Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mitologia japoneza.

#4
Si mie imi place mitologia Japoneza deci voi aminti de zeul(zeita) mea favorita de acolo. Este Amaterasu zeita soarelui, cred ca multi ati auzit de ea de la acel joc Okami.

Amaterasu este descrisă în Kojiki ca fiind zeița soarelui nascută din ochiul lui Izanagi, care de asemenea l-a adus pe lume și pe Susanoo, zeul furtunii. În Kojiki se spune despre ea că este zeitatea din care emană întreaga lumină și este asociată cu soarele datorită cordialității și compasiunii sale față de oamenii care o venerau. Cu alte cuvinte zeița este o interpretare a luminii și a caldurii, vazute ca un simbol al iubirii și al purității. Zeița se află asftel în opoziție cu fratele ei, Susanoo, personificare a brutalității și a violenței. Un mit japonez descrie cum, odată, Amaterasu, suparată de comportamentul fratelui ei, s-a refugiat într-o peșteră, Amano-Iwato (Peștera Soarelui). Ea a ascuns toată lumina care emana din trupul ei, învaluind lumea în întuneric.

Asta este ceva in mare ce puteti afla despre Amaterasu, sper ca v-am starnit tuturor curiozitatea.
[Imagine: ma_bike__s_epic_by_jackroono-d4k64fi.gif]
My bike is epic, bischez b-)



Răspunsuri în acest subiect
Mitologia japoneza. - de Mitsukai Yoru - 15-12-2011, 09:43 PM
RE: Mitologia japoneza de la A la Z - de Addeh - 05-05-2012, 03:47 PM
RE: Mitologia japoneza. - de yaoi maniac - 05-05-2012, 06:16 PM
RE: Mitologia japoneza. - de Matt - 09-05-2012, 10:17 PM
RE: Mitologia japoneza. - de Agrona - 21-03-2013, 08:31 PM
RE: Mitologia japoneza. - de Agrona - 06-05-2014, 01:55 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Bucataria Japoneza Magica Bloom 10 12.570 16-11-2011, 10:24 PM
Ultimul răspuns: Juliet


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)