Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Death Note: Rebirth

#2
So.. nici nu prea stiu cu ce sa incep. N-am mai comentat de mult pe la Fan Fiction - am devenit o persoana destul de lenesa in ultimul timp - si niciodata la scrierile in Engleza, dar toate au un inceput, no? *haha* Trebuie facut ceva si cu lenea asta.

Anyway, am sa incerc sa nu ma lungesc prea mult la vorba, si sa scriu pe aici lucrurile importante. In primul rand, imi place ca ai ales sa-ti scrii Fic-ul in engleza. Nu stiu de ce, mereu ma atras asta la o poveste. Imi place cum suna, mai mult decat limba Romana, chiar. Majoritatea anime-urilor, obisnuiam sa le vad cu subtitrare in engleza. In fine. La modul cum ai scris nu pot sa te corectez – probabil nici n-as avea cu ce. Nu sunt cine stie ce experta cand vine vorba de gramatica limbii engleze, stiu doar intr-atat incat sa inteleg perfect ce-ai scris – iar mie mi se pare foarte ok. Ai folosit un limbaj ’neutru’ cum s-ar zice. N-am intalnit cuvinte pretentioase sau expresii de care sa nu fii auzit - aici cred ca mai trebuie lucrat putintel. Ai folosit timpul potrivit atunci cand ai scris, cat si un mod atractiv, care cufunda cititorul in poveste si il determine sa continue sa citeasca - aiai e un + xDD.

Trecand la povestea in sine, nu stiu ce-as putea sa zic. Si eu am fost mare fan Death Note – un anime genial, dupa parerea mea - asa incat iti dai seama ca n-as avea ce sa zic ca nu este la locul lui. Pe de o parte imi pare rau pentru saracul Ryuk, de pe o alta parte.. nu prea. Asa mai patesc oamenii (ma rog, indirect spus, ca el nu era om) atunci cand acestia cauta doar sa se distreze, si pun o anumita responsabilitate pe seama altora. Mi-a placut cum ai povestit in incipit, si imi place ideea cu personajul asta feminin indragostit. Ma plictisisem numai de tipa aia Misa in tot anime-ul. Dialogul e destul de interesant. Mi s-a parut suspicios, legat de ceea ce planuieste tipa, si imi place ca te-ai oprit la momentul culminant. Sunt tare curioasa sa vad ce urmareste de fapt.

In mare, ideea e buna, cat si modul de a scrie. Totusi, abia astept sa vad cum ai sa progresezi, si sunt curioasa, normal, de ceea ce se va alege de Light si de Ryuk. Cam asta e tot ce am avut de zis. Astept next-ul.
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”



Răspunsuri în acest subiect
Death Note: Rebirth - de Dantwyn - 05-06-2012, 04:04 PM
RE: Death Note: Rebirth - de Niska - 05-06-2012, 04:36 PM
RE: Death Note: Rebirth - de Dantwyn - 05-06-2012, 06:05 PM
RE: Death Note: Rebirth - de K.V. - 05-06-2012, 08:45 PM
RE: Death Note: Rebirth - de Lia - 05-06-2012, 08:49 PM
RE: Death Note: Rebirth - de Dantwyn - 05-06-2012, 08:56 PM
RE: Death Note: Rebirth - de K.V. - 05-06-2012, 10:11 PM
RE: Death Note: Rebirth - de Dantwyn - 05-06-2012, 10:37 PM
RE: Death Note: Rebirth - de Lia - 06-09-2012, 12:22 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)