Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea?

#7
Citat:Si ca sa merg si mai departe: e mai bine fara religie decat cu religie?
Eu zic ca depinde din ce punct de vedere privesti. Daca te gandest fara religie, eu zic ca ar fi greu, oamenii au avut in totdeauna nevoie de un punct de sprijin, de-o credinta si totusi, cand aceasta merge prea departe, pana la fanatism sau cade in extrema cealalta "Ateism" deja devine periculoasa.
Eu zic ca primele doua legi se pot traduce si altfel, ca interpretare: Un singur dumnezeu, o singura credinta, o singura cale, o hotarare. Poti sa hotarasti(acum trecem la a doua) da daca te hotarasti ramai la ce-ai hotarat. Aici cred ca intervine conceptul de alegere, urmatoarele sunt "legile" care ar trebui sa guverneze societatea, mai exact : de la cinci la zece. Defapt mi se pare ca ele confera un mod de viata, sau mai exact, ne sugereaza, daca nu suntem fanatici.
Eu nu cred ca religia in sine e un mecanism de manipulare in masa, cred ca religia ca si concept e bun, defapt, dureros, e ca religia e folosita de oameni ca mecanism de manipulare, si stim de inchizitii, cruciade s.a.m.d, mai ales ca Dumnezeu nu a spus, cel putin cel din crestinism, nu a spus niciodata "Ucideti pentru mine, maltratati si furati", teoretic ar trebui sa fie contrariul.
Dupa mine atat existenta ei, la nivel moral, metafizic, etc, are un pro, dar si absenta ei are de asemenea un pro desi exista dezavantaje majore, daca nu ar fi religia nu ar mai exista principiul moral, defapt de aici a inceput toata tarasania din "Teama de Dumnezeu"
In concluzie este, defapt a fost, un mecanism de manipulare care dupa ceva timp a reusit sa mearga spre bine.
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem



Răspunsuri în acest subiect
RE: Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea? - de Ich. - 03-09-2010, 11:46 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)