Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce ne spun visele??

#4
Dep...sunt deacord cu spusele tale Metal, poti da clik pe net sa cauti, dar cred ca ti-ar fi lene sa cauti din mai multe surse sa te adeveresti. Eu sunt asa...ca un transmitator google. Google doar are aceeasi sarcina sa micsoreze cautarea in milioanele de teme si discutii. Eu voi cauta in dictionare facind un GoogleDream.
[Imagine: 0.jpg]
Astfel visul lui Metal.
Dupa parerea mea, esti pasionat de filmele horror sau ceva in gen anime cu blood...daca te-a fascinat visul. Astfel eu cred ca pentru tine in dictionar nu ar fi data explicatia corecta. Dar oricum.:
Cer rosu: tulburari si neliniste, preocupari, situatii ireversibile, situatii ce nu le poti controla ;
Ploaia vijelioasa, abundenta, pisaloaga prevesteste intamplari neplacute, sufletul si inima vor suferi;
Carne: ea simbolizeaza intotdeauna simturile, care evident se refera la sexualitate cu o notiune de pasivitate: flasca, insangerata si lipsita de viata; se vizualizeaza sau se banuieste prezenta unui cutit mare. Subiectul este invitat sa-si analizeze sexualitatea sau senzualitatea;
Pocnet- daca auzi in vis, e semn ca vei trage o spaima;
Rosu- depinde de contextul visului, de aspectele care au aceasta culoare; depinde si de relatia ta cu aceasta culoare- iti place, nu-ti place; perioada agitata, furie, putere, stimulent, vigoare, lupta, atac, miscare, actiune, initiativa, curaj, indrazneala, tupeu, agresivitate, impulsivitate, temperament puternic, energie fizica, expansiune, entuziasm, furie, nerabdare, gelozie, razbunare; sexualitate, mare pasiune, atractie fizica.
-Dupa parerea mea, prezicerile visului tau s-au rasfrins asupra propriilor tale personaje, ce au "pocnit".
Cit pentru MusicXD...cred ca lipsa visurilor poate e neutralitatea vietii curente, am avut o astfel de perioada, insa atunci eram sub influenta unor emotii negative si nu visam...la tine oare cum e...dar nu te intrista vor veni si pe la tine tulburalile si sigur vei avea vise.
Ce zice net-ul:
Somn non-rem - Aceste este o faza a somnului in care persoana care doarme nu viseaza. In timpul somnului non-REM, undele cerebrale, apar la nivelul creierului, in urma unei electroencefalograme. Alte caracteristici ale acestui stadiu sunt: frecventa respiratorie si cardiaca lenta si regulata, tensiune arteriala scazuta, iar persoana care doarme este linistita si calma. Aproximativ 80% din totalul somnului este reprezentat de etapa non-REM a somnului. Daca o persoana doarme 7-8 pe parcursul unei nopti, doar o ora si jumatate din totalul somnului nu este somn fara vise, de tipul non - REM.
(Somnul rem (rapid eye movement)-Aceasta este o etapa a somnului caracterizata prin miscari oculare rapide sub pleoapele inchise. Visele apar doar in aceasta faza. Fiecare persoana are pe parcursul unei nopti in care doarme, intre 3-5 perioade de somn REM. Ele apar la intervale de 1-2 ore si variaza ca durata. Un episod de somn REM poate dura intre 5 minute si o ora. Din durata totala a unui somn, aproximativ 20% reprezinta stadiul REM de somn. Somnul REM este caracterizat de prezenta unor unde rapide si de joasa tensiune ale creierului care pot fi detectate in urma unei encefalograme, dar si de schimbari fiziologice de genul: relaxarea muschilor, batai neregulate ale inimii, ritm de respiratie accelerat, etc.)
Va puteti spune parerile si vota Pro/Contra Net; Pro/Contra Life.
Apropo..imi puteti mentiona si pozitia in care dormiti, ceea ce inseamna si semnificatiile visurilor^^
Curiozitati:
Stiai ca...
... De-a lungul unei vieti, o persoana isi petrece 6 ani visand?
... Fatul viseaza aproape tot timpul?
... Cei nascuti prematur, vor visa mai mult la maturitate?
... Durata medie a unui vis profund la om este de 2-3 secunde?
... Aproximativ 12% dintre oameni viseaza doar in alb/negru?
... Cei mai multi oameni viseaza cca. 1-2 ore/noapte si au in medie cam 4-7 vise pe noapte?



Răspunsuri în acest subiect
Ce ne spun visele?? - de Mitchy - 05-03-2011, 09:04 PM
RE: Ce ne spun visele?? - de Me†al. - 05-03-2011, 10:19 PM
RE: Ce ne spun visele?? - de Addeh - 05-03-2011, 10:31 PM
RE: Ce ne spun visele?? - de Mitchy - 05-03-2011, 11:22 PM
RE: Ce ne spun visele?? - de Ryuu - 08-03-2011, 04:50 PM
RE: Ce ne spun visele?? - de Mitchy - 08-03-2011, 08:40 PM
RE: Ce ne spun visele?? - de Addeh - 08-03-2011, 09:00 PM
RE: Ce ne spun visele?? - de Mitchy - 08-03-2011, 09:29 PM
RE: Ce ne spun visele?? - de Addeh - 08-03-2011, 09:36 PM
RE: Ce ne spun visele?? - de Ana - 24-03-2011, 09:45 PM
RE: Ce ne spun visele?? - de Ichigo. - 25-03-2011, 12:07 AM
RE: Ce ne spun visele?? - de MimiÅŸor - 25-03-2011, 12:21 AM
RE: Ce ne spun visele?? - de Daria - 26-03-2011, 03:04 AM
RE: Ce ne spun visele?? - de Danb - 26-03-2011, 04:32 AM
RE: Ce ne spun visele?? - de Me†al. - 02-05-2011, 12:06 PM
RE: Ce ne spun visele?? - de Juneko - 02-05-2011, 12:34 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)