Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Ao No Exorcist] Ao No Exorcist

#1
[Imagine: 13zzuon.jpg]

Descriere: Aceasta lume este formata din doua dimensiuni alaturate ca una, ca o oglinda. Prima este lumea in care traiesc oamenii, Assiah. Cealalta este lumea demonilor, Gheena. De obicei, o calatorie intre cele doua, si intr-adevar, orice fel de contact intre cele doua, este imposibil. Cu toate acestea, demonii pot trece in cealalta lume daca poseda sau exista in cadrul acesteia. Satana, zeul demonilor, a gasit in lumea umana un fel de substanta suficient de puternica pentru a o poseda! In acest scop el l-a conceput pe Rin Okumura, fiul sau, cu o femeie umana. Dar fiul sau va fi de acord cu planurile lui? Sau el va deveni altceva...? Un exorcist?

Parerea mea Well acest anime e unul din preferatele mele. Adica ma rog, pe locul 2. Grafica e cea ce m-a atras, fara sa vreau. Povestea nu e neaparat cine site ce. Dar grafica si coloana sonora o ajuta.

Psycho XD

#2
Ao no Exorcist. Unul din anime-urile mele preferate. Povestea este destul de originala chit ca am senzatia ca am mai auzit-o undeva. In fine ... Personajul meu favorit este Okumura Rin. Desi este un personaj tipical Shounen imi place. Nu mi se pare mie ca e asa de prost si nici ca se bazeaza prea mult pe puterile lu tat-su. In general imi plac persoanele care lupta pentru scopul lor :] Cat despre Yukio, ma enerveaza la culme. Il vad ca pe dom-io`mis cel mai tare si asta ma enerveaza. Un lucru care m-a mai enervat a fost faptul ca Shiro nu i-a spus lui Rin ca l-a antrenat pe Yukio si asta a fost total nedrept. App` negruta e draguta. Altceva? Momentan nu.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#3

Yay! Mersi God! Sper ca sunt mai multi fani Blue Exorcist prin zona.

Ao no exorcist are intr-un anume fel povestea ca D.gray man, daca a observat cineva, dar tot e frumos acest anime insa eu nu cred ca Rin il va bate pe Satana adica e destul de exagerat... Eu stiam ca Dumnezeu si Satana sunt invincibili, asta daca exista.
Personajele mele fav. sunt Rin Okumura & Shiemi Moriyama, uni o urasc pe Shiemi, dar chiar nu stiu de ce.. oricum de multe ori personajele principale de sex feminin care stau pe langa personajele principale de sex masculin sunt dispretuite, in special de fete.
Am auzit un zvon ca anime-ul va avea 24 de episoade, dar eu una cred ca vor fi mai multe. Pot face destul de multe episoade pe povestea asta si e destul de popular.
[Imagine: wiorcm.gif]

#4
Love this anime!! Pacat ca se opreste la 24 de episoade (nu e un zvon, am citit pe mai multe site-uri). Povestea e fascinanta. Nu prea mi se pare ca seamana cu D.gray-man. au cateva lucruri in comun dar in rest sunt complet diferite. Personaje:
Rin: typical shounen, ador acest tip de personaj! Mi-a placut inca din primul episod.
Yukio: si de el imi place pentru ca e inteligent si de incredere.
Shiemi: e simpatica si draguta. E unul dintre putinele personaje principale feminine care imi plac.
Suguro (sau Bon): tipul asta impreuna cu gasca lui ma fac sa rad 21 E un personaj destul de interesant.
Izumo: la inceput nu puteam sa o suport >.< Acum mi se pare mai ok...
Shura: pana acum e personajul meu feminin preferat din acest anime. E foarte amuzanta dar si puternica.
Nu prea stiu ce sa zic despre Shima si Konakomaru...mi se par ok pana acum.
Coloana sonora e pur si simplu geniala. Primul opening=UVERworld, my fave j-rock band, al doilea--> il ador pur si simplu <3 si ending-urile sunt foarte bune.

