Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ecouri înşelătoare

#8
In urma cererii pe care ai facut-o la sectiunea Critics am atrizat si eu pe aici :D
Sa incepem cu inceptul...
In primul rand ma bucur ca ai revenit asupra ficului. Adevarul este ca de foarte putine ori se intampla ca o poveste sa iasa bine de la prim incercare. Si cand e vorba de carti, scriitorii le scriu si le rescriu pana cand le vine sa se dea cu capul de toti peretii (la propriu; un exemplu bun ar fi Dan Brown - lui i-au trebuit sase ani sa scoata Simbolul Pierdut).
Prologul - chiar daca sunt adepta unor prologuri mai scurte si mai concise, mi-a placut. Ai reusit sa descri foarte bine conceptia pe care personajul principal o are asupra vietii si a asupra propriei personalitati.
Vreau sa-ti atrat atentia asupra felului in care iti construiesti frazele:
"Şi ce dacă aveam bani, ce dacă aveam totul şi asta datorită părinţilor mei adoptivi care mi-au oferit absolut tot ce mi-am dorit şi m-au tratat ca pe propria lor fiică din clipa în care m-au cunoscut, eu tot nu am reuşit să găsesc acea linişte de care aveam atâta nevoie, să îmi găsesc propria identitate."
Ar fi aratat mai bine asa: "Si ce daca aveam bani? Ce daca aveam totul? Parintii mei adoptivi mi-au oferit absolut tot ce mi-am dorit si m-au tratat ca pe proprii lor fiica din clipa in care m-au cunoscut, insa eu nu am resit inca sa gasesc acea liniste de care aveam atata nevoie...sa imi gasesc proprii identitate."
Iti recomand sa folosesti punctele de suspensie cand vrei sa lasi impresia ca personajul se gandeste la ceva sau ia in considerare o noua posibilitate (pentru mine, cel putin, ele sunt cele mai bune prietene)
Iti mai atrag atentia inca asupra unei chestii: timpurile verbale - ai tendinta de a sari de la trecut la prezent. Inainte de a posta, citeste inca o data capitolul si sunt sigura ca iti vei da seama daca timpurile verbale se potrivesc cu ceea ce vrei tu sa spui sau nu.
Am mai vazut cateva greseli de genul acesta si in celelalte doua capitole, dar nu e ceva ce nu se poate corecta.
Chiar imi place firul actiunii si directia in care se indreapta. Imi place, deaemenea, faptul ca ai reusit sa coturezi foarte bine si foarte frumos personalitatea personajului principal. Sunt curioasa cum va evolua din punct de vedere psihologic o data cu inceperea noii ei vieti.
Sper sa aiba parte si de momente fericite, caci, pana acum, am vazut ca nu a avut o viata prea usoara.
O sa apara si Josh? :>
Lasand toate astea la o parte, iti urez multa bafta in continuare si sper ca de aceasta data sa reusesti sa duci acest fic la bun sfarsit si sa fi tu multumita de rezultatul final, caci, pana la urma, asta conteaza cu adevarat. Noi, ca cititori, suntem aici, in primul rand, pentru propria noastra satisfacere, abia apoi ca sa te indrumam si sa-ti aratam unde gresesit si ce ar trebui sa faci ca sa fie mai bine. (stiu, suna extrem de egoist, dar asta este realitatea; asta cauta orice cititor intr-o poveste; indiferent daca povestea respectiva e fic sau un roman in toata regula, cititorul vrea sa se relaxeze, sa evadeze din propria realitate sa uite de micile probleme ale vietii, etc - sa se consemneze ca spun asta din punctul de vedere al cititorului inrait).
Daca vorbesc din punctul de vedere al comentatorului - nu sunt critic-, atunci sunt aici ca sa dau un sfat sau sa fac o simpla precizare (exemplele de mai sus). Sper doar ca precizarile mele sa te ajute pe viitor.
Deci, inca o data felicitari si mult spor la scris. Astept nextul. Anunta-ma cand postezi pls. :*

"Omul este cel mai putin el insusi,atunci cand vorbeste in propria persoana.Da-i o masca si el va spune adevarul."Oscar Wilde
[Imagine: chibi_5001.gif]
, chibi-ul lui



Răspunsuri în acest subiect
Ecouri înşelătoare - de Katniss - 15-09-2011, 09:38 AM
RE: Ecouri înşelătoare - de Haribo - 15-09-2011, 09:10 PM
RE: Ecouri înşelătoare - de BuBuLiNa - 16-09-2011, 09:21 AM
RE: Ecouri înşelătoare - de Katniss - 20-09-2011, 09:24 AM
RE: Ecouri înşelătoare - de BuBuLiNa - 25-09-2011, 03:01 PM
RE: Ecouri înşelătoare - de Katniss - 12-10-2011, 12:25 AM
RE: Ecouri înşelătoare - de BuBuLiNa - 30-10-2011, 04:53 PM
RE: Ecouri înşelătoare - de MiraA - 30-10-2011, 10:12 PM
RE: Ecouri înşelătoare - de Kayla. - 05-11-2011, 11:45 AM
RE: Ecouri înşelătoare - de Katniss - 13-11-2011, 05:39 PM
RE: Ecouri înşelătoare - de BuBuLiNa - 19-11-2011, 03:46 PM
RE: Ecouri înşelătoare - de Daria - 14-02-2012, 11:33 PM
RE: Ecouri înşelătoare - de Katniss - 14-02-2012, 11:52 PM
RE: Ecouri înşelătoare - de Grubbie - 15-02-2012, 07:05 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Parfum de artă trecătoare Mad Hatter 7 3.385 05-01-2012, 11:38 PM
Ultimul răspuns: Niska
  Iubirea-i trecătoare Daria v2 9 4.282 21-12-2011, 12:38 AM
Ultimul răspuns: CyBeR


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)