Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Kaicho wa Maid-sama!

#1
[Imagine: cover.jpg]

Kaicho wa Maid-sama! sau mai pe scurt Maid-sama este un anime inspirat din manga-ul cu acelasi nume. Povestea o urmareste in principal pe Misaki Ayuzawa care este presedinta consiliului elevilor a liceului Seika. Misaki uraste baietii din cauza tatalui ei care a lasat toate indatoriile familiei pe spatele mamei sale si a plecat. Intr-un mod ironic, Seika a fost un liceu pentru baieti care a devenit mixt de putin timp. Pentru a proteja putinele fete din liceu si pentru al ajuta sa renasca, ea se cearta foarte des cu baietii. Desi la scoala este, dupa cum spun baietii, ”un demon”, ea lucreaza la o cafenea cu servitoare “Maid Latte” pentru a-si ajuta familia. Intr-o seara cand ducea gunoiul si se pregatea sa plece acasa, cel mai popular baiat din Seika, Usui Takumi, o vede in uniforma de servitoare.
Restul actiuni urmareste dezvoltarea relatiei dintre cei doi.

Desi ultimul episod al anime-ului a fost lansat, manga este ongoing, iar in 25 februarie 2012 va aparea ultimul capitol (in engleza bineinteles)
Anime-ul e ilustrat in 27 de episoade printre care unul fiind OVA.

Ce credeti despre acest anime?
Care este personajul vostru preferat?
Ati fi curiosi sa cititi manga-ul?

P.S. Se traduce "cafenea cu servitoare" sau "cafenea de servitoare"?
[Imagine: KMS02-5.gif]
An alter-ego: Let your trouble fly like they have wings.
Me: Well,they actually have...
The alter-ego: What?
Me: It's just... they follow you anywhere XD

#2
Oh, da ! Asta da anime.
Nu am citit manga, pentru ca deobicei intre un anime si manga lui aleg anime-ul. Ma captiveaza mai mult. Anime-ul acesta clar m-a captivat. L-am terminat in doua zile, I guess. Si, doamne, cat am mai ras : )).
Au fost unele momente foarte amuzante, iar fetele personajelor erau epice in acele clipe o.o Aw, am adorat povestea. Chiar m-a captat inca din primul episod. Misaki e atat de cute ! Oh, da si rea. Asa cum imi place mie xD. Mi-a placut enorm de mult de ea, m-am regasit de cele mai multe ori in comportamentul ei. E o tipa foarte puternica, atat de curajoasa si ambitioasa. I really like her. Ah, si erau unele momente in care era atat de inocenta si dragalasa, incat nu credeai ca e ea o.o
Usui ala e un geniu o.o Doamne, arata atat de bine. Mi-a placut de el inca de la inceput si am stiut ca o sa se potriveasca cu Misaki. Fac un cuplu foarte tare xD. Usui o tachineaza mereu pe Misaki, Misaki nu se lasa, Usui e perv o.o Asa cum imi place mie : )).
Nu prea mi-a placut faptul ca anime-ul a fost atat de scurt xD Chiar mi-a placut mult povestea si as da orice sa mai vad niste episoade.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#3
Deecii... Isi lasa si eu parerea. Pot sa spun ca este un anime superb din toate punctele de vedere. L-am terminat in doua zile, noroc cu noaptea de Revelion.
Imi place mult povestea si faptul ca pe tot parcursul anime-ului pastreaza o urma de mister. Apoi, personajele sunt geniale! Pur si simplu arata de parca ar fi ingeri rupti din Rai si fiecare are o personalitate diferita si foarte atragatoare. Iar situatiile in care sunt puse sunt de-a dreptul hilare.
Misaki este o fata... foarte draguta si incredibil de puternica. Imi place ca se concentreaza pe ceea ce conteaza la momentul respectiv si ca este determinata sa fie cea mai buna. Ea e sefa! Si momentele in care e vulnerabila si-si arata latura sweet sunt de-a dreptul facute din miere.
Usui e un frumos fara pereche! Mereu cand il vedeam, scapam cate un tipat de entuziasm si aproape salivam *aproape!*. Personalitatea lui e ciudata *asa cum imi place mie* si momentele perverse sunt cele mai tari! Alea da reprize de ras cu lacrimi.
Da, de acord cu Beki, anime-ul a fost prea scurt. Oricum anime-ul va continua, caci manga e cu mult inainte si nu-l pot lasa asa! Dar mi-a placut mult si e printre preferate :X
She's wiskey in a teacup.



