Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Legea dragostei

#10
***
Inca multumit de ce se intamplase inainte, afland clar ca Otto ma vrea in custodie, m-am ridicat in fund, privindu-l fix in ochi. Zambeam oarecum multumit, analizandu-l cu atentie.
- Crezi ca, daca esti avocat, ai un avantaj sa ma castigi? Daca nu cer prea mult, chiar mi-ar placea sa stau la tine... Cu tine, am continuat zambind. Tu nu esti ca ai nostri, Otto, esti o persoana super si, oricum, sunt satul sa-i aud certandu-se mai tot timpul.
- Sigur ca stiu, raspunse razand. Stiu, pentru ca stiu si unde sa bat si stiu exact ce sa fac. Plus de-asta, voi face tot posibilul sa te am, rosti pe un ton destul de pervers, care ma facu sa incep sa rad entuziasmat de acest lucru. Chiar imi doream sa stau cu Otto, nu incapea indoiala, imi doream teribil sa stau in Olanda, sa ajung olandez si sa fiu departe de ai mei.
Otto incepu sa rada in momentul in care i-am spus toate acele lucruri si, entuziasmat, se apropie de mine, sarutandu-ma pe frunte. Mi-am pus mana in jurul gatului sau si, scurt, l-am pupat pe nas, asa cum faceam cand eram mici. Pentru cateva minute, fratele meu ramase cu gura cascata, apoi incepu si el sa rada, pupandu-ma pe nas.
- Mai stii cand eram mici si faceam asa? am intrebat in soapta, iar el incepu sa rada entuziasmat. Dadu afirmativ din cap, apoi, zambind, mi-am apropiat buzele usor de ale sale si i le-am atins usor cu ale mele, gustandu-i-le usor. Otto mentinu micul pupic, insa cand m-am indepartat, se uita lung la mine. Am continuat: Si ne pupaceam cand eram mici. Fratioare, nu inteleg de ce relatiile se racesc cand oamenii se fac mari....
Oftasem cu parere de rau, iar el, inca privindu-ma, rosti:
- Suntem mari si se poate crede ca facem ceva nepermis, de-asta, scumpul meu, spuse calm, dupa care ma pupa din nou pe buze, la fel ca atunci cand eram mici.
- Mi-e dor de copilarie. Te deranjeaza ca am facut asta? intrebasem in soapta, iar el, chicotind usor, dadu negativ din cap si imi saruta iarasi buzele, la fel ca in trecut, facandu-ma sa ma simt divin. Am chicotit usor, amintindu-mi mult mai multe lucruri din trecutul nostru, momente de neuitat.
Intr-un sfarsit, am adormit cu capul pe umarul sau, strangandu-i mana intr-a mea si, cu cealalta, jucandu-ma in parul sau lung, ca atunci cand dormeam amandoi, fiindca, eu fiind prea mic, eram speriat de monstrii din dulap si imi era teama sa dorm singurel.