[Imagine: robin-1.jpg]

#5
Ao no exorcist a fost primul anime din cele vazute de mine la care sa imi placa toate openingurile si endingurile.Rin este genial, as vrea sa-l apuc de acea codita stufoasa >///<. Yukio este genial de asemenea.Povestea in manga nu este la fel cu cea din anime. Se despart in punctul in care rin isi arata puterile. Kuro este de asemenea o pisica geniala XD.
Am vazut astazi sfarsitul si muzica din fundal era geniala 43.Rin nu se poate sa nu aiba faze cool in vreun episod.He's made for coolness 15.Ce sa mai spun...un anime genial si e in topul fav mele de acum 4
My heart beats like a drum,a guitar string to the strum,
A beautiful song to be sung. :][center][Imagine: rrthre.jpg]
[/center][center][Imagine: sigpic4494044.jpg][/center]


#6
La momentul actual, Ao no exorcist se afla printre anime-urile mele favorite. M-a impresionat povestea, cat si dovezile de fraternitate/prietenie si curaj ale personajelor.

Am ras la unele faze din anime, datorita personalitatii pline de umor a lui Rin. Dragut, curajos, cu simtul conducerii, uneori cam iresponsabil si copilaros, cred ca este genul de personaj pe care l-ai adora oricand ; cel putin asta am facut eu 21 Oh si sa nu uitam ca este fiul Satanei, pretty cool yeah :]]
A piiic: [Imagine: 20101127_exorcist03.jpg]

#7
SPOILERE

E ultimul anime vazut complet de mine. Tot ma gandeam: "Ce e asa bun si misto la un tip cu coarne care are niste flacari si lupta/exorcieaza demonii?" Dar apoi l-am vazut si mi s-a parut frumos. Il recomand.
Eu una cred ca Satana a cam inteles gresit visul iubitei sale. Ea dorea sa fie pace, daca dadea drumul la toti demonii aia atunci nu se ajungea la nimic, poate decat la haos.

Au fost momente frumoase in anime si te invata despre prietenie, despre protejarea lumii... bine, asta mai putin.21 Personajul meu preferat... imi placea de Rin (I really see him as an uke). Arata bine, asta e chestia, si intr-un fel, se aseamana cu mine. doar ca eu nu am coarne si flacari
Shiro a fost deasemenea unul din cele mai geniale caractere, iar Amaimon a fost favoritul meu pe parcurs. ah, dragul meu Amaimon. Ma bucur ca mi-am dat seama ca tu erai defapt soricelul de la sfarsit, fiindca nu doream sa te stiu mort
Am bocit si la acest anime, mai ales la partea cu amintiriile (unul din punctele mele slabe).
Opening-ul a fost interesant si dragut.
Ova-ul a fost minunat, in special partea cand Shiro ii da de mancare lui Kuro si ii spune sa stea si sa il protejeze pe Rin, iar apoi cand pisica pleaca da de Rin. Deci pana la urma glumise. A fost frumos ce a facut si a aratat o alta parte a sa.

A fost trist cum toti se luau de Rin cand era mic, dar macar Shiro era acolo pentru el. Atunci cand l-a lovit si se "prefacuse" ranit... pfff, iar el: "Sa nu crezi ca ma doboara un pumn de al tau", ca mai apoi il vezi pe targa. *rofl*
Am inteles si care e chestia cu cel care detinea scoala.
Anyway, like I said before, a good anime. Watch this mothafucka anime!
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#8
Eu ieri l-am terminat de vazut -_-" toate ziua mea s-a dus pe vizionarea acelui anime, dar nu-mi pare rau, pentru ca am plans cu lacrimi de fericire si pot sa spun ca-l idolatrizez pe Rin. Chiar daca este mai rebel si uneori neindemanatic, el a reusit sa schimbe viata si mentalitatea multor personaje din anime, salvand impreuna cu fratele lui, Assiah-ul de unirea cu Gehenna. Momentul in care ei si-au unit fortele si au creat acea pasare de flacari albastre, m-a facut sa-mi tremure inima in mine de emotie si de bucurie. Acum vorbind si de alte personaje.

