Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dragoste prin ochi de copil

#1
Scuze ca postez atat de mult deodata. Dar am foarte multe ficuri in pc ce nu am indraznit sa le impart cu nimeni. Imi place foarte mult sa scriu(chiar daca, poate nu am talent... continui sa chinui condeiul:)) )
Enjoy! I hope...
Dragoste prin ochi de copil
Cap1 Inceputul


-Nu-mi plac cizmele scurte.spuse el simplu cu mana in falca si fluturand stiloul.
M-am rusinat imediat si mi-am mutat privirea in caietul meu, de parka se intamplase cine stie ce.
A doua zi imi luasem cizme lungi.Eram nerabdatoare sa le remarce si sa-mi spuna ceva.Nu-mi spusese nimic insa. Baiatul de care eram atrasa inexplicabil, inca din prima zi de cand ma aflam la teatru.
Era un foarte bun comediant. Dar eu? Mie mi se spusese ca eram o ,,actrita’’ dramatica foarte buna. Contrariile se atrag. Oare? Se nascuse acest gand in mintea mea. Oare se atrag?
Facusem niste cercetari si o intrebasem pe prietena me ace e cu acest baiat. Mi-as fi dorit sa nu-mi spuna acea mica poveste. Dar nu mai puteam da inapoi. In minte imi aparea mereu dialogul dintre noi:

-Am fost impreuna un an. Fix! Puse ea accentul. Am fost ciudat, palpitant si interesant pentru mine. Ne-am despartit... el ma insela fara motiv. Cateodata se dadea chiar si la cea mai urata fata. Cadea de la o extrema la alta. Ba cea mai fitoasa ori cea mai draguta.
Ii place tare mult sa se joace cu sentimentele lor. E curios… sa experimenteze cat mai mult.

Nu-mi venea a crede urechilor ce auzisem din gura ei. Parea ireal dare ram hotarata sa-l cuceresc.
Asa ca, am scris un cantec, m-am dus mai devreme la teatru si am inceput sa cant din voce si chitara.
Spre fericirea mea m-a auzit de pe coridor.
Si-a lasat ghiozdanul unde a apucat, a venit in spatele meu si si-a pus man ape umarul meu. M-am oprit din cantat automat si mi-a daruit un mic sarut pe buzele tremurande.
-Atat meriti. Mi se adresa el imediat.
Si-a luat ghiozdanul si a plecat inainte de a ma zice eu ceva.
Am iesit in fug ape corridor dar disparuse ca o fantoma. Atat meritam, dupa parerea lui.
[Imagine: tumblrlzv0gahduu1rps1qh.png]
Priveste in ochii mei. Nu poti vedea, am dreptate?
Valul negru atarna greoi peste retina... aparenta... cât de mult timp ti-ai sacrifica sa descoperi esenta?

#2
În primul rând un text fie el ce o fi eseu, fic sau compunere este structurat pe paragrafe. Lucru ce îl văd extrem de des nowadays. Fără paragrafe nu există balanţă şi nici coerenţă în text. First of all, un capitol de fic are o anumită lungime. Lungimea acestuia delimitează ideile în paragrafe. Fiecare idee a unuia dintre acestea păstrează un eveniment al personajelor principale sau unuia dintre ei. Acţiunea se desfăşoară într-o anumită perioadă şi ofc descrierea se omogenizează cu figurile de stil şi celelalte moduri de expunere.

La tine în mini capitolul postat nu există decât ideea care ai relatat-o în câteva rânduri. Ar trebui să îl faci mai lung şi să structurezi ideile pe paragrafe. Ideea X pe primul, ideea Z pe al doilea şi tot aşa. Toate evenimentele se mişcă foarte rapid. Nu am înţeles ce sunt cu personajele doar că unul e îndrăgostit de al doilea. ca un Nota Bene este permis câte un clişeu în fiecare scriere, dar la tine s-a produs totul prea brusc. Imediat o sărută. Nu se înţelege cine sunt aceste personaje ce doresc ele şi mai exact cum au ajuns ele acolo. Ar fi trebuit să începi mai întâi de toate cu o prezentare generală a situaţiei. Ne aflăm în zona cutare şi în spaţiul X acţiunea aceasta se desfăşoară.

Second thing. Personajele sunt prezentate într-un mod abstract, dacă totul este pe fugă mi se pare logică să nu găsesc nici măcar o trăsătură la vreunul dintre ei. Nu ştiu cine i-a spus tipei ăleia despre acest băiat. Nu ştim nici măcar cine sunt aceşti indivizi.

Sfatul meu plus ăla de sus ar fi să creezi o descriere directă şi indirectă a oamenilor din text. Să ştim despre cine vorbim. Am realizat că individul este un afemeiat, dar asta o e deducere din cauză că descrierea indirectă e săracă şi cea directă nu mai zic.


Have a good day.
-

#3
Stiu ca e un pic aiurea. Acest fic l-am scris cand aveam 13 ani si vroiam sa vad ce parere au oameni despre cum scriam atunci pentru ca nu le-am impartasit cu nimeni. Acum am 15 si ma amuz sa le citesc. Si totusi... nu stiu ce drac m-a impins sa il postez. Insa (chiar daca nu e reusit) voi continua sa il pun urmatoarele capitole, ceva mai elaborate... sper.
[Imagine: tumblrlzv0gahduu1rps1qh.png]
Priveste in ochii mei. Nu poti vedea, am dreptate?
Valul negru atarna greoi peste retina... aparenta... cât de mult timp ti-ai sacrifica sa descoperi esenta?



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Prin ochii visatorului ohaio_angel 38 18.761 29-09-2013, 02:02 PM
Ultimul răspuns: Michee
  Singuratate prin cuvinte Zyklon 1 1.884 02-03-2012, 08:28 PM
Ultimul răspuns: Kimera
  Dragoste prin praf de pusca Pคnđค. 4 3.041 05-01-2012, 07:26 PM
Ultimul răspuns: Diz
  MAREA DIN OCHI TAI ciupaciup 4 3.155 30-09-2011, 03:40 PM
Ultimul răspuns: ciupaciup
  Priveste-mi sufletul de copil..+16 [SasoSaku] Elyy 7 4.113 02-09-2011, 09:30 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Doi ochi albastri ( hentai +18 ) O@n@ 24 22.804 28-07-2011, 07:30 PM
Ultimul răspuns: Sorina1967
  Acum poti privi prin mine +Rin+ 8 3.640 21-07-2011, 03:59 PM
Ultimul răspuns: +Rin+
  Pierduta prin vise Miss Serenity 26 17.125 24-06-2011, 07:21 PM
Ultimul răspuns: Paty.Paty
  Lacrimi de copil daphnis 0 1.746 19-12-2010, 01:55 AM
Ultimul răspuns: daphnis
  Iubirea vazuta cu alti ochi [manu si ~♥ Alle.Copil.Tembel ♥~ +18] Nywa 4 3.641 15-10-2010, 09:52 PM
Ultimul răspuns: Noesis


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)