O galagie infernala din camera de zi ma trezi. Cu ochii carpiti de somn, am ajuns in sufragerie, vazandu-l pe Otto, doar in perechea de pantaloni cu care se culcase noaptea trecuta,stand fata in fata cu parintii nostri, vorbind, pare-se ,calm.
- 'Neata... am spus oftand. Stiam ca asta ar putea insemna plecarea mea acasa, dar aveam de gand sa ii trimit la dracu' daca voiau sa ma ia cu ei in Japonia, mai ales dupa momentele de aduceri aminte care-mi lipsisera enorm din trecut. Am zambit cu tristete, uitandu-ma la fiecare dintre ei.
- Buna dimineata, scumpule! spuse mama, venind spre mine. Mana ei calda se aseza pe pieptul meu gol, iar buzele sale fine imi sarutara obrazul stang cu dragalasenia materna de care eram satul, spre marea mea groaza, fiindca dedusesem ca mama mea ,ca si tatal meu, de altfel, purta o masca in spatele careia se ascundeau toate rautatile posibile pe lume, toate cele o mie de fete pe care le avea si multe, multe alte lucruri. Tocmai discutam despre proces si despre tine, rosti pe un ton care voia sa para indiferent, dar simtisem ura in vocea ei si nu stiam catre cine este indreptata. Dupa cum poate stii, lupta acum se da in trei: eu, tatal tau si fratele tau.
Incercand s-o ignor, m-am asezat langa Otto, stand cu picioarele incrucisate si mainile pe genunchi. Otto, care statea lejer pe canapea, se uita la tatal nostru, la mama noastra si, intr-un final, la mine. Eram singurul caruia imi zambise.
- Oliver, rosti pe un ton serios, cu cine vrei sa ramai? Sa hotaram dinainte.
Era atat de calm, incat imi dadea fiori pe sira spinarii. Am zambit si eu cu tristete, dupa care am raspuns pe un ton glacial:
- Cu tine. Indiscutabil cu tine.
In acel moment, mama izbucni in lacrimi. Nu m-am deranjat sa ma apropii de ea sau sa o calmez, la fel cum n-o facuse nici tata, nici Otto. Am ramas ferm pe pozitii, fixandu-i pe cei doi, care stateau pe fotoliile din fata noastra.
- Cum sa ramai cu el?! intrebase mama si suspina. Oliver, nu intelegi ce spui cred! Ce ai tu sa inveti de la Kenta? El... El nu... Nu e... Nu e ca tine! spuse incercand sa-si stearga lacrimile. Ii simteam ura din voce si stiam ca este pentru fratele meu acum, in aceeasi masura in care era si pentru tatal meu. M-am uitat urat la ea, apoi am spus:
- Sigur ca nu e ca mine, ci el e avocat, o persoana de milioane si un frate special, am spus ridicand din umeri. E fabulos. Eu? Eu nu ma ridic la nivelul sau, cel putin nu in acest moment. Dar, curand, daca am norocul sa stau macar vara asta cu el, ceea ce se va intampla suta la suta, ma voi cizela. Si, va rog, fiti siguri ca va castiga custodia.
Tatal meu, care pana atunci nu se bagase in discutie, il privea tinta pe Otto, iar acesta suradea nervos.
- Ce vrei sa spui, mama, prin "nu e ca tine"? intrebase pe un ton taios, facandu-ma pentru a doua oara sa ma infiorez din cauza tonului si atitudinii sale.
- Vrea sa spuna, se amesteca tata, ca lui Oliver nu-i plac baietii, "scumpule", ci are orietnari normale.
"... Nu-i plac baietii... " mi-am repetat in minte, socat. Adica fratele meu era... Gay?! In ciuda faptului ca eram socat de vestea aflata, am preferat sa nu ma arat uimit de acest lucru si tacusem din gura, de parca as fi stiut.
- Ce dragut! am spus ironic. Auzi, tata? De unde stii ca nu-mi plac baietii?intrebasem pe un ton glacial. Pentru cultura ta generala, afla ca, inainte sa plec din Japonia, m-am culcat cu un baiat. Am lasat-o pe-atunci ca sa nu ma vedeti voi cracanat si sa intrati la idei, continuasem la fel de rapid, iar Otto se crispase deja. In mintea ma amuzasem deja de acest lucru.
Mama izbucni si mai tare in lacrimi, iar tata incepuse sa injure la adresa mea.
- Homosexuali infecti ce sunteti!
- Eu sunt bi, spuse Otto ridicand din umeri, iar eu l-am aprobat imediat, fiindca, in jocul pe care-l faceam, si eu eram tot bi, nu gay. Ranjeam la parintii mei, dar cand tata ne facuse nenorociti si curve masculine, fratele meu sarise in picioare, socat de-a dreptul de ceea ce auzise.
Pentur prima data in fata mea, isi pierduse de tot calmul si atitudinea degajata.
- Sa nu indraznesti sa-mi faci fratele curva, tata, fiindca zbori din Olanda! urlase indreptandu-se deja spre el cu pumnii inclestati. Il luasem de talie, incercand sa-l tin langa mine, sa-l calmez. Mama tipa ca o isterica pe langa noi, spre marea mea groaza, si simteam ca-mi vine sa-mi iau campii. O cam dadusem in bara. Oare ce spunea Otto acum despre mine... ?
Insa dupa multe alte replici usturatoare, parintii nostri fusesera nevoiti sa dispara din casa lui Otto, fiindca acesta urlase ca va chema politia si-i va inchide pe undeva unde nici dracu' n-avea sa-i mai scape. Am zambit multumit cand i-am vazut plecand, insa chipul lui Otto ma speriase cand inchise usa si se uitase spre mine:
- Esti bi? intrebase scurt, dar eu am dat negativ din cap.
- Nici macar nu am atins vreodata un baiat, am spus senin. Doar ca a meritat sa-i vad pe mama si tata socati. Sunt virgin din toate punctele de vedere, am rostit ridicand din umeri. Dar, cum ti-am spus, merita sa ii sperii, continuasem, dar apoi realizasem ce greseala facusem si continuasem incet: Sper ca acum ma mai vrei in custodie...
- Sigur ca da! Doar ca... Nu te deranjeaza ca-s bisexual? intreba uimit, iar eu dadusem negativ din cap, cu aceeasi privire entuziasta pe chip.
- Pupa-ma! am spus incepand sa rad si am sarit de gatul sau, lipindu-mi buzele de ale lui. Il lasasem cu gura cascata, dar ma lua in brate.

