Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Oneshots from Sorin

#8
Salut. Ţi-am disecat textul. La propriu şi la figurat.

-A...unde?, a , , A vine treiul! - ce e cu semnele alea? virgulele and stuff?
Gloata se-mbulzeşte., ca de obicei - punct, virgulă? nu merge.
jgeab - nu era "jgheab"? sau sunt ambele forme acceptate?
Tineretul simţit îşi oferă locul. - Tineretul, simţit, îşi oferă locul - i'm subjective, eu aşa aş fi pus virgulele.
înafară - în afară ( nu se scria dezlegat ?)
însdreptat - îndreptat
aşezat-ă -> nu există! ( aşezată ) nu există forma aceasta "dezlegată" - dacă spunea-i "aşezat-o" ( am aşezat-o ) atunci... da, mergea. Dar "aşezată" se scrie legat.
te bucuri, te-ntristezi ( întristezi, y'know, din câte ştiu eu se îlocuieşte doar acel "î" nu "în" )
să-ntorc - aceeaşi chestie ca mai sus
numai puteam - nu mai puteam ( dezlegat ) "numai ei" ( doar ) când poate fi înlocuit cu "doar" and stuff se scrie "numai" legat.
duăă - după
pribirea - privirea
eu eram departe să mai pot vedea - eu eram prea departe... ( în cazul de faţă este nevoie şi de "prea" ca propoziţia să aibă sens, I mean nu neapărat "sens", dar aşa sună mult mai bine )

În plus, ai avut două-trei scăpări în ceea ce priveşte spaţierea virgulei în text, pentru că ai pus ceva de genul "text , text" şi normal merge "text, text" pentru că e mult mai estetic. Oricum, nu e pagubă aşa mare.
Cam asta cu greşelile întâlnite de mine.

I liked your text, actually, it was nice and fluffy and sentimental. Ai descris bine sentimentele personajului tău şi mi-a plăcut de la început, până la final. A avut acel... ceva, dacă ştii ce vreau să spun. Pur şi simplu ai atins nişte coarde sensibile în ceea ce mă priveşte, sunt o romantică incurabilă şi o iubitoare nesfârşită a lucrărilor de şi cu dragoste, mai ales cele care au un aspect oarecum prăfuit, în treacăt, final deschis, întrebări şi aşa mai departe, tocmai genul de text pe care tu tocmai l-ai expus, quite nice, I really liked it.

De asemenea, nu am putut să nu iubesc unele propoziţii, pe care le-am extras.

Citat:Ochii ei... parcă-i ştiu dintotdeauna.
so nice and perfect. ai descris foarte bine ceea ce simţea tipul tău.

Citat:Dar n-am văzut-o niciodată şi totuşi simt c-o ştiu de la început.
asemenea celui de mai sus. frumos redat.

Citat:M-am descheiat la haină, apoi la hanorac, în tramvai erau minus 2 grade şi mie îmi era cald.
nu ştiu dacă ai vrut să redai prin asta nişte umor ironic, dar fie că ai vrut, fie că nu ai vrut, ai reuşit să redai tocmai acest lucru, congrats, i loved it, ai adăugat şi nişte umor ironic plus scenele de dragoste reduse doar la imaginaţia personajului tău şi prin propoziţii şi acte abstracte, platonice, sufleteşti şi în final m-a cucerit micul text, care e foarte bine scris ( cu excepţia greşelilor menţionate mai sus, bineînţeles )

Ţi-am zis deja în postul precedent că îmi place cum scrii şi această mică lucrărică este chiar mai reuşită şi frumoasă şi intensă decât prima. Şi parcă... şi mai bine scrisă, deşi sunt subiectivă pentru că îmi plac genul acesta de proze scurte. De asemenea, partea de început... a fost atât de tipică românească, I suppose. Şi mi-a plăcut atmosfera această sfârşită, melancolică, prăfuită, distrusă, românească pe care ai redat-o. Foarte frumos.

Ceea ce mi-a mai plăcut, dacă nu am menţionat deja, a fost caracterul "necunoscut" al personajelor, pentru că deşi este scrisă la persoana I, naraţiune personală, subiectivă... totul este străin, obiectiv, întâmplător, personaje fără nume, nimic nu are nume acolo concret, doar chestiunile abstracte şi nu ştii cine a fost, cine este şi aşa mai departe - a fost foarte frumos punctat şi în plus s-a potrivit de minune cu descrierea şi aşa mai departe.

Frumos text, as I said. Baftă!

( destul de disecat ? * laughs * )



Răspunsuri în acest subiect
Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 29-06-2011, 11:52 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 30-06-2011, 12:15 AM
RE: Oneshots from Sorin - de sorynyk - 30-06-2011, 12:27 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 30-06-2011, 12:51 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Paty.Paty - 30-06-2011, 08:46 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 01-07-2011, 12:15 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Mad Hatter - 01-07-2011, 12:27 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 01-07-2011, 02:49 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 01-07-2011, 05:44 PM
RE: Oneshots from Sorin - de LTN - student - 03-07-2011, 12:58 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 08-07-2011, 08:29 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 09-07-2011, 11:03 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Biscu' iz back ^^ - 09-07-2011, 10:47 PM
RE: Oneshots from Sorin - de crazy little red - 10-07-2011, 08:11 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 12-07-2011, 06:31 PM
RE: Oneshots from Sorin - de crazy little red - 12-07-2011, 10:13 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 16-07-2011, 10:14 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 17-07-2011, 06:37 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 18-07-2011, 03:38 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 30-07-2011, 01:57 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Vero - 30-07-2011, 02:44 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 04-08-2011, 09:53 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 15-08-2011, 05:35 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 18-08-2011, 02:01 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 26-08-2011, 12:17 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 09-09-2011, 12:13 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)