Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jereth Mounth: O noua viata

#1
Buna! sunt noua aici si sunt incepatoare la capitolul fan fiction. Totusti sper sa devin mai buna ;) Sper sa va placa! :)

Introducere:
Abby Flynn este o adolescenta in varsta de 16 asi care adora petrecerile si baietii.Desi unchiului si matusa sa i-au interzis sa mai mearga la astfel de petreceri salbatice ea continua sa o faca.Satui de comportamentul nepoatei lor acestia hotarasc sa o trimita la o scoala internat din Anglia.Abby va fi despartita de Los Angelesul ei drag,cat si de prieteniii ei.Cu timpul aceasta isi va face prieteni noi si isi va gasi marea dragoste,chiar daca la inceput era total impotriva.



Capitolul 1


Pe mine ma asculta cinva vreodata?Nu!Mi-au cerut parerea?Nu.Mi-au spus ceva?Nu.Atunci de ce naiba nu-si insusesc viata mea si gata.Cobor nervoasa din masina,imediat ce soferul ne spune ca am ajuns.Ne aflam in incinta unei ''prestigioase'' scoli din Anglia, si anume Institutul Jereth Mounth.Eu ii ziceam scoala internat la care am fost obligata sa merg.
Scuze ca nu m-am prezentat..Sunt Abby Flynn,mai bine spus fata prihonita de soarta.Unchiul si matusa m-au trimis la o scoala internat din cauza ultimei petreceri bomba a lui Jay, unde ei bine m-au prins fumand marijuana.Ce?Eram si eu curioasa si facusem pariu cu Ruby Lockhart ca pot sa o fac.Mda...am dat-o in bara de data asta iar unchiul mi-a facut ditamai reclama.Si acum iatama aici,inconjurata numai de fetite de prost gust,imbracate ca bunica.Serios,eu nu port uniformele alea!Si ce era cel mai prost... ei bine era mai mult o scoala de fete.Exista doar un grup de baieti in scoala si cred ca aratau groaznic.
Din greseala,bine fara greseala i-am trantit usa unchiului direct in fata cand am iesit din limuzina.
-Vai scuze, spun pe un ton prefacut.
Unchiul iei din masina si dezaproba din cap.
-Invata sa nu mai fii asa Abby Flynn!Facem asta spre binele tau.
-Bine?Iti bati joc de mine nu?Adica eu,Abby Flynn,cea mai cool fata din L.A este obligata sa traiasca ca o maicuta intr-un loc uitat de lume din Anglia!ridic eu glasul.
-Abigail!spune si matusa iesind din limuzina.Indiferent de cat de suparata esti acum pe noi iti vei da si sngura seama ca ti-am facut un bine.Daca ramanea in L.A poate devenea dependenta de droguri cu prietenii tai.E numai vina lui Jay Archibald ca ai ajuns asa.
-Nu,nu,nu!Puteti sa va luati de mine,dar de Jay nu!El mi-a spus ca e un lucru rau si chiar a vrut sa ma opreasca,dar nu l-am ascultat!Iar acum ce mai insinuati:ca sunt drogata?Prea bine,credeti ce vreti.Eu v-am spus ce s-a intamplat nu ma credeti problema voastra.Stiti?Mi-as fi dorit sa mor cu parintii mei decat sa traiesc aalturi de voi.
Mi-am luat trollerul si am plecat .
Stiu ca unchiul si matusa aveau sa fie dezamagiti si sti ca i dureau aceste cuvinte,dar m-au dus aici fara sa vreau si nu accept acest lucru.Toti se holbau la mine de parca eram ultima cauza din luna si auzeam numai susoteli la adresa mea.
''-Wow, cine e?
-E draguta!
-Ce super e imbracata.
-Stiu...si ai vazut ce ochelari are?''
Ceva tipic...niste maicute din Anglia 1700, si eu, oo fata din L.A mult prea tare ca sa se afle aici.
Am intrat in internat si imi cautam camera.301 unde esti?Am avut parte de momente naspa de azi dimineata pana acum,asa ca vreau sa gasesc odata camera aia!In sfarsit!Am ajuns in fata camerei cu numarul 301 si am intrat.in ea se aflau mai multe fete, adica vreo 4.Ceee??Niciuna nu ma baga in seama asa ca le-am spus:
-Buna!Ce faceti?Aici se presupune a fi camera mea asa ca afara!spun autoritara.
-Poftim?spune unda dintre ele blonda.
-Fetelor,e americanca!
-Aaa!spune blonda.Normal!Cum de nu mi-am dat seama.
-La comun?intreb fiind foarte enervata de toata situatia asta.
-Ai patul numarul 5 sau coridorul, mi se adreseaza cea care ma facuse ''americanca''.
Imi pun bagajul acolo uitandu-ma cu dezgust prin jur.Perdele demodate, covoare si colege de camera ingrozitoare!Unde naiba ma aflu?Mi-am scos telefonul si am inceput sa ma plimb prin camera pentru a gasi semnal.
-Ce beep este ala?
-Nu este treaba ta! raspund artagoasa.
-Este un iPhone, zice una dintre ele.
Vai atotstiutoarea!
-Succes in prinderea semnalului.Avem doar doua locuri unde ai semnal aici.
Mi-am lasat telefonul pe pat si m-am uitat la telefonul, mai bine spus jaful, colegei alaturate.
-Poate incerci sa traiesti si tu in prezent!Locul asta este medieval, iar eu trebuie sa dau urgent niste telefoane!spun pimblandu-ma agitata prin camera.
-Oricum nu avem voie cu telefoanele decat in weekend.
Ce loc mai e si asta?Unul de cosmar presupun... Si ei bine, asta este prima mea zi la scoala internat Jereth Mounth.Ce urmeaza...numai Dumnezeu stie.
[center][Imagine: 9a74sn.jpg][/center]
[center]Bine e sa stii, la moarte, ca o dunga lasi - un nume
C-ai sapat la zidul noptii - c-ai murit sa-ti scoti in lume
Din al creierului zbucuim, ca pe-un diamant, ideea.
Urma-ti va fi cunoscuta pe-unde ti-ai pustat scanteia…”[/center]