Tocmai deschisesem usa de la bucatarie, indreptandu-ma cu un ditamai castronu' cu salata in mana spre sufragerie, insa acesta aproape imi cazu din mana cand vazusem imaginea ce-mi era in fata ochilor: un tip necunoscut il saruta pe Otto, fratele meu. Fara sa vreau, trupul imi fu strabatut de fiori si stomacul mi se stransese intr-un mod teribil de neplacut.
Nu ma vazuse decat tipul, Otto nu. Acesta se intoarse brusc si ii dadu o palma peste fata iubitului sau, sau cel putin asta credeam ca e, facandu-l sa se dea doi pasi in spate.
- Ne despartim, spuse scurt, aratandu-i usa tipului.
Acesta incepuse deja sa planga, incepuse sa protesteze, dar Otto ii arata usa si, intr-un final, ajunse sa-l dea la propriu afara din casa. Ma uitam la scena cu o tristete de nedescris, iar cand m-a vazut, fratele meu imi surase trist.
- Imi pare rau c-a trebuit sa vezi asta...

"Iadul e gol si toti diavolii sunt aici. " (W. Shakespeare)

Blog:
Codul Cuvintelor | L'art de L'amour



Răspunsuri în acest subiect
Legea dragostei - de Beatrix LaVey - 02-05-2012, 11:15 PM
RE: Law of Love - de DiZ - 03-05-2012, 09:39 AM
RE: Law of Love - de Rain - 04-05-2012, 10:43 PM
RE: Law of Love - de Nywa - 30-05-2012, 09:50 PM
RE: Legea dragostei - de Rain - 03-06-2012, 07:24 PM
RE: Legea dragostei - de Beatrix LaVey - 17-06-2012, 02:34 AM
RE: Legea dragostei - de Rain - 23-06-2012, 03:10 PM
RE: Legea dragostei - de Lexxu - 27-06-2012, 09:17 PM
RE: Legea dragostei - de Nywa - 05-07-2012, 05:36 PM
RE: Legea dragostei - de Beatrix LaVey - 15-07-2012, 02:17 PM
RE: Legea dragostei - de Nirv - 17-07-2012, 07:30 PM
RE: Legea dragostei - de Rain - 20-07-2012, 04:02 PM
RE: Legea dragostei - de Nywa - 02-08-2012, 03:32 PM
RE: Legea dragostei - de Beatrix LaVey - 12-08-2012, 12:57 PM
RE: Legea dragostei - de Nirv - 01-09-2012, 10:00 PM
RE: Legea dragostei - de Nywa - 05-09-2012, 04:24 PM
RE: Legea dragostei - de YuneSugihara - 06-09-2012, 11:21 AM
RE: Legea dragostei - de Beatrix LaVey - 13-09-2012, 11:15 PM
RE: Legea dragostei - de Clau~ - 23-09-2012, 05:18 PM
RE: Legea dragostei - de Nywa - 25-09-2012, 04:45 PM
RE: Legea dragostei - de Clau~ - 26-09-2012, 03:51 PM
RE: Legea dragostei - de Beatrix LaVey - 11-10-2012, 10:53 PM
RE: Legea dragostei - de Nywa - 28-12-2012, 08:59 PM
RE: Legea dragostei - de YuneSugihara - 03-01-2013, 02:15 PM
RE: Legea dragostei - de Kira's Scarlet - 09-02-2013, 03:48 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)