Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Spiritualitate.

#1
Neata, lume ! Papam linistita in camera mea si m-a trasnit o idee in timp ce citeam ce scris Lexxu despre iluminati.

Spiritualitatea. Adica nu multi stiu in ce consta si cu ce se ocupa, mai ales ce poti face cu ea.
Fiecare om are chakre sau cum s-o scrie, si, pe parcursul vietii [ in special la adolescenta ] poti sa iti deschizi cele 7 sau 8 porti spirituale, ultima fiind numita al treilea ochi si care este un fapt dovedit pentru ca apare inca de pe vremea sumerienilor si vechilor zei antici egipteni.
Pana aici ce se stie despre spiritualitate este la comun, iar dupa aceea se desparte in doua ramuri.

Prima : Spiritualitatea paranosrmala sau fantastica, cea in care ficare poate evolua pana la un anumit punct si in care toti ne nastem fie demoni, ingeri si chiar himere. De asemenea sunt sunt si multe alte subspecii cum ar fii vrajitoarele, samanii, etc.
De la o anumita varsta si grad de maturitate te " trezesti " incepand sa ti se intample multe lucruri. Unele dintre ele sunt si controlatul viselor, cititul mintii, puteri magnetice si multe alte astfel de " puteri " . Si , pe parcurs, meditand poti ajunge pana la a te putea reincarna sau ati aduce aminte lucruri din fostele tale vieti spirituale ceea ce e foarte tare.
Ce mai stiu eu despre aceasta parte a spiritualitatii este ca fiecare cand se" trezeste " capata un gardian si, in functie de ce este el [ inger, demon s.a.] acesta poate fii demon sau inger. Cu cat evoluezi mai mult iti poti crea tu insuti alti gardieni care sa te ajute sa te aperi de altii care vor sa-ti distruga aura spirituala sau pur si simplu sa te apere de pericole normale avertizandu-te sau chiar intervenind. Si un gardian poate evolua si astfel, ajuns la un anumit punct, poate sa se materializeze, devenind o persoana independeta.
Mai stiu ca himerele sunt neutre, adica poti devenii mai departe ce iti doreste inimioara. Exact ca o omidam ea poate sa ramana asa sau sa se transforme intr-un fluture frumos.


A doua: Partea spiritual normala in care punctul maxim de evolutie e foarte strans legata de prezisul viitorului. Se zice ca toti cei care au prezis sfarsitul lumii erau oameni spirituali care se ajutau de al treilea ochi pentru a face asta. Dar s-a renuntat pentru ca putea schimba ceea ce avea sa intample.
Inca din antichitate se vorbeste despre acest ip de spiritualitate si sunt multe dovezi cu ca, chiar se poate. Creierul nostru beneficiaza de o anumita glanda pineala, numita si al treilea ochi [ ding ! ], care are forma unui con de pin - de aici si numele - si care se activeaza atunci cand toate celelalte porti energetice se unesc intr-una singura, in creier. Pentru a face asta trebuie musai sa fie intuneric ca fotonii sa nu mai ajunga la glanda si ea sa inceapa sa elimine morfina sau ceva de genul. Oricum, ceva cu m. 21

Sincer, eu tind sa cred in prima varianta. Sunt mai atrasa de partea aceea si se spune deasemenea ca mentalistii sunt demoni sau ingeri cazuti care fac abuz de puterile lor si incalca niste reguli dezvaluind lumii, care si asa nu se prinde. 21
Acum intrebare intrebatoare :

Voi credeti in spiritualitate ? Daca da, de care fel ?
Ce se poate intampla ?! ^.^
Love me baby !
Love youuuuu ! >.<
Incert ! >.<

Blogul pisicii.

#2
Puncte de energie?Chakre? 21 Ma rog nu's in tema cu subiectul,doar din ce-ai scris tu ma tuc prea de tot cu gandul la fantasy. Adica " Spiritualitatea paranosrmala sau fantastica, cea in care ficare poate evolua pana la un anumit punct si in care toti ne nastem fie demoni, ingeri si chiar himere" You f---ing kidding me? Si de ce mai e precizata daca e fantastica.
Ceva explicatie sem-stintifica la a doua varianta,dar viitorul nu exista. Viitorul este influentat de deciziile noastre. A fiecaruia in parte.
Raman sa mai dau un ultim LOL si ultimei afirmati.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#3
Nu, nu glumesc. 21))) Stiu ca o sa fac spam probabil din cauza postului scurt, dar informeaza-te intai, te rog. Smile
Ce se poate intampla ?! ^.^
Love me baby !
Love youuuuu ! >.<
Incert ! >.<

Blogul pisicii.