#2
Deci zilele astea sunt prima la toate lucrarile,eee,ma rog,partial...:))Din nou ma bucur!:pIn primul rand,imi place mult numele Abby,si faptul ca ea a ajuns la ''scoala internat'' face ficul tau mai interesant,sunt sigura ca va intalni pe cineva special la Jereth Mounth...;;)iti dai u seama... Greseli de tastare,parca am observat decat la inceput,in rest totul a fost OK.:D Succes la inspiratie,my dear:*

#3
Hii. Îmi pare bine să văd un fic nou. Deeci, o să corectez cevaa pe aici.


(01-01-2011, 04:00 AM)Lena A scris: Capitolul 1


Pe mine ma asculta cinva vreodata?~space~Nu!~space~Mi-au cerut parerea?Nu.Mi-au spus ceva?Nu.Atunci de ce naiba nu-si insusesc viata mea si gata.Cobor nervoasa din masina,imediat ce soferul ne spune ca am ajuns.Ne aflam in incinta unei ''prestigioase'' scoli din Anglia, si anume Institutul Jereth Mounth.Eu ii ziceam scoala internat la care am fost obligata sa merg.
Scuze ca nu m-am prezentat..Sunt Abby Flynn,mai bine spus fata prihonita de soarta.Unchiul si matusa m-au trimis la o scoala internat din cauza ultimei petreceri bomba a lui Jay, unde ei bine m-au prins fumand marijuana.Ce?Eram si eu curioasa si facusem pariu cu Ruby Lockhart ca pot sa o fac.Mda...am dat-o in bara de data asta iar unchiul mi-a facut ditamai reclama.Si acum iata-ma aici,inconjurata numai de fetite de prost gust,imbracate ca bunica.Serios,eu nu port uniformele alea!Si ce era cel mai prost... ei bine era mai mult o scoala de fete.Exista doar un grup de baieti in scoala si cred ca aratau groaznic.
Din greseala,-bine fara greseala- i-am trantit usa unchiului direct in fata cand am iesit din limuzina.
-Vai scuze, spun pe un ton prefacut.
Unchiul iei din masina si dezaproba din cap.
-Invata sa nu mai fii asa Abby Flynn!Facem asta spre binele tau.
-Bine?Iti bati joc de mine, nu?Adica eu,Abby Flynn,cea mai cool fata din L.A este obligata sa traiasca ca o maicuta intr-un loc uitat de lume din Anglia!ridic eu glasul.
-Abigail!spune si matusa iesind din limuzina.Indiferent de cat de suparata esti acum pe noi iti vei da si singura seama ca ti-am facut un bine.Daca ramaneai in L.A poate deveneai dependenta de droguri cu prietenii tai.E numai vina lui Jay Archibald ca ai ajuns asa.
-Nu,nu,nu!Puteti sa va luati de mine,dar de Jay nu!El mi-a spus ca e un lucru rau si chiar a vrut sa ma opreasca,dar nu l-am ascultat!Iar acum ce mai insinuati:ca sunt drogata?Prea bine,credeti ce vreti.Eu v-am spus ce s-a intamplat, nu ma credeti, problema voastra.Stiti?Mi-as fi dorit sa mor cu parintii mei decat sa traiesc alaturi de voi.
Mi-am luat trollerul si am plecat .
Stiu ca unchiul si matusa aveau sa fie dezamagiti si stiu ca ii dureau aceste cuvinte,dar m-au dus aici fara sa vreau si nu accept acest lucru.
alineatToti se holbau la mine de parca eram ultima cauza din luna si auzeam numai susoteli la adresa mea.
''-Wow, cine e?
-E draguta!
-Ce super e imbracata.
-Stiu...Si ai vazut ce ochelari are?''
Ceva tipic...niste maicute din Anglia 1700, si eu, o fata din L.A mult prea tare ca sa se afle aici.
Am intrat in internat si imi cautam camera.301 unde esti?~Sună ciudat. Exemplu de reformulare: [...]îmi căutam camera 301. Unde este?[...]~ Am avut parte de momente naspa de azi dimineata pana acum,asa ca vreau sa gasesc odata camera aia!In sfarsit!Am ajuns in fata camerei cu numarul 301 si am intrat.in ea se aflau~Poate "[...] am intrat. În ea se aflau [...]"~ mai multe fete, adica vreo 4.Ceee??Niciuna nu ma baga in seama asa ca le-am spus:
-Buna!Ce faceti?Aici se presupune a fi camera mea, asa ca afara!spun autoritara.
-Poftim?spune unda una dintre ele blonda.
-Fetelor,e americanca!
-Aaa!spune blonda.Normal!Cum de nu mi-am dat seama?
-La comun?intreb fiind foarte enervata de toata situatia asta.
-Ai patul numarul 5 sau coridorul, mi se adreseaza cea care ma facuse ''americanca''.
Imi pun bagajul acolo, uitandu-ma cu dezgust prin jur.Perdele demodate, covoare si colege de camera ingrozitoare!Unde naiba ma aflu?Mi-am scos telefonul si am inceput sa ma plimb prin camera pentru a gasi semnal.
-Ce beep este ala?
-Nu este treaba ta! raspund artagoasa.
-Este un iPhone, zice una dintre ele.
Vai atotstiutoarea!
-Succes in prinderea semnalului.Avem doar doua locuri unde ai semnal aici.
Mi-am lasat telefonul pe pat si m-am uitat la telefonul, mai bine spus jaful, colegei alaturate.
-Poate incerci sa traiesti si tu in prezent!Locul asta este medieval, iar eu trebuie sa dau urgent niste telefoane!spun pimblandu-ma agitata prin camera.
-Oricum nu avem voie cu telefoanele decat in weekend.
Ce loc mai e si asta?Unul de cosmar presupun... Si ei bine, asta este prima mea zi la scoala internat Jereth Mounth.Ce urmeaza...numai Dumnezeu stie.

Buuun. Deci, orice este cu bold este o greşeluţă, ori trebuia să laşi spaţiu, sau alineat, ori sa pui o virgulă. Ce e cu italic mi s-a părut ciudat în formulare.
Ei bine, trebuie să laşi spaţiu după fiecare semn de punctoaţie, altfel o să arate înghesuit. Uneori mânânci literele şi ai scăpat câteva virguliţe. Mă rog, astea se corectează destul de uşor.
Dialogul este bunicel. Uneori nu se înţelege cine vorbeşte -sau sunt eu prea neatentă-.

Spor la scris si sper sa vii repede cu capitolul!

[Imagine: MANOWAR.jpg]
Brothers everywhere
raise your hands into the air
we're warriors, warriors of the World !