#4
Anime-ul asta e genial, e in topul celor mai tari animeuri in mod clar :X.
Fiecare scena in care apare Usui e asa dulce incat am dat zeci de replay-uri. Omul ala e briliant, nu-i pot gasi niciun defect momentan. Misaki este cam incapatanata cand vine vorba de relatia cu el, dar in ultimul episod a recunoscut oarecum ce sentimente are. Dar felul in care tortureaza baietii din scoala... fiecare clipa merita savurata 21. Momentele amuzante se gasesc in fiecare episod, dar de cele mai multe ori personajele unt asa de dragute in acele momente incat nici nu te poti concentra pe actiune.

Ma gandesc sa ma apuc si de manga, care este inca ongoing. Sper totusi sa faca si un sezon 2 la anime, ar fi prea trist sa nu-l continue avand in vedere cate volume din manga s-au lansat inainte. 108
Recomand acest anime tuturor celor carora le place genul shoujo.
[Imagine: I_Support_Imagination_stamp_by_c3ph31d.gif] [Imagine: 695027nqwnxm77i3.gif][Imagine: Stamp___Not_Feminine_by_foxlee.png]
[Imagine: tumblr_m8qx755uMl1r49gcn.gif]

#5
A fost minunat anime-ul asta si chiar mi-au placut cei doi. Misaki se potriveste de minune cu Usui. Misaki e o fire foarte incapatanata, iar Usui e cam pervers si totusi atat de dragut. 8 Tocmai mi-am adus aminte cand a fost cursa aceea si fanii lui Misaki, mai exact admiratorii i-au facut un costum de servitoare ca sa participe la cursa... Misaki si Usui au ramas singurei acolo. 8
Sau la sfarsit cand cei doi au vorbit si s-au sarutat am sarit prin camera de bucurie, iar cand vorbeau eu stateam cu sufletul la gura. Absolut minunat, nu mai am cuvinte. Auzisem si eu de un anume sezon 2, dar nah, nu stiu ce sa cred. Daca se mai face sezonul 2 sau nu.
Nu stiu ce m-as face daca nu m-as uita la anime-uri si mai ales la cele ca asta. 21

#6
Cat de mult mi-a placut acest anime 21 Si tin minte ca-l cautasem ceva vreme. Anyway, cred ca l-am vizionat din cauza personajelor, adica a felului in care erau conturate, sa nu mai vorbim de grafica si de poveste. Si cat umor *laughs* Unele scene au fost chiar cute, cred ca Misaki le facea sa pare cute cu atitudinea ei :]]
Usui arata bine si imi place cum isi 'joaca' rolul.

Sarutul dintre cei doi a fost dragut 21 <3

#7
Nu stiu daca sa zic ca imi place acest anime, imi este teama sa fiu acuzat ca sunt gay 17 dar o sa zic ca imi place..
Este un anime foarte bun, imi plac foarte mult personajele principale, atat Misaki cat si Usui.
Misaki este tipicul fetei pe care o cautam de ceva vreme prin anime. Majoritatea tipelor in filmele anime sunt foarte sensibile ceea ce m-a secat si imi trezise asa un sentiment de dispret(Din cauza lui Orihime nu am mai urmarit Bleach. Detest tipul asta de eprsonaje.) iar cand am vazut personalitatea lui Misaki mi-a placut foarte mult cea ce m-a facut sa urmaresc animeul. Apoi am vazut si personalitatea lui Usui, imi place foarte mult felul lui de a fi. M-a inspirat foarte mult in relatiile cu fetele imprumutand nota lui de eleganta 21
Desigur, are Usui niste replici care mi-au ramas in minte si acum si ma amuz foarte mult de fiecare data ''Vrei sa fi servitoarea mea personala?'' si ''Pot sa te violez?'' si desigur expresia ''Extraterestru pervers.'' a lui Misaki.
Este un anime destul de reusit ce cucereste prin personaje.
[Imagine: 41825604.png]
Intelege, eu nu sa mor niciodata!

#8
M-am apucat de animeul asta dupa ce am vazut un amv (link) si dupa ce am citit pe wiki despre el.

Ce m-a motivat sa il vad a fost personajul Usui. Fiecare scena in care apare, cel putin in primele episoade, m-a amuzat extrem. Faptul ca fiecare chestie pe care o face este perfecta il face cu atat mai mult fascinant. Misaki seamana foarte tare cu Kaname din FMP si relatia ei cu Usui este asemanatoare cu relatia dintre Kaname si Sousuke. FMP fiind unul dintre favoritele mele nu am cum sa nu apreciez acest anime.

