Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea?

#8
Kashim A scris:Religia e un instrument folosit pentru a manipula lumea?
Desigur.

Kashim A scris:Si ca sa merg si mai departe: e mai bine fara religie decat cu religie? Nu contest existenta lui Dumnezeu, nu despre asta e vorba aici. Ci despre faptul daca religia este folosita sau nu in scopuri rele. Daca e nevoie de Dumnezeu ca sa stim ce e bine si ce e rau. Si, in final, daca nu e decat un instrument pentru a controla masele.

Imi pare rau ca nu ai mentionat o religie Kashim, imi e greu sa generalizez vorbind despre toate, asa ca din moment ce l-ai invocat pe Dumnezeu am sa ma refer in general, la cre(s)tinism.
"Religia s-a nascut cand primul ticalos a intalnit primul prost", religia a fost cel mai buna solutie pentru o anumita vreme, cand eram incapabili sa aducem raspunsuri, de asemenea, a mai tinuit populatia in control- prin frica, asta atunci cand era musai. Acum ca ne-a incetinit teribil evolutia, si ca au murit o gramada de oameni pentru nimic, asta e deja evident 10

Cat despre manipulare, sper ca nu uitati ca cele mai mari razboaie au fost facute in numele Dumnezeilor vostri, cum isi permit unii sa nu accepte ca religia este un instrument de manipulare al maselor? asta nu tine de credinta, it's just a fact.

Concluzie: Religia a fost si buna si rea, insa acum trebuie sa renuntam la ea.

fleeting ray A scris:Si oricat de ciudat ar suna, preotilor le merge atat de bine pentru ca cred, stiti? Vor sa-si faca casa,se roaga pentru ea, si intr-un fel sau altul o primesc. Vor masina? Cumva, o primesc. Spiral mi-a placut foarte mult numai pentru ca se zice de multe multe ori acolo despre "fericirea celor care cred"..
Oh, prin credinta, prin credinta oamenilor naivi care baga banii ca spartii in cutia milei ^__^. , Nu am de gand sa continui cu presfintii si preafericitii, gen, kid lovers , ipocrizi, etc etc exemplul negativ al predicii lor, era si un banc, dar ma indoiesc ca e potrivit pentru forumul asta.
Nu am de gand sa iti amintesc ca religia crestina ne invata cat de neimportante sunt lucrurile materiale, ca imi obosesc gura degeaba cu tine.

fleeting ray A scris:Dar in fine... legat de manipulare. Sa zicem ca prin absurd religia te-ar manipula ( fara sa vrei ) sa faci fapte bune, sa dai la saraci, sa iti respecti parintii, sa nu furi, sa nu ucizi, sa te multumesti cu ce ai, sa nu minti, etc... ce atroce..
Ca in alte cazuri, nu ai inteles nimic, Kashim nu zicea ca religia ar face si ca ar drege, ci in ce scopuri este ea folosita, instrument de manipulare

Ich A scris:Eu zic ca depinde din ce punct de vedere privesti. Daca te gandest fara religie, eu zic ca ar fi greu, oamenii au avut in totdeauna nevoie de un punct de sprijin, de-o credinta .
You said it yourself, de credinta nu religie, nu confunda lucrurile, religia se baga pe gat in timp ce credinta se descopera 10.

Ce parere aveti despre Jihad?
Do not speak unless you can improve the silence.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea? - de Wunderbar - 04-09-2010, 04:17 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)