#4
Capitolul 2




Am mai spus cat de mult imi urasc viata?Uite ca o mai spun odata.Eram imbracata cu o uniforma urata,bineinteles putin modificata ca altfel nici u ieseam in lume asa.
-O sa ai probleme fiind imbracata asa, imi spune Kate.
-Cine esti tu?Regina uniformelor urate?Nu-mi va zice nimeni nimic.
Am parasit impreuna camera fiind obligata de o baba idioata din scoala sa umblu numai in prezenta ''colegelor mele''.Ei bine mamaita aia mi-a luat si telefonul,iar desteptele astea nu mi-au spus ce fac ele atunci cand li se ia telefonnul.Ele aveau doua si ii dadeau babei doar telefonnul care nu mergea,iar pe cel bun in ascundeau.Mi-am dat minunatul IpHone pe mana unei mamaite nenorocite de gradul unu cu
severe tulburări de comportament.Ne-am dus in sala de mese pentru a asculta minunatul discurs al doamnei Kingsley.Cand am ajuns in sala toate fetele o salutau pe Kate.
-Ce esti tu?Un fel de regina a balului?
-Kate are o mare tristete,iar aia se numeste popularitate,pe care tu nu o ai.
-Daca ai stii tu cat de...dar vorba imi este interupta de directoare care intra in sala alaturi de prefectii ei.
Toti s-au ridicat in picioare mai putin eu,dar fetele m-au ridicat in sus.
-Labele jos de pe mine!Imi voi suna avocatul!
-Cu ce?ma intreaba Josie ironica.
Am putut observa la cateva mese distanta un grup de baieti.Deci exista si baieti in scoala asta.. si se pare ca nu sunt chiar asa urati cum credeam... defapt sunt chiar draguti.
Doamna kingsley si-a prezentat discursul si ne-a urat bun venit in noul an.So boring!!Dupa impresionantul discurs a urmat micul dejun daca se poate numi asa.
-Eu nu mananc asta!spun uitandu-ma in farfurie intrebator.Chestia asta e plina de carbohidrati.
-Anorexie sau bulimie?intreba Any.
-Niciuna!Manac peste de luni pana miercuri,legume de joi pana duminica,iar vegetale mereu.
Dupa sfarsitul acestei ''mese'' a trebuit sa mergem la ore.Profesorii erau adevarati idioti numai din cauza cum aratau si se imbracau dar si din cauza ca habar nu au ce e aia ''Hosty Lopsy''.
-Aia ce mai e?intreaba profesorul de stiinte politice.
Mda..stiu ce mai materie.Nu o sa ma duc la razboi deci nu am nevoie.
-Este decretrul 11 din cartea L.A Girls,prin care spune ca orice lucru ne indruma la bataie nu are ce cauta in viata noastra.
-L.A Girls?Domnisoara Flynn!Aici nu suntem pe domeniul cumparaturilor extra asa ca abtinete din a da comentarii jignitoare la adresa unui profesor.Din cauza acestora ai un 4 pe ziua de azi.
-Mda..nu e primul in viata mea sa stiti domnule Bugs Bunny.
-Flynn...poti sa iti spun ceva?spune profvesorul gesticuland din maini.
-Sigur, dar sa nu aiba legatura cu notele mele.
-In biroul directorului,acum!!!racneste acesta din toti plamanii.
M-am ridicat din banca si am vrut sa parasesc clasa dar am auzit cateva chicoteli si susoteli asa ca am strigat:
-Gura ratatelor!
Am iesit din sala fara sa-l mai aud pe Bugs Bunny tipand la mine pentru ca am nu stiu ce comportament.Coridorul era asa lung si nimeni nu circula pe el,decat eu.Am ajuns la usa catre biroul directoarei si am intrat fara vreo retinere.
-Iesi afara si inchide usa,imi spune directoarei neluandu-si ochii de la foile ei.
-Dar m-a trimis domnul Gerardi.
-Da,bine,dar trebuie sa bati la usa.
M-am intors inapoi si am ciocanit la usa.Doamne cat de enervant!
-Cine este?