Intentionez sa citesc mangaul. Sper sa fie la fel de bun ca animeul. Sau macar sa faca un sezon doi pentru ca din cate am vazut mangaul nu este terminat
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#9
Am vazut ultimele episoade alaltaieri. Mie una grafica mi se pare frumoasa cat si personajele si "natura" lor. Misa-chan, parca asa ii se spunea cand lucra, no? E personajul meu preferat dintre fete si asta nu are de-a face ca e pers. principal. Imi place atitudinea ei, ca nu se da niciodata batuta si cum ii face pe baieti sa tremure de frica19. E superb. Imi place de asemenea si cum arata, chiar daca nu se imbraca prea feminin, e bine asa. Usui, extraterestrul pervers e de asemenea si foarte frumos8. Era foarte comic cum ii spunea Misa-chan "sa nu te mai prind ca faci fetele sa planga!"24. Eh, baiatul asta e perfect in adevaratul sens al cuvantului. Sincer, in toate episoadele pe care le-am urmarit nu am observat vreun defect la el. Mi-a placut cum ii indeparta pe baieti de langa Misa-chan. Gelos, gelos. Heeeh, gata. Mi-as fi dorit si-un sezon doi dar daca nu e sa fie atunci nu am ce face. Probabil ca o sa ma apuc de manga. E dragut anime-ul si-l recomand din toata inima. Bye bye <3.
[Imagine: tumblr_mfcg2sBNaZ1rnbh24o3_r1_500_large.gif]
Boys love.

#10
Dupa parerea mea, unul dintre cele mai simpatice anime-uri. L-am vazut acum cateva luni si imi amintesc destule.
Cum a spus si MajinCloud, Misaki se aseamana destul de bine cu Kaname din Full Metal Panic. Mi-a placut foarte mult personajul, e o tipa draguta, desteapta, cu mult tupeu si care nu are nicio problema in a se apara singura, dar sigur, uneori e mai convenabil sa fie aparata de baiatul potrivit ca sa zic asa. 10 E de apreciat ca e intotdeauna gata sa sara in ajutorul prietenilor ei, ca atunci cand a incercat sa ii protejeze sentimentele Sakurei de cantaretul ala caruia nu ii pasa deloc de ea si de care ea se indragostise. Usui reuseste sa scoata ce e mai bun din ea, ii descopera partile sensibile ale personalitatii si o face sa gandeasca in asa fel incat sa isi poata ajuta colegele, dar in acelasi timp sa nu fie nedreapta fata de baieti.
Usui asta... frumos, elegant, foarte inteligent si misterios, probabil baiatul perfect din punctul de vedere al multor fete. 71 E un personaj interesant si seamana foarte bine cu Takishima din Special A, un alt tip care mi-a placut mult. Ce pot spune, Usui are cele mai amuzante replici din anime, cele mai fermecatoare priviri, iar tonul cu care rosteste "Misa-chan" o da pe Misaki pe spate. Relatia lor e foarte draguta, plina de avansuri perverse din partea lui si o aparenta enervare din partea ei. Cel mai mult mi-a placut faza in care el a sarutat-o si s-a aruncat de pe cladire pentru a prinde o poza ce i-ar fi compromis reputatia lui Misaki. A fost eroul ei cam tot timpul, capabil sa nu isi bage in seama nici ranile doar ca sa o ajute pe ea.
Tipul ala, Shintani, prietenul din copilarie al lui Misaki, indragostit de ea, era simpatic in felul lui, dar, desi nu facea rau nimanui, mi s-a parut cam enervant in unele momente. Parca intr-o vreme statea tot timpul pe capul lui Misaki, se purta ca un copil rasfatat, dar naiv, era de treaba, numai ca probabil m-a deranjat posibilitatea ca el sa intervina intre ea si Usui. 4
Despre ceilalti nu prea stiu ce sa spun. 39 Yukimura era cam sensibil si timid, de asta era tratat ca o fata, dar mi-a placut, un tip de treaba. Sakura era extrem de naiva si copilaroasa, nu e de mirare ca acelui cantaret i-a fost usor sa o ia de fraiera. Bine ca tipa cealalta, cu ochelari, al carui nume nu mi-l amintesc, mai echilibra situatia si o mai trezea la realitate cu o perspectiva obiectiva. Tipul ala ce nu suporta fetele si incerca sa ii faca rau lui Misaki nu mi-a placut, bine ca si-a revenit intr-un final si a putut sa ajute si alte persoane cu o atitudine mai prietenoasa.
Oricum, daca ar fi sa recomand cuiva un anime romance/comedy, "Kaichou wa Maid-sama" sigur ar fi o varianta. Smile
[Imagine: sig_reinoir.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Uta No Prince-Sama Maji Love 1000% Addeh 8 8.680 08-02-2014, 07:42 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Kami-sama Hajimemashita Lexxu 5 5.370 18-07-2013, 10:57 AM
Ultimul răspuns: Namiko


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)