Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Oneshots from Sorin

#17
Ceasul numai bate la secundă -- hai să întoarcem cumva propoziţia asta să înţelegi unde ai greşit: Ceaul doar bate la secundă - da, are sens, dar nu ceea ce ai vrut să spui tu, în orice caz. Tu ai vrut să spui că ceasul a încetat a mai bate la secundă. Astfel: Ceasul nu mai bate la secundă. "Numai" se scrie legat când înseamnă "doar" - am impresia că am mai zis asta *giggles*
treb uie -- trebuie
ancoră veche ruginită şi plină de funingine --> cam scârţie partea cu "funiginea" but let's say că merge.
vai cât greşesc! -- vai, ( virgulă ) cât greşesc!
sun zăbrele -- sunt zăbrele
. sunt --> . Sunt ; punct, început de propoziţie nouă, ai omis să scrii cu literă mare lol
. noaptea -- cred că mai degrabă punctul ăla a vrut să fie virgulă ( , ). Dacă nu, literă mare că e început de propoziţie nouă. ( N...)
Ai mai avut şi vreo două scăpări în ceea ce priveşte spaţierea. But that's all.
Doamne, ce le mai... disec?


A fost un textuţ foarte simpatic. Nu ştiu ce se întâmplă cu textul tău, când se aşează în post totuşi. Adică, I don't know, probabil e din pricina aşezării în Word or anything of that sort. Well, what to do, or it's because you line it like this? Anyway. Făcând abstracţie de titlu pentru că, aşa cum am mai spus, poate, şi-n vreun post anterior, se potriveşte cu textul într-un mod clar şi concret - prea clar şi concret. Eu una nu mă pricep niciodată la titluri şi de obicei mi le lasă unnamed if you know what I mean. În orice caz, este foarte dificil să găseşti un titlu care să se potrivească cu un conţinut atât de simpatic, în loc să se transforme într-un titlu plin de... literatură şi, you know, să semnifice exact acel termen abstract de care ai nevoie într-o scriere precum a ta, titlul rămâne la aceeaşi nuanţă clară, logică, ordonată şi neinteresantă pe care o are. I mean, I'm not attacking you, I'm just saying I don't particularly like the title. It's okay, but just that. It matches, in a logical way, the text.

Trecând peste acest detaliu minor, aş zice că ai mai adus o idee ... interesantă. Văd că te bazezi foarte mult pe termenul de întuneric şi că îi dai puncte în favoare, bile albe, de fiecare dată când poţi. Hehe, nu ştiu, e okay, îmi place.
Ceea ce faci tu cu textele tale este... fain. În sensul că ai nişte descrieri kick ass, abstracte, filozofice, pierdute în spaţiu, aşa cum îmi place mie uneori să citesc. Of course, nu ştiu ce ar ieşi cu un asemenea stil pe o poveste lungă. I don't know. Dar pentru povestioare scurte, it's perfect. Once in a while, I just feel like reading something like that. Şi ideea textului tău it's to pay attention to it, because if you pay attention, you'll like it. Dacă nu citeşti cu atenţie propoziţiile, nu are cum să aibă sens şi nu pricepi nimic şi ajungi la concluzia: what the heck is this? but anyway, one has to pay attention. I like it.

Revenind la lucrarea ultimă în sine.
Mi-a plăcut mult comparaţia aceea între zi şi noapte în sensul că ai spus că nu contează cum vedem ziua, noaptea vedem cu toţii la fel, or something of that sort. It was kewl. In a weird way. And I liked it. Nu mai extrag citatul - nu din pură lene! nu de această dată, ci din pricina faptului că era o micuţă eroare pe acolo şi nu am chef să citez astel, y'know.

În schimb, un alt pasaj care mi-a plăcut mult şi o să îl redau oleacă aici:
Citat:Mă gândesc înfricoşat că poate-i moare bateria, poate moare, poate mor şi eu.
A avut o oarecare conotaţie amuzantă, I could say. Mereu găsesc ceva în textele tale care să mă amuze şi totodată să mă fascineze de-o potrivă. I mean, it's weird and kewl and lovely and I like it. Şi îmi place cum ai îmbinat o notă comică cu un subiect important, vital aş zice. E plăcut şi mi-a atras în mod deosebit fraza aceasta. It's cool, I already said that.

Mă rog, nu mă mai lungesc. Iată că am venit aşa cum ţi-am zis că o să o fac, lol.
Baftă în continuare!



Răspunsuri în acest subiect
Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 29-06-2011, 11:52 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 30-06-2011, 12:15 AM
RE: Oneshots from Sorin - de sorynyk - 30-06-2011, 12:27 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 30-06-2011, 12:51 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Paty.Paty - 30-06-2011, 08:46 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 01-07-2011, 12:15 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Mad Hatter - 01-07-2011, 12:27 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 01-07-2011, 02:49 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 01-07-2011, 05:44 PM
RE: Oneshots from Sorin - de LTN - student - 03-07-2011, 12:58 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 08-07-2011, 08:29 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 09-07-2011, 11:03 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Biscu' iz back ^^ - 09-07-2011, 10:47 PM
RE: Oneshots from Sorin - de crazy little red - 10-07-2011, 08:11 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 12-07-2011, 06:31 PM
RE: Oneshots from Sorin - de crazy little red - 12-07-2011, 10:13 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 16-07-2011, 10:14 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 17-07-2011, 06:37 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 18-07-2011, 03:38 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 30-07-2011, 01:57 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Vero - 30-07-2011, 02:44 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 04-08-2011, 09:53 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 15-08-2011, 05:35 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 18-08-2011, 02:01 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 26-08-2011, 12:17 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 09-09-2011, 12:13 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)