-Iisus Hristos!
-Daca aveai sa fii cine pretinzi ca esti aveai barba si sandale.Atunci ar trebui sa schimbam acea fereastra pictata din capela scolii.
Cat de ironic!Mi se apleaca.
-Ok,doamna,sa stiti ca indiferent de ce va spune domnul Bugs bunny, eu nu ma mai intorc la ora aia a lui si nici nu mai calc in vreo alta sala de curs.Am fost trimisa aici cu forta.
-Abby,stiu ca este dificil pentru tine avand in vedere ca esti noua,dar incearca sa nu faci probleme si sa incerci sa te acomodezi.
-Greu de facut!spun iritata de tot discursul asta.Nu ma motiveaza cu nimic!
-Ce iti place sa citesti,Abby?
o intrebare total debarasata dar ca sa vada ca sunt o fata ''implicata'' ma inceput sa ii enumar:
-Revista OK,revista People,US Weekly.
-Ai fi in stare sa tranformi asa ceva intr-o carte?
-Mie imi plac filmele!Si daca ar fi o carte...as citi-o numai daca ar fi Asthon Kutcher si Brad Pitt acolo,in rest ma indoiesc.
-Ei bine din biblioteca mea se pare ca lipseste versiunea filmului Freaky Friday, dar in schimb pot sa iti ofer o alta carte foarte frumoasa.
Se ridica de pe scaun si imi inmaneaza o carte.
-Alice in tara minunilor!
-Unchiul Gibbs este producatorul ei.Si sincera sa fiu nu a facut o treaba buna.
-Te poate surprinde si poate iti va placea, spune directoarea ignorandu-mi comentariul.
-Deci asta e pedeapsa mea?
-Nu o lua ca pe o pedeapsa,ci un mijloc de invatare.Acum dute la ore!
Am iesit din biroul doamnei Kingsley si am coborat jos.Vroiam sa ies in curtea scolii sa ma relaxez putin,daca se poate numi relaxa,a sta inchisa intr-o incinta scoalara,plina doar de ratati prosti.M-am asezat pe o banca si am inceput sa rasfoiesc cartea.
In scurt timp m-am plictisit si se pare ca se sunase asa ca m-am dus sus in camera,dar m-am izbit de cineva.
-Auch!Uita-te pe unde mergi,creier pane!spun ridicandu-ma.
Dadusem peste o fata urata in spume.Ok,deci ca sa nu credeti ca exagerez uitati descrierea:Avea parul blond spicuit,nepieptanat prins intr-un coc,avea unfiroma aia de retardata cu fusta trecuta de genunchi,avea ochii ca la broaste,scuze broscutelor,asta este o insulta si pentru voi.
-Uitate tu pe unde mergi,tarfa!
-Poftim?spun gata sa o bat.Singura tarfa de pe aici esti tu,dar la cum arati nu cred ca ai facut-o vreodata.Apropo,m-a sunat Industries Shop 40' isi vor hainele inapoi.
-Sa nu crezi ca o sa ai trai mult in scoala asta barbie girl!striga dupa mine,caci eu plecasem.
Cateva ''fetite'', au urmarit cearta asta ,si ? Doream sa fiu cunsocuta ca ''bad girl''.M-am dus in camera mea, defapt in camera ''noastra'', ca doar trebuie sa o impart cu alea.Spre bucuria mea eram singura.M-am trantit in patul ala,care cred ca mai avea putin si se rupea si am inceput sa ma gandesc.Cum naiba puteam sa imi anunt prietenii unde sunt?Nu le-am spus nimic,deoarece habar nu aveam unde mergeam atunci.Credeam ca ma duc la saptamana modei din PAris, cand colo m-au dus intr-un loc intunecat unde se petrece magia neagra,si aume Jereth Mounth.
Totusi avea eu sa ies din asta intr-un fel sau altul.
[center][Imagine: 9a74sn.jpg][/center]
[center]Bine e sa stii, la moarte, ca o dunga lasi - un nume
C-ai sapat la zidul noptii - c-ai murit sa-ti scoti in lume
Din al creierului zbucuim, ca pe-un diamant, ideea.
Urma-ti va fi cunoscuta pe-unde ti-ai pustat scanteia…”[/center]