#4
Ummm...eu tot nu cred si daca poti sa dai in postul urmator niste linkuri as fi fericita.Nu cred nici in sutele de documentare care vreau sa-ti sustina parerea.N-o lua in nume de rau (sincer,sunt sigura ca nici tu nu crezi),dar totul se bazeaza pe o anumita stare sau pe modul de gandire si reactionare a creierului in momentul respectiv.De exemplu,cand esti in pericol : poti sa te salvezi folosindu-ti instinctele de supravietuire,refleze neconditionate pe care te miri de unde le cunosti si care in realitate sunt introduse in subconstientul nostru(ca un calculator,pe care atunci cand in cumperi,are deja windows-ul instalat); sau ca la nivelul cecucelor sa se produca o anumita secretie de substante (nu doar morfina s.a),care inlatura sentimentele cum ar fi frica sau spaima si concentreaza intreaga cantitate de energie spre partea anatomica(mana,picioarele) care te-au putea salva(ex:cand cade o piatra peste tine)
Sa fiu mai explicita,multi numeau in evul mediu bolile drept infurierea zeilor sau alte chestii ce mai debitau.Faza cu al treilea ochi,apare oriunde,insa nu se stie exact de ce in majoritatea culturilor antice aparea.Se poate sa fi avut alt sens,unul metaforic?Sau ma degraba(ce cred eu) ca era vb de un zvon raspandit,ca Biblia s.a. cu chestii convingatoare care i-au facut sa creada.Motivul?Seceta,distrugeri si catastrofe pe care nu le puteau opri.CAt despre ghicitul in viitor,parerea mea este ca acei oameni erau savantii vremii respective (numiti si samani) care fraiereau lumea ca au puteri magice ca sa nu se teama de ei si sa-i decapiteze, si dupa cum mergea vantul (ce detecteaza aparatele in ziua de azi) isi dadeau seama daca vine un uragan sau altceva.Si acum ca toata lumea zice ca vine sfarsitul lumii,asta este o prostie.Probabil fusesera niste numere inversate sau "savantii" de atunci aveau o idee,dar in orice caz,Afarsitul lumii nu exista si nu va exista si am si explicatia:Viata mereu evolueaza.Si stiu ca unii spun ca o sa fie nush ce bomba nucleara.Si ce?Animalele,in curs de cateva sute de ani se vor adapta si oamenii la fel.Apoi se spune ca vine tsunami ca in 2012.Daca v-ati uitat la film,stiti si motivul.Si se spune ca va veni nush ce alieni sau meteorit.Si-atunci se vor construi buncare si tot vor supravietui oameni care sa duca rasa mai departe.
DAr sa nu ma abat de la subiect: poate ca si commentul de dinaintea mea era exagerat.Adica,cum sa spun?Poate ca userul n-a explicat bine si se mai intampla.Sa spun parerea mea definitiva : Nu te mai uita la filme de groaza si la chestii ca alea ca iti otravesti mintea si dupaia o sa ajungi sa zici ca Bloody Merry exista.Te rog...Nu exista spirite ce umbla prin case ca in Casper,nici demoni sau himere(ce sunt alea?As vrea sa-mi explici,te rog),nici ingeri ce cad din ceruri.Si sincer, postul a parut de parca mai trebuia sa incluzi unicornii si spiridusii sa fie complet.Cat despre karma,nu stiu ce sa cred.Mai revin cu un post dupa aceea,dupa ce ai postat inainte linkurile ca sunt curioasa.Ah!SI vb de karma...daca tot crezi ca exista,poti gasi vreun video care sa dovedeasca telekinezia sau telepatia?Daca nu,inseamna ca nu exista.

P.S. Aminteste-ti ca tot ce ti se pare ca vezi sau auzi (fenomene stranii) sunt doar mici reflexe cerebrale pe care le cauzam noi,oamenii,cand nu stim ce sa credem . Mai revin !!!







[Imagine: ItachiSig.jpg]






#5
Uite cateva informatii in plus si linkuri.
http://www.youtube.com/watch?feature=pla...wNSxqDKkp8
http://www.jurnalul.ro/paranormal/glanda...598196.htm
http://exploratorulconstiintei.blogspot....-ochi.html
http://ro.wikipedia.org/wiki/Himera
http://astrologykom.blogspot.ro/2010/01/...lutie.html
http://astrologykom.blogspot.ro/2010/01/...tului.html
Si mai multe poti lua de la ultimul site.
Ce se poate intampla ?! ^.^
Love me baby !
Love youuuuu ! >.<
Incert ! >.<

Blogul pisicii.

#6
In Indonesia ploua cu ingeri 21)
Uni sunt himere,stai ca na-m inteleso pe asta,acum ma astept sa vina si neflini o.O.
Din ce-am citit,glanda pineala (sau al treilea ochi cum vrei sa-i zici) nare legatura cu cititul viitorul. Defapt este doar o ipoteza ca aceea glanda ar putea face ceva mai mult. Daca vrem sa purtam o discutie serioasa despre creier ar trebui sa fim informati cu stiinte mult prea complexe pentru varsta noastra si pentru nivelul nostru de intelegere.Creerul uman nu este inteles oricat de mult sar chinui cercetatori,deci ceea ce ramane sa discutam sunt decat ipoteze.
Toti am fost,suntem si vom si atrasi de asa zisul paranormal si vom cauta raspuns la intrebari care nu au raspuns.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#7
Alexandra Miau, sa nu mi-o iei in nume de rau, dar primul tau post mi se pare o dovada clara ca fie te-ai uitat prea mult la televizor (acolo se face adevarata "indoctrinare"), fie ai citit prea multe manga sau ai vazut prea multe anime-uri pe internet si le confunzi cu realitatea. In orice caz, este usor de recunoascut genul "fantasy" pe care l-au identificat si ceilalti useri in postul tau. Inca o data, nu vreau sa par ironica sau sa crezi ca vreau sa te jignesc, nici pe departe, insa ma doare cand vad cati oameni ajung sa perceapa ca fiind reale lucruri ce tin doar de domeniul imaginatiei sau lucruri nereale, car care ni se par noua ca fiind reale, pentru ca ne plac.
Hetalia

Sa fii deschis nu inseamna sa fii receptiv la ce iti place tie, ci la ce este bine, atfel te numesti "om cu prejudecati", eticheta pe care oamenii din ziua de azi o pun numai celor demodati, dar nu se vad pe ei...




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)