Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea?

#13
Daca stam bine sa ne gandim...si daca manipuleaza sau nu...este ceva de care avem nevoie...adica:
Cum erau oamenii inainte se apara "sistemele de manipulare" ? Caci manipularea a aparut odata cu primul sistem social...fiecare in parte atrage la randul sau manipularea anumitor grupuri.
Inainte sa existe orice sistem social eram dezbinati...fara nici o logica...fiecare traia dupa bunul plac...au aparut capetenii ce au introdus diferite sisteme sociale. Din moment ce oamenii le-au acceptat ca fiind bune (bune, proaste...erau singurele si pareau sa functioneze) au acceptat de asemenea si ideea de manipulare, mai mult sau mai putin...caci daca nu doreau sa fie manipulati nu intrau in sistem...si ramaneau inafara cercului social creat. Si lucrurile au evoluat tot asa pana in ziua de azi...au fost create sisteme la care oamenii au aderat de buna voie...nimeni nu i-a obligat...si manipularea a fost acceptata de asemenea...cu ce drept ne plangem ca suntem manipulati din moment ce noi am imbratisat-o...intotdeauna va exista un conducator care oricat de bun ar fi si oricat bine ar face, in ochii unei categorii sociale (ar fi bine sa fie numai una) acela ar fi manipulator impreuna cu tot sistemul sau...caci tot ce nu ne convine este impotriva fericirii noastre si deci suntem manipulati...si asta o sa continuie la nesfarsit...niciodata nu va exista ceva ce sa ii multumeasca pe toti...sau daca exista... capacitatile noastre intelectuale sunt prea mici pentru a vedea asa ceva.

Cat despre religie...asa a fost de la inceput...de cand existau religiile primare sa le spun asa...credintele in diversi zei...si pana in ziua de azi. Daca stam sa ne gandim toate seamana intre ele...doar ca au fost interpretate in mod diferite dupa bunul plac al anumitor conducatori ce au parut a fi "luminati" in acele momente si asa s-a nascut multitudinea de religii...care desi par complet diferite...in esente toate propovaduiesc binele pentru fericirea fiecaruia...toate pedepsec crima, desfraul sau mai stiu eu ce...in masuri diferite...bineinteles. Relgia a fost doar un alt sistem creat de om...care la randul sau a atras manipularea...
Au fost perioade in trecut cand aceasta era mult prea evidenta si fatisa si poate ca si acum se mai intalnesc astfel de cazuri...dar din moment ce ai imbratisat o religie inseamna ca trebuie sa o accepti cu bune si cu rele...au fost lasate nenumarate religii...nici una nu te forteaza sa o urmezi...fiecare isi prezinta dogmele iar tu ti-o alegi pe cea potrivita pentru tine. Iar daca te simti manipulat de toate...esti liber oricand sa devii ateu...desi aparitia prea multor atei va duce la o alta manipulare de asemenea...totul se invarte in jurul manipularii...conteaza doar cine o aplic, cum o aplica, in ce scop si mai ales cat de evidenta este.
Manipularea este ceva ce nu poate fi indepartat fie ca este vorba de religie sau orice altceva...este un fenomen inevitabil, pe care trebuie sa inveti sa il controlezi nu sa lupti impotriva lui, caci altfel nu ai nici o sansa...daca toti am lupta impotriva a ceea ce consideram manipulare am fi cu totii niste razvratiti, proprii nostrii stapani, fara nici o noima fara nici un conducator si ne-am intoarce de unde am plecat...la incultura si dezbinare sociala.
Asta este lumea pe care am creato din propria noastra vointa si nu trebuie sa luptam impotriva legilor ei...trebuie sa invatam sa ne descurcam cu ele si sa le folosim ca si arme proprii pentru binele nostru.


Am vazut ca cineva a scris mai sus ca este crestin dar practica si budismul...nu am retinut numele (imi pare rau dar am citit in fuga)...mi se pare imposibil...nu ai cum sa iti cultivi doua culturi. Automat prin actinuile tale le tradezi pe fiecare in parte. Poate ca ai o religie si te incanta anumite obiceiuri dintr-o alta credinta cu care esti de acord (si care nu se bate in cap cu religia ta)...asta da...dar de aici pana la a practica doua religii este cale lunga...adica...cum poti sa crezi in lumea de apoi si in Nirvana in acelasi timp? Eu am inteles cam la ce ai vrut tu sa te referi acolo...dar exprimarea a fost complet gresita si ti-am si explicat de ce.

De asemenea din cate stiu eu preotii au salariu...adica am un prieten de familie care e preot si stiu ca are salariul cam 17 milioane (din care am inteles ca i se mai taie...ca nah e criza).
Cat despre religia crestina si obiceiurile proaste...ei bine nu e vina religiei in sine ca enoriasii nu ii mai sunt fideli. Credinta e una si dreapta...dogma religioasa a fost lasata cu atentie...dar daca ea a fost reinterpretata si sucita pentru interesele proprii sau si mai rau din neatentie atunci nu mai e vina religiei. Nu poti sa dai vina pe religie pentru ca enoriasii sai nu sunt corecti.
Si mi-am adus aminte de o vorba care mi-a spus-o cineva, referitor la unii preoti care mai gresesc:
I:Ce trebuie sa faca un preot pentru ai fi iertate pacatele? (ca si oamenii simplii de altfel)
R10acate!
Plus ca din cate stiu eu preotii au datoria de a fi curati in fata oamenilor cat sunt in slujba lui Dumnezeu, dar in viata de zi cu zi sunt considerati oameni normali care gresesc si comit pacate la randul lor...nimeni nu este fara de pacat...numai ca ne place sa le dam in vileag pe ale preotilor cand sunt altii si mai rai.
Legat de crestinism...chiar preotul nostru de la liceu ne spunea...suntem niste enoriasi care consideram ca avem adevarata credinta dar nimeni nu mai da doi bani pe respectarea acesteia.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea? - de Miss Serenity - 05-09-2010, 04:05 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)