#5
Wow wow!X: cat de tare
Mi-a placut la nebunie cearta dintre Abby si colegele ei nesuferite.Go girl!!:)) Dar hey,nu intra in actiune si un print?;;) Dar naaah' ,ideeile tale,scumpo:*
Si tarfulita aia urata ce cauta acolo?cand am vazut cu ce tupeu ii raspunde lui Abby,imi venea sa bag mana in pc si sa sterg podeaua cu ea:))Uhhh...bataie intre fete..:-? Poate te gandesti la ceva asemanator.:)
My sweet Lena,I waiting for the next,Kiss you:*

#6
Capitolul 3




Prizoniera intr-o scoala de maicute,departe de civilizatie,unde nu am nici telefon,iar internetul de pe leptop este total deplasat.Daca doream sa trimit mesaje trebuia sa intru in sala calculatoarelor unde ne era interzis sA mergem daca nu avem ora.Minunat!Si cum aveam eu sa ajung acolo daca eu nu fac ora de informatica?Aveam sa ma furisez.
Noaptea m-am trezit cu gandul sa merg acolo si sa le dau mesaje prietenilor mei.Am coborat tiptil din pat si am iesit din camera.Colegele mele dormeau duse,poate intr-o zi am sa ma hotarasc sa le pun perna pe ochi,dar defapt le las pe ele.Tarfa aia de azi ma cam enervat deci ea este urmatoarea pe lista mea neagra.
Alergam pe coridor incercand sa gasesc sala computerelor dar pana la urma ma ratacisem.
-Castel tampit!Parca e scoala de vrajitoare.Acum cum dracu ma mai intorc in camera?strig enervata.
Cand realizez ce am facut mi-am pus mana la gura.
Am auzit cativa pasi si o umbra pe perete semn ca avea sa vina cineva.Unde sa ma duc?Unde?Unde?Cat timp eu eram panicata,cineva ma trage intr-o camera fix cand trecea doamna cancelara sau mai bine spus diavolul ce pazea portile Iadului sau mamaita care imi luase telefonul.Acea persoana imi tinea mana la gura ca sa nu tip si m-am eliberat imediat.Era intuneric deci nu puteam destinge multe,dar dupa inaltime si trasaturi parea a fi un baiat.
-Tu ce faci noaptea prin Hogwarts?ma intreba persoana si imi lamurisem dubiile.
Era baiat si avea o voce asa dulce.Hai Abbby, revinoti la normal.Hogwarts?Scoala de vrajitoare nu?Se pare ca mai era cineva ca mine pe aici.
-Caut libertate.Din pacate n-o gasesc.Apropo... merci ca mai salvat.Cine stie ce-mi facea mamaita daca ma prindea.
-Iti dadea advertisment.Mie mi-a dat 10 si tot nu m-a exmatriculat.Cu adevarat trist, spune baiatul dezamagit.Apropo.. eu trebuie sa plec.
Dori sa iasa pe usa dar eu il apuc de brat si il intreb:
-Zi-mi si mie numele tau.
-Andrew.
Si a iesit.
Hoho.. daca arata si bine cred ca ma fermecase putin.
Bine.. sa revin la realitate.
Am iesit din debara si acum ma uitam dezorientata prin jur.El disparuse,iar eu..Habar nu aveam pe unde sa merg.Am luat-o la stanga si am dat peste sali de clasa,laboratorul de bio si in cele din urma peste o mica sala pe care o cautasem asa de aprig.Am intrat inauntru si m-am asezat la cel mai apropriat computer.Ei bine erau de pe vremea lui Napoleon si abia scria tastatura aia.Bine, ar trebui sa nu ma mai plang si sa fiu fericita ca am gasit ceva.Am intrat pe adresa mea de mess si se pare ca niciunul din prietenii de care aveam nevoie nu erau online,dar m-am decis sa ii las un mesaj lui Jay.
''Draga Jay, mi s-a intamplat ceva absolut oribil.Si nu, nu am fost rapita de traficanti de droguri si nici Abraham Lincoln nu s-a trezit la viata sa ma fure inn lume.Din cauza petrecerii am fost trimisa la un internat din Anglia.E oribil aici!Uniforma urate..colege proaste,profesori tampiti,o directoare mult prea buna si sacaitoare si lucruri demodate.E groaznic!Ajuta-ma!!
