Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Looking for a poem duelist

#6
So here I am incercand sa imi dau seama ce am sa aleg…extrem de greu. Am citit ambele poezii de atat de multe ori incat nu-mi amintesc nici macar numarul…dar am realizat cu stupoare ca, desi nu sunt un fan inrait al poeziilor, acestea doua chiar mi-au placut. M-au fermecat intr-un mod aparte…si ca idée generala, ambele s-au incadrat in tema intr-un way or another.
[Un lucru imi displace, mi-am dat seama cine e autorul, si asta diminueaza din propria-mi exaltare.]

Prima poezie:
E ceva la poezia asta care imi place in mod special, e ciudata, paradoxal creeaza o atmosfera linistita intr-o banda [desenata] destul de activa. Firul povestii – pe care-l vad eu, bineinteles- e expus intr-un mod relaxat si il lasa pe cititor sa isi faca propria imagine fara a impune extrem de multe limite pe plan creativ. E usor de digerat si nu necesita atentie la detalii. As asemana intreaga lucrare cu un desert – usor si enjoyable. S-a incadrat foarte bine in tema, si a creat un background perfect pentru “administrarea otravii”- intr-un mod care ma duce cu gandul la YA Fiction, in general.

A doua poezie:
Eh…ce-I drept, simtul meu de copila rebela nu a fost extrem de incantat de poezie, pentru ca, ceva mi se parea ca scartaie.Si da credeam ca scartaia ceva, pana am ajuns la final si natura mea filosofica a inceput sa schiteze un zambet. Nu ma incanta neaparat modul tau de asezare al cuvintelor in asa fel incat sa formezi versuri, nu e rima sau ritmul [si cu atat mai putin nu e masura versurilor], ci e ideea generala de la sfarsit, luand-o ca pe un banc o sa ii spun the punch line. Spre deosebire de poezia anterioara, aici nu mi s-a conturat povestea precum un film, ci mai degraba asemenea unei melodii; tipul de melodie care are acel efect numai prima data, pentru ca reascultata isi pierde din farmec. Substratul filosofic. [cel simtit de mine] m-a frapat si pot spune ca intr-adevar e o poezie speciala.
E otrava. E metaforic. E poezie. E votul meu.
Cred ca, cu asta am spus totul!

I’m out now, good luck kiddos.
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.




Răspunsuri în acest subiect
Looking for a poem duelist - de Mizantropul - 26-07-2011, 11:13 AM
RE: Looking for a poem duelist - de Mizantropul - 29-07-2011, 11:54 PM
RE: Looking for a poem duelist - de Vero - 30-07-2011, 12:08 AM
RE: Looking for a poem duelist - de Daria - 30-07-2011, 12:35 AM
RE: Looking for a poem duelist - de Chlo - 30-07-2011, 09:11 PM
RE: Looking for a poem duelist - de Bullet - 31-07-2011, 03:52 PM
RE: Looking for a poem duelist - de Serqet - 02-08-2011, 04:03 AM
RE: Looking for a poem duelist - de Mizantropul - 02-08-2011, 04:30 PM
RE: Looking for a poem duelist - de Ana - 14-12-2011, 08:44 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  AlerimxD vs. Ang.~ Poem duel~ Ang. 9 8.808 14-12-2011, 09:05 PM
Ultimul răspuns: Ana


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)