Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Lucrări
Intermediar spre ideal
22.22%
4 22.22%
Nebunul
66.67%
12 66.67%
Magie
11.11%
2 11.11%
Stimata doamnă în abis
0%
0 0%
Total 18 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

FOTM - Aprilie - Lucrarile

#5
Heya^^ Se pare ca fiecare a inteles ceva diferit prin aceasta tema. Toate povestile puse aici au avut aceasi tema, si totusi o idee atat de diferita. Apreciez faptul ca fiecare are ceva aparte si ca v-ati straduit pentru acest concurs.



Prima lucrare- Intermediar spre ideal

Titlul este de invidiat. Este foarte bine ales avand in vedere continutul, si asta iti aduce un punct in plus. Ideea este exact cea pe care o asteptam cu aceasta tema. Este foarte expresiva si cred ca a trimis un mesaj destul de clar celor care au citit-o. Unele expresii mi-au placut mult, avand ceva aparte, altele au fost banale fara niciun pic de farmec. De asemenea ai avut ceva repetitii care au cam deranjat. Inceputul a fost cam lalait, dar restul a mai compensat. Pe la sfarsit ai facut ceva rime, banuiesc ca din greseala, care mi-au placut...mie una imi place cand vad rime intr-un text. Mesajul pe care ai vrut sa-l transmiti a fost usor de inteles, 'fluent'. Descrierea infloreste pe la tine. E bine ca stii cum sa te joci cu unele cuvinte. Se incadreaza bine in tema, avand ceva caracteristic al acesteia.


A doua lucrare- Nebunul

Intradevar, un titlu atat de banal, si totusi, atat de expresiv. Mi-au placut acele 'titluri' scrise cu italic, numai citindu-le pe ele si deja mi-am facut o idee a intregului text. Desi, a mea era total diferita de a ta. Toate randurile pe care le-ai scris tu acolo eu le-am interpretat probabil total diferit de cumn ai fi vrut sa o fac. Consider ca fiecare cititor al acestei lucrari a gandit altceva. Ceva-ceva descriere daca mai bagai probabil ca ar fi facut lucrarea prea lunga, si in plus, ar fi stricat-o, pentru ca acestui tip de lucrare nu-i este dat sa fie asaltat cu descriere. Deci la moduri de expunere te-ai descurcat. Eu cred ca ar fi trebui totusi sa te axezi mai mult pe prima parte, cand este la inchisoare si cand scapa de acea agonie. Partea cu spitalul mi se pare inutila.Consider ca te-ai incadrat in tema.


A treia lucrare- Magie

Titlul nu a fost la fel de expresiv ca la precedentele lucrari, desi probabil ca e cea mai buna alegere la lucrarea ta. Ai cam imbarligat povestea. La un moment dat m-ai scos complet de pe axa ei. Nu mai intelegeam ce-i cu baiatu' si fata aia, ce s-a intamplat cu batranul, acum si eu am o putere de deductie mai scazuta, dar totusi... Si aici, interpretarea poate fi oricare. Imi place ca ai lasat o parte din poveste sa fie imaginata de cititor, ca l-ai lasat sa 'descopere' singur, ca sa zic asa. Si aceasta idee ma asteptam sa o vad in concurs. Descriere, hm, parca puteai s ate axezi mai mult pe partea cand a 'renascut'. Cand ai povestit acea bucata de text, nu prea ai reusit sa transmitit destule sentimente catre cititor. Unele parti mi s-au parut plictisitoare pentru ca nu cred ca ai pus destul suflet. Mesajul este de apreciat si se incadreaza in tema.


A patra lucrare- Stimata doamnă în abis

Titlul chiar m-a captivat, desi, eu ma asteptam la cu totul altceva dupa ce am citit tilul si primul alineat. A fost superb conceput, dar continuarea m-a cam plictisit. Nu mi-a transmisi nevoia de a citi restul compunerii. Eu ador istoria, dar lucrarea ta nu a avut acel farmec, acel 'ceva'. Intentia ta e de apreciat. Ideea de a face lucrarea ta despre perioada renascentista este una buna, dar parca nu ai abordat-o cum trebuie. Mai multe figuri de stil n-ar strica. Intr-o astfel de compunere nu vad ce ar cauta anii in care a trait un personaj istoric, puteai sa inlocuiesti partea aceea cu ceva mai captivant. Mesajul nu m-a atins.


Cea care m-a atins cel mai mult, a fost prima lucrare.
Deci votul meu => Intermediar spre ideal

Bafta celorlalti concurenti.
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !




Răspunsuri în acest subiect
FOTM - Aprilie - Lucrările - de Unia - 28-04-2011, 03:19 PM
RE: FOTM - Aprilie - Lucrările - de Kenky. - 28-04-2011, 04:59 PM
RE: FOTM - Aprilie - Lucrările - de Addeh - 28-04-2011, 07:03 PM
RE: FOTM - Aprilie - Lucrările - de Nya. - 28-04-2011, 08:58 PM
RE: FOTM - Aprilie - Lucrările - de Dragonz Eyez - 30-04-2011, 05:54 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  FOTM Aprilie - Inscrieri Stormrage 13 7.942 02-05-2013, 09:42 PM
Ultimul răspuns: Stormrage
  FOTM - Aprilie - Inscrieri Nya. 14 7.806 09-04-2012, 08:01 PM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM - Ianuarie - Lucrarile Nya. 9 4.632 03-02-2012, 10:18 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  FOTM - Decembrie - Lucrarile Aly 2 2.801 22-12-2011, 03:02 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  FOTM - Noiembrie - Lucrarile Aly 3 3.257 30-11-2011, 04:40 PM
Ultimul răspuns: Aly
  FOTM - Octombrie - Lucrarile Aly 8 4.943 01-11-2011, 10:40 PM
Ultimul răspuns: Aly
  FOTM - Septembrie - Lucrarile Unia 2 4.127 29-09-2011, 08:56 PM
Ultimul răspuns: Teh
  FOTM - August - Lucrarile Unia 5 3.534 28-08-2011, 01:41 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  FOTM - Mai - Lucrarile Unia 3 3.361 08-06-2011, 04:02 PM
Ultimul răspuns: Unia
  FOTM - Aprilie - Rezultatele Unia 0 2.277 10-05-2011, 06:17 PM
Ultimul răspuns: Unia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)