Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

A game of thrones

#7
Un serial foarte interesant, mi-a fost recomandat de verisoara mea si am facut bine ca am decis sa ma uit pentru ca actiunea m-a prins imediat. Cartile nu le-am citit, dar am inteles ca serialul respecta destul de bine cadrul in care se petrec intamplarile, doar ca acei copii Stark sunt mai maturi decat ar fi in romane.
Imi place pt ca nu ma plictiseste, intotdeauna se intampla ceva nou, care intensifica sau care intoarce situatia, iar finalul fiecarui episod are un anumit suspans. Asta si nu as putea sari peste introducere, melodia aia e absolut incredibila. :X
Cred ca l-as putea considera pe Tyrion personajul meu preferat, probabil si din cauza lui Peter Dinklage, care aduce o contributie mare la faptul asta prin interpretarea lui, mi-a placut de el in toate filmele in care l-am vazut. Tyrion mi se parea destul de enervant la inceput, nu ma prea atragea ca fire, dar lucrul asta s-a schimbat cand mi-am dat seama ca e un tip foarte inteligent si ar putea pacali pe oricine. In sezonul al doilea, isi arata si curajul in lupta si chiar pare a avea consideratie si pt bunastarea poporului. Astept sa vad ce va pati in continuare, sper ca nu va fi pierdut repede pe drum.
Jeoffrey e la capatul opus, abia astept ca povestea asta sa scape de un personaj in care eu nu vad altceva decat o gandire malefica, sadica, nu suport sa vad cu cata placere priveste suferinta celor din jurul lui.
Si despre Cersei am o parere destul de proasta, are si ea aceasta tendinta de a face rau pt a-si atinge scopurile. Singurul moment in care mi-a placut a fost atunci cand i-a spus Sansei ca femeile nu prea au avantaje intr-o lume ca a lor si ca uneori trebuie sa profite de barbati ca sa supravietuiasca, cam asa si era in trecut.
Imi plac toti copiii familiei Stark intr-o anumita masura, dar Sansa mi s-a parut de la inceput destul de enervanta, atat de prostuta si naiva cand a inceput sa il placa pe Jeoffrey, ma bucur totusi ca in al doilea sezon si-a mai dezvoltat gandirea... Jon Snow mi se pare cel mai ok (au fost foarte amuzante fazele cu el si cu tipa aia roscata 21), Robb e si el de treaba, dar imi e teama de ce s-ar putea intampla cu el, nu atat din cauza razboiului, cat din cauza faptului ca a promis ca se va insura cu fiica celui care l-a ajutat, dar a facut acest pas cu alta fata din cauza unui impuls al iubirii. Arya e extrem de simpatica, iar Bran e un baiat destept. Mi-am amintit ce s-a intamplat cu el si cel mai mic dintre frati din cauza lui Theon Greyjoy, mi-am dat seama ca nu pe ei ii arsese, dar totusi... Inca de la inceput nu am putut sa il suport pe baiatul ala, avea o mutra atat de suspecta, era un pervers incurabil, iar apoi s-a lasat absorbit de dorinta de a avea putere.
Daenerys cred ca s-a schimbat cel mai mult, de la o fata inocenta si speriata, la o foarte increzatoare Mama a Dragonilor. M-am bucurat cand a murit fratele ei, nu a facut altceva decat sa profite de ea, iar tronul pe care si-l dorea nu era deloc pe masura unui om josnic ca el. De Drogo insa mi-a parut foarte rau si inca imi pare. Chiar daca la inceput mi s-a parut un salbatic, un tip dur si lipsit de sentimente, s-a dovedit a fi mult mai bun si nu mi-a venit sa cred ca a murit atat de repede.
Mai sunt si alte personaje... Varys nu inceteaza sa ma uimeasca cu viclenia si inteligenta lui. Jamie e un personaj cam neplacut, cred ca modestia nu e ceva ce el ar putea intelege. Catelyn Stark mi se pare o femeie puternica, dar are slabiciuni cand vine vorba de copiii ei, un lucru destul de normal. Nu stiu de ce, dar nu am o simpatie foarte mare pt Ser Jorah, parca ma deranjeaza sentimentele pe care pe are pt Daenerys.
Dezavantajul este ca apare un singur sezon pe an. Astept sa vad cati vor mai muri, pt ca stiu ca George R.R. Martin isi cam ucide personajele, parca tocmai atunci cand e mai mare nevoie de ele, in momente neplacute. 10
[Imagine: sig_reinoir.png]



Răspunsuri în acest subiect
A game of thrones - de Lia - 14-10-2011, 08:17 PM
RE: A game of thrones - de Pequax - 31-10-2011, 11:55 PM
RE: A game of thrones - de Schimodie - 17-12-2011, 09:17 PM
RE: A game of thrones - de Lia - 01-01-2012, 11:01 PM
RE: A game of thrones - de Schimodie - 01-01-2012, 11:44 PM
RE: A game of thrones - de Agrona - 29-06-2012, 11:25 AM
RE: A game of thrones - de Crazy~Tenshi - 28-08-2012, 12:59 AM
RE: A game of thrones - de Agrona - 15-04-2013, 07:40 PM
RE: A game of thrones - de CHOCO - 26-04-2013, 11:45 AM
RE: A game of thrones - de DeDal N. - 07-03-2014, 08:51 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)