P.S: Nu incerca sa ma suni ca o mamaita de aici mi-a luat Iphone-ul si pun pariu ca l-a vandut pe o mie de dolari ca sa isi ieie Vodka.''
Am auzit iar pasi si pun pariu ca mamaita patrula prin imprejur.M-am deconectat si am inchis repede.Am auzit usa si m-am ascuns sub un birou.Era chiar mamaita care se duse in fundul clasei,asa ca am avut timp sa fug pe usa.Am luat-o la goana pe coridor ca sa nu ma prinda.Multumesc Domnului ca 301 era chiar in fata mea.Am intrat repede in camera si m-am pus in pat silentios.Aveam un plus de bucurie deoarece Jay a primit mesajul meu si va veni sa ma salveze.Am adormit imediat cu gandul la bunul meu prieen si l-a evadarea mea spectaculoasa.
Dimineata am fost trezita de Kate care tragea de mine.
-Nu ma atinge!
Ma ridic automat si spun:
-Te dau in judecata.
-Curtea de apel ma va ierta, spune promta incepand sa zambesca,iar celelalte chicotesc.
-Mdea..
Am inceput sa cotrobai printre haine cand Josie imi strica planul:
-Trebuie sa imbraci uniforma standard.
-Nici un vise nu o sa port chestia aia.Mai bine mor calcata de tren sau infundata in puscarie.
M-am dus la baie si m-am pregatit.Am iesit imediat ce erAm gata iar scumpele mele colege erau tot acolo.
-Voi nu plecati?
-Trebuie sa te asteptam pe tine.Asa ne-a zis cancelara.
-Vrei sa spui diavolul cu trei fete?Mda...eu nu imi fac griji in privinta ei.
Am iesit toate din camera mergand spre ora de engleza,predata de insusi de directoare.
-Frumos spectacol ieri.
-La ce te referi?intreb eu desi stiam prea bine despre ce este vorba.
-Te-ai pus in gura cu Harriet,sefa de camin.Dupa mine fata aia e o scortoasa si o sa iti faca zile fripte de acum incolo.
-Am ucis javre mai mari ca ea, spun sigura pe mine si zambind intrant in sala de curs.
Fetele au ramas in urma susotind.
-E nebuna!spune Any.
M-am asezat in banca de doua persoane ocupand-o eu pe toata.Nu aveam chef de colege iritante,deja aveam patru nu mai aveam nevoie de inca una.Cand sa imi scot si eu iPodul cineva mi se adreseaza politicos:
-Scuzama,locul acesta este liber?
Mi-am ridicat privirea si am observat o fata bruneta,tunsa scurt,cu ochii verzi sclipitori,destul de draguta,dandu-mi seama dupa fata ca era una din alea timide.
-E ocupat.
-Dar nu mai sta nimeni...
-Nu vezi?Stau eu cu persoana mea, spun artagoasa,chiar cand intra directoarea.
Ne saluta,ceilalti fac asta la randul lor dupa care ma priveste pe mine si imi spune:
-Abby,ce am discutat noi ieri?Emily,aseazate,iar tu Abby elibereaza locul.
Oftez si imi iau geanta de pe scaunul gol punand-o pe masa.Fata care se pare ca se numea Emily se aseaza sfioasa.
-Astazi a avut loc o schimbare de program.Nu veti mai face engleza,ci consiliere.Am avut aceasta schimbare pentru a mai discuta despre probleme voastre.Sper ca este bine venita o schimbare de ultim moment.
Nu pot sa cred!Pun pariu ca pentru mine o face,ca sa imi mai domoleasca comportamentul.Mda..vise.
-Astazi vom discuta despre cele mai importante lucruri.Sa va spun cum se face.Eu ca de exemplu am o fotografie cu fica mea, spune scotannd-o din geanta neagra.Este cel mai pretios lucru pe care il am.Defapt fica mea insAsi este,dar cum ea este departe de aici,fotogrAfia ei este foarte importanta.Acum voi.
