Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cum ati inceput sa ascultati acest gen de muzica?

#15
La mine nu este nu ÅŸtiu ce lucru special. -.-

Totul a început de când eram mică şi priveam pentru prima dată la A+ (aşa era atunci Animax, când aveam eu 10-11 ani... cred XD nu mai ştiu exact căţi ani aveam) şi eram în extaz că tati îmi băgase MiniMax. : x Pe lângă asta feetele de la şcoală tot vorbeau de Inuyasha şi mă tot făceau curioase + aveau internetul deja introdus în calculoatoarele lor.
Era vară şi abia aşteptam să înceapă "Viaţa lui Sharon", iar după asta, a apărut A+ - era ceva nou, iar eu chiar nu aveam havar că urma un program anime după Minimax.... o.o Şi am rămas lipită de ecran. xD
Pentru prima dată văzusem Inuyasha şi cântecul de la început cu: "Change the world" pe lângă că l-am învăţat în 4 zile, m-a încântat atât de tare.
După au urmat şi altele care mi-au deschis diferite uşii către muzica japoneză.

Acela a fost începutul, dar atunci nu aveam eu posibilităţile ca să caut, ai mei nu mi-au băgat atât de repede internetul în calculator, aşa că eram mai în urmă cu toate acestea. XD
Dar după când l-am 'primit' primele melodii care m-au determinat să ascult mai multă muzică japoneză au fost, a fost mai pe scurt: "True My Heart" de Saori Sakura.
De acest cântec am dat când căutam tot felul de lucruri pe youtube şi întâmplător am găsit un AMV cu un joc japonez (presupun că ştiţi cum sunt acelea, în care anumiţi artişti compun melodiile de la început şi sfărşi ^^).
După acesta a urmat, tot de la Saori: kiss my lips, snow love + opening-urile şi endingu-rile de la anime-urile mele preferate de pe A+ a.k.a Animax.

Asta este a doua poveste şi acum ultima este când am început să interacţionez mai mult cu j-rock-ul. Nu mai ştiu exact cum am reuşit sau poate m-a influenţat cineva.... defapt da.
Prin clasa a-6-a am cunoscut o fată mai mare ca mine cu un an, artistă (la desen) ca mine şi ştiu că într-o zi mi-a povestit că îi place de o trupă j-rock numită The Gazette. Curioasă i-am cerut toate melodiile pe care le avea (asta după ce am căutat pe goggle şi am ascultat pe loc una, două melodii de la ei). Am fost fermecată de ei din prima şi au devenit trupa mea preferată de acel gen, cu toate că şi în prezent, este sigingura pe care o ştiu şi o ascult. *laughs loud*
După ei mi-am adus aminte de BoA, de Nami Tamaki (Shinning Star, cântecul de care ştiam de mult dar nu am aflat cine îl cânta XD) - artişti pe care deja îi cunoşteam, însă din lipsa internetului nu am avut ocazia de ai asculta mai des. ^^

Aceasta este istoria mea. >////< Nu este mare lucru, dar cam aşa a început totul, pe fragmente.
Însă pot spune că toţi aceşti artişti + muzica lor m-au ajutat în evoluţia mea ca adoleşcentă, ca persoană. Mereu m-au încântat japonezii cu muzica lor, chiar dacă mulţi nu o înţeleg, eu una cred că este superbă şi merită ascultată ca orice altă muzică, fiindcă are farmecul ei.
Chiar şi acum, în zilele acestea, eu încă caut, descopăr şi mă bucur de genul acesta de muzică din toată inima mea. ^^
Oricum cu toţi am copilărit şi pe muzică japoneză, cu toate că mulţi ar răde dacă ar citi ce am spus acum, dar aşa este. Sailor Moon sau DBZ aveau openingurile în limba japoneză, nu le traducea nimeni şi sunau foarte frumos. Deci în cadrul copilăriei noastre am trăit şi cu această muzică. <3


The End



Răspunsuri în acest subiect
RE: Cum ati inceput sa ascultati acest gen de muzica? - de anime_addicted - 13-04-2011, 08:16 PM
RE: Cum ati inceput sa ascultati acest gen de muzica? - de hiimera - 16-01-2012, 08:59 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)