Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Romanian Manga Database

#1
Scopul e simplu si la obiect. Realizarea unei centralizari a tuturor fenomenelor de tip manga, chibi strip, graphical novel etc realizate pana in prezent de artisti romani.

De ce e importanta o asemenea baza de date?
Pentru a stabili un nivel al productiilor romanesti in comparatie cu altele straine. Desi unii dintre noi cam stiu care sunt acestea si o mare parte sunt postate pe site-uri de tipul smackjeeves sau chiar pe mangazup, e interesant de descoperit altele noi si de avut o evidenta clara in acest sens. Baza de date foloseste atat creatorilor care pot compara/ isi pot compara lucrarile intre ele cat si celor la inceput de drum care, desi nu cunosc pe nimeni, pot sa-si faca o idee despre ce se face in acest domeniu la noi.

Va fii pe bune o baza de date in care sa poti cauta dupa anumite categorii?
Nu in aceasta faza, poate mai tarziu, momentan se cheama - "culegerea datelor" si va dura cat va fii necesar. In momentul in care vor fii suficiente lucrari postate se va putea realiza fizic, un site sau blog unde sa fie link-uite toate si unde cautarea sa fie facila. Pentru moment ramane acest thread si CTR+F pentru cautare dupa cuvinte cheie in cadrul thread-ului

Ce lucrari se incadreaza?
Atat originale cat si fanart indiferent de tema, numar de pagini si an de productie. Calitativ nu sunt pretentii prea mari (a se citii, nu o sa ramana pe afara listei daca lucrarea este shitty. Nu se evalueaza lucrarile, doar se indexeaza). Singura cerinta este sa fie realizate de autori romani. Nu trebuie sa fii autorul lor ca sa postezi link catre ele, desi ar fii frumos ca cel ce le-a facut sa stie ca au fost postate, link-uite aici, curtoazie, si poate ca autorul nu vrea ca acea lucrare a lui/ei sa ajunga pe lista din diverse motive. De asemenea orice lucrari realizate pentru ORICE tipuri de concursuri in strainatate sunt binevenite, castigatoare sau nu, daca sunt facute de romani tot se incadreaza. Indiferent de limba in care sunt realizate. De asemenea nu trebuie sa fie complete works (dar, daca sunt pagini de manga si nu strip-uri sa aiba macar 4 pagini desenate.) Se accepta si lucrari abandonate

Campuri obligatorii de completat:

titlu / autor (user name, nick, numele intreg, optional un link catre o pagina personala, de DA) / anul productiei / genul (ex. shonen, shoujo, adventure, fantasy, romance etc) / tipul (manga, chibi strip, 4koma) / nr. pagini / original/doujinshi / status (ex. oneshot-complete, series-complete, series-ongoing, series-onhold/on hiatus, etc) / descriere (mic text descriptiv, campul este optional) / LINK catre pagini pe net sau arhiva spre download. (camp OBLIGATORIU)

Autorii pot solicita scoaterea lucrarilor din baza daca aceastea au fost postate de altcineva sau daca pur si simplu se razgandesc ulterior. Nimeni nu e obligat sa posteze nimic daca nu vrea. Si repet, e doar o strangere de date si nu o operatie de evaluare calitativa a lucrarilor.

Toate strip-urile postate pe Chibi.ro ar fi fain daca s-ar putea integra in aceasta RMD (Romanian Manga Database)

Comentarii, propuneri, etc, mai jos.
Spor la postat.



Răspunsuri în acest subiect
Romanian Manga Database - de raluca-z - 06-03-2011, 11:08 PM
RE: Romanian Manga Database - de magicbut3rfly - 07-03-2011, 12:41 PM
RE: Romanian Manga Database - de raluca-z - 07-03-2011, 08:04 PM
RE: Romanian Manga Database - de Dollydi - 07-03-2011, 09:03 PM
RE: Romanian Manga Database - de raluca-z - 07-03-2011, 09:08 PM
RE: Romanian Manga Database - de raluca-z - 08-03-2011, 09:22 PM
RE: Romanian Manga Database - de raluca-z - 12-03-2011, 05:03 PM
RE: Romanian Manga Database - de raluca-z - 19-03-2011, 12:26 AM
RE: Romanian Manga Database - de raluca-z - 21-03-2011, 01:08 AM
RE: Romanian Manga Database - de raluca-z - 27-03-2011, 02:21 PM
RE: Romanian Manga Database - de Shiva - 27-03-2011, 10:03 PM
RE: Romanian Manga Database - de Miauti - 21-08-2011, 01:33 PM
RE: Romanian Manga Database - de raluca-z - 22-08-2011, 09:15 PM
RE: Romanian Manga Database - de Miauti - 23-08-2011, 03:41 PM
RE: Romanian Manga Database - de raluca-z - 23-08-2011, 07:43 PM
RE: Romanian Manga Database - de raluca-z - 28-08-2011, 01:27 PM
RE: Romanian Manga Database - de Miauti - 02-09-2011, 10:08 AM
RE: Romanian Manga Database - de raluca-z - 17-09-2011, 10:40 AM
RE: Romanian Manga Database - de raluca-z - 11-10-2011, 08:00 PM
RE: Romanian Manga Database - de raluca-z - 29-10-2011, 02:09 PM
RE: Romanian Manga Database - de JavaLeen - 30-10-2011, 09:03 PM
RE: Romanian Manga Database - de raluca-z - 06-11-2011, 01:57 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)