Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

A game of thrones

#6
Am terminat de curand de vizionat cele doua sezoane din Game of Thrones si nu pot sa cred cat de mult imi place. Ma asteptam sa imi placa, da, ceea ce nu credeam ca o sa se intample e faptul ca o sa ajung sa-l ador astfel incat sa termin de vizionat totul in 3 zile. Voi incerca sa-mi scriu parerea fara sa fac spoiler (and what a difficult task this is, for it's impossible for me not to make any spoilers).

E un serial complex, iar faptul ca fiecare episod dureaza aproape o ora necesita multa atentie, fiindca intr-o ora se intampla foarte multe. Povestea e originala si imi place mult, personajele sunt bine conturate si fiecare abunda de trairi si sentimente (mai putin Jeoffrey, el n-are decat sa moara din partea mea; a ordonat uciderea lui Ned, merita aceeasi soarta), iar coloana sonora imi facea pielea de gaina. E breathtaking modul in care actiunea evolueaza in fiecare episod si cum totul pare previzibil, numai ca la final ramai surprins pentru ca se intampla exact ceea ce tu nu te asteptai sa se intample.

Ca si personaje imi plac mult Arya si Robb Stark, Tyrion Lannister, Daenerys Targaryen si Jaqen H'ghar (the Faceless man, cel care a ajutat-o foarte mult pe Arya).

De Arya imi place pentru ca ea stie cat de ipocrite pot fi femeile si de aceea nu vrea sa fie o Lady. Prefera sa se antreneze in manuirea sabiei, ceea ce a ajutat-o si o va ajuta si de-acum incolo without a doubt.

Robb e puternic si incearca sa apere onoarea familiei, dar ma cam intriga faptul ca si-a nesocotit juramantul si, sincer, nu-l prea vad bine in viitor. Desi nu as vrea sa i se intample ceva, ma cam zgarie pe creier ideea ca unul din copiii Stark ar putea muri (si asa m-a speriat prapaditul ala de Theon Greyjoy cu cadavrele alea arse la portile castelului, naiba sa-l ia).

Tyrion e destept si viclean. Reuseste sa o faca pe Catelyn Stark sa-l elibereze, reuseste sa-i pacaleasca pe cei din consiliu astfel incat sa vada cine era cel care ii furniza toate informatiile lui Cersei, isi joaca minunat rolul de Hand of the King si reuseste sa-si indrume oamenii in lupta atunci cand piticania enervanta dezerteaza. De asemenea, e singurul din familia Lannister care nu e neaparat egoist si e interesat si de soarta altora care nu au mare legatura cu el.

Daenerys, desi la inceput s-a considerat vanduta, a vazut avantajele in a-l urma si asculta pe Drogo, a inteles ca odata cu el vine si puterea ei si eliberarea din ghearele fratelui ei. Dupa ce Drogo a murit si ea si-a primit copiii a considerat ca e de datoria ei sa isi apere noul popor in incercarea de a ajunge la tron.

Jaqen e inconjurat de mister. Daca in primul sezon a aparut ca un delicvent trimis sa se alature celor din Night's Watch, in al doilea sezon prinde viata, in sensul ca are oportunitatea de a se manifesta cum doreste atunci cand o ajuta pe Arya. Ce imi place la el e ca vorbeste despre el si alte persoane la persoana a 3-a, probabil asta fiind o caracteristica a celor ce se isi spun the Faceless Men in general. Sunt curioasa in ce conditii va aparea din nou in sezoanele ce urmeaza.

Am citit zilele trecute pe facebook ca la inceputul lui iulie vor incepe filmarile pentru sezonul 3. Asta inseamna ca va fi difuzat la anul, prin primavara, nu? Cred ca voi revedea cele doua sezoane inainte de a ma apuca de al treilea.

A little song for you, guys.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~



Răspunsuri în acest subiect
A game of thrones - de Lia - 14-10-2011, 08:17 PM
RE: A game of thrones - de Pequax - 31-10-2011, 11:55 PM
RE: A game of thrones - de Schimodie - 17-12-2011, 09:17 PM
RE: A game of thrones - de Lia - 01-01-2012, 11:01 PM
RE: A game of thrones - de Schimodie - 01-01-2012, 11:44 PM
RE: A game of thrones - de Agrona - 29-06-2012, 11:25 AM
RE: A game of thrones - de Crazy~Tenshi - 28-08-2012, 12:59 AM
RE: A game of thrones - de Agrona - 15-04-2013, 07:40 PM
RE: A game of thrones - de CHOCO - 26-04-2013, 11:45 AM
RE: A game of thrones - de DeDal N. - 07-03-2014, 08:51 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)