Au continuat asa mult si bine toti, pana au ajuns la colegamea.Eu sincer nu bagam prostiile astea in seama ca nu imi ardea.
-Emily, care este cel mai important lucru pentru tine?
-Cel mai important lucru pentru mine..este...acest jurnal, spune aratandu-l.Numai lui ma pot destainui asa cum vreau.
Imi venea sa rad dar ma abtineam cu greu.
-Abby, dar cel mai important lucru pentru tine?
Oare ce?
-Greu de spus..Cartea mea de credit,colectia de haine Jojo Fashion,avionul particular care mi l-a facut unchiul cadou...
Directoarea ramane calma si imi spune:
-Nu astfel de lucruri materiale,Abby.Lucruri din inima.
Stau putin sa ma gandesc si imi scot lantul din geanta.
-Este cel mai important.Mi l-a daruit cel mai bun prieten al meu,care desi imi vrea binele si daca il ascultam nu ajungeam aici, nu am facut-o.
Alea din clasa ma priveau uimite.
''-Are suflet?
-Credeam ca e doar o fata interesata doar de chestii materiale..
-Wow!''
Mda..alte comenntarii idioate.De parca le dadeam atenntie.Deveneam sentimentala si nu era de binne.Nu ma puteam destainui in fata lor.. sinngurele persoane in care puteam avea vreodata incredera erau Jay,Lilly( cea mai buna prietena a mea) si unchiul si matusa.In rest nimeni nu merita atentia mea.
Totusi...lantul asta imi amintea de multe.Mai ales de cat de mult tinea Jay la mine si eu la el.Era fratele meu.Asta se putea vedea limpede.La fel si Lilly.Si ea era importanta pentru mine.Era ca mine.Deasta ne intelegeam.
-Si ce reprezinnta?ma intreba directoarea zambind.
Pana acum nu cred ca adresase o astfel de inntrebare celorlalte,dar nu puteam acum sa pornesc o revolta.
-Reprezinta...
Nu avea de ce sa stie.Nu spuneam.Nu e treaba lor.
-Reprezinta nimic, spun plina de mine.
Il bag la loc in geanta si toti raman masca.Mda...eu nu devinn sentimentala in fata unor necunoscuti.
-Prea bine, spune doamna Kingsley trecand cu vederea, ce ar fi sa vorbim despre importanta persoanelor dragi in viata noastra.
Doamne!Tipa asta o face din adins?Persoane importante...M-ai avea putin si mi se rupea sufletul cand toate au inceput sa zica despre parintii lor.Eu nu i-am cunsocut.Au murit la 2 luni dupa nasterea mea.Am fost crescuta de fratele tatei si matusa mea.Imi era si acum greu sa vorbesc despre asta.Toti se intrebau de ce nu le spun ''mama si ''tata'' celor ce m-au crescut,dar nu puteam.Ei nu erau parintii mei.
Atat de greu sa le ascult pe toate cum se laudau cu parintii lor...Am iesit pur si simplu din sala inainte sa mai aud ceva.Am inceput sa fug pe coridor spre iesire.Cand am iesit din scoala m-am dus spre cea mai apropriata banca sa imi inec amarul.Nu stiu de ce...dar mi-a venit sa plang.Cat de mult imi lipseau mama si tata.Imi venea sa mor ca nici nu i-am cunoscut.Accident de masina...Asta mi-au spus unchiul si matusa.
Am inceput sa plang si mai tare cand mi-am amintit ce le-am spus celor doi ''parinti''.I-am facut sa se simta oribil...Eu ma simteam si mai oribil.Vroiam sa ii sun..Sa imi cer scuze..dar cu ce?
Chiar cand toate sperantele mele sau dus dracu,simt o mana pe umar.Ma intorc si raman socata.
[center][Imagine: 9a74sn.jpg][/center]
[center]Bine e sa stii, la moarte, ca o dunga lasi - un nume
C-ai sapat la zidul noptii - c-ai murit sa-ti scoti in lume
Din al creierului zbucuim, ca pe-un diamant, ideea.
Urma-ti va fi cunoscuta pe-unde ti-ai pustat scanteia…”[/center]

