PM
RE: o poveste de iubire - de rebeca - 17-08-2012, 11:20 PM
RE: o poveste de iubire - de rebeca - 18-08-2012, 02:50 AM
RE: o poveste de iubire - de Kimera - 18-08-2012, 12:55 PM
RE: o poveste de iubire - de Nywa - 18-08-2012, 03:05 PM
RE: o poveste de iubire - de rebeca - 19-08-2012, 04:12 PM
RE: o poveste de iubire - de Denny - 20-08-2012, 05:05 PM
RE: o poveste de iubire - de rebeca - 20-08-2012, 05:42 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] o poveste de iubire rebeca 10 5.745 12-08-2012, 05:17 PM
Ultimul răspuns: Daria v2


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)