Amaimon: Chiar daca era de partea raului, imi place tare mult de el. Felul cum vorbeste, inexpresia pe care fata lui o are mai mereu si uneori ironia cu care abordeaza unele lucruri.
Arthur Augusto Ángel: Pai "chelul" asta, s-a dovedit a fi, in ultimele episoade, un tip de treaba. N-am prea multe de comentat. Dar mi-a placut si de el.
Igor Neuhaus: De asta chiar nu mi-a placut deloc. A facut mult rau lui Rin, fiind un personaj negativ.
Izumo Kamiki: Dura cum vroia ea sa para, era o fata de treaba, asa cum a catalogat-o si Rin.
Konekomaru Miwa: Nici el nu era prea puternic, dar a avut rostul lui pana la urma. Cam fricos, un pic cam mult :]].
Mephisto Pheles: Cam misterios tipul, insa imi place.
Michelle Neuhaus: Nici despre ea nu prea am multe cuvinte de zis. Imi pare bine ca si-a schimbat in ultimele clipe din viata ei, ca Rin nu-i vroia raul si ca "l-a iertat" intr-un fel.
Paku Noriko: Neh ... cea mai buna prietena a lui Izumo, diferita total de fata cu par violet :]] Era mult mai draguta decat izumo, nu la infatisare, la comportament si la felul ei de a fi.
Renzou Shima: Nu prea stiu ce sa zic despre el, presupun ca era ok.
Ryuji Suguro: la fel de dur ca Izumo, doar ca el avea o minte stralucita, in fond el i-a salvat atunci cand a trebuit sa care acel felinar. Mi-a placut replica lui Bon: " E asa de prost incat ar uita sa moara daca ar fi ucis." Replica spusa pentru Rin, evident.
Shiemi Moriyama: Pot sa spun ca-i tare drguta si semana mult cu Yuri, mama lui Rin si Yukio. Draguta dar inofensiva, vroiam sa fie mai puternica.
Shiro Fujimoto: Trecand peste faptul ca era cel mai puternic Paladin, era si un tata extraordinar. Din amintirile lui Rin am inteles foarte bine cat de mult il iubea pe Rin. Si nu numai pe Rin, ci si pe Yukio. Era un om extraordinar, pot sa zic ca in el il vad pe Rin la batranete :]]
Shura Kirigakure: Mi-a placut mult de "gagica tatoasa" =]] Adica Shura-chan. Era la fel de rebela ca si Rin :]] si puternica, de ce sa mint.
Takara: Nu stiu de ce dar am impresia ca sub impresia de baiat timid si nebagat in seama, se ascunde un tip puternic. Altfel nu-mi explic cum a reusit sa aduca singur in tabara acel felinar urias si sa supravietuiasca la invazia din Assiah.
Yuri: Mama gemenilor, de care pot sa spun ca-mi place extrem de mult. Nu numai aspectul ei, pentru ca era tare draguta, dar din moment ce a reusit sa fie iubita lui Lucifer, clar ave ea ceva deosebit.

Si asta a fost. Animeul ramane vesnic in topul meu, chiar pe locul intai. Nici un alt anime nu m-a facut asa curioasa incat sa vreau satermin seria intr-o singura zi, ceea ce am si facut :]] I love this anime <3
[Imagine: 82s.png]
When you look into my eyes, tell me what you see,
Do you feel my love for you, makes you HAPPY, sets you free?


#9
Am dubi cu animeu' asta. 21
Adica premiza e umpic cam idioata. Satan vroia sa aduca demoni pe pamant pentru a trai fericiti cu oameni pentru ca asta era dorinta "ei". (mama lui rin parca,sau cum il chema)
Bine acum ca actiune si cum sa desfasurat a fost okey ( daca imi zicea de la inceput ideea principala nu ma uitam).
A fost bun ca actiune si tot na-m aflat ce era cu directoru' ala,adica nimic concret.
Deci ce-i cu sfarsitu ala,adica atat? Isi baga sabiuta in poarta lui Satanel ala binevoitor si gata?
Oricum sper sa isi spele reputatie cu un al doilea sezon candva.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#10
Mi sa parut un anime bun. Nu m-a fascinat povestea prea mult, avand in vedere ca majoritatea anime-urilor vazute de mine sunt legate de demoni and sh*t. De obicei la grafica am pretentii insa aici nu am ce comenta. Mi-a placut mai mult grafica decat anime-ul in sine. Tin minte ca aveam pica pe Rin. Erm, cat il mai uram pe pustiul ala. In mare parte a fost bun de vazut cand nu am avut ce face, insa nu mi-a ajuns prea rapid la suflet. Si daca tot il uram pe Rin, pe Yukio il ador. Ramane unul dintre preferati mei. Story-ul mi s-a parut putin incalcit de la jumatatea seriei spre sfarsit, leganduse si de parinti lor and stuff, unde am cam pierdut firul. Daca ar exista o a doua serie as fi tentata sa ma uit.
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)