#7
hey, 'Neata! E imposibil sa nu trec pe la fciul tau, odata ce l-am inceput, trebuie sa-l si termin,nu?:))
Pai pentru inceput imi place mult atitudinea lui Abby, e asa artagoasa, o ador. Aaaa, si ce e cu tipu' ala? Andrew? :X Eram sigura ca trebuie sa introduci pe cineva superb:X
Nu ma lasai u asa nelamurita,nu?:))
Ai facut o treaba buna si de data asta, te felicit. Bafta la urmatorul:*



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O viata noua...o noua persoana:x •нąкü• 26 15.345 01-03-2011, 11:28 PM
Ultimul răspuns: Hakusor.
  O viata noua Layla. 14 9.494 16-12-2010, 11:30 PM
Ultimul răspuns: Little.Dead.Red
  O noua viata Yoko-sama 1 2.072 09-10-2010, 11:15 PM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  O noua viata, o noua descoperire. ♥Luchi♥ 1 1.936 03-09-2010, 02:01 AM
Ultimul răspuns: Meal.
  O noua viata Hana-chan 3 3.183 24-04-2009, 02:28 PM
Ultimul răspuns: L'pti.chat
  O noua viata Denny 16 10.274 21-02-2009, 12:01 AM
Ultimul răspuns: starnight


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)