Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea?

#2
Dumnezeu există. Dar aici vorbim doar despre religie şi manipulare.

Manipularea există. E acolo afară şi încearcă să ne conducă. Dacă nu ar fi fost aşa, nu ar mai fi fost războaie din cauza religiei. Pentru că, hai să recunoaştem, Biserica a vrut putere, putere şi bani şi iar putere. De aici se vede clar manipularea... Repet, aici nu mă leg de Dumnezeu, mă leg doar de religie, oameni, manipulare.
În trecut au fost atâtea erori încât ne putem da seama din ele că ceva este în neregulă. Mergea mai bine manipularea acum mulţi ani ? Era " poporul" mai prost? Oare?
Se continuă situaţia şi în zilele noastre?

Nu ştiu dacă există ceva cinstit în Biserică la ora actuală. Doar când te duci auzi şi preotul înjurând ( am mai spus aceste chestii în alt topic, but era despre altceva ). Ok, deja vezi că ceva e în neregulă. Vor să scoată cu toţii bani. Ok, trebuie să plăteşti lumânările, aşa e - cum să le iei pe gratis , trebuie să aibă şi Biserica bani ca şi credinciosul să se simtă bine în casa Domnului. Aşa că oamenii donează, donează, donează. Şi se trezesc cu maşină, gard vopsit, perete vopsit, curte aranjată, etc. etc etc. doar că... Toate astea's ale preotului nu ale Bisericii * laughs * ce ciudat, nu? :O nu. de fapt, e perfect normal în zilele noastre.
Trebuie să crezi, să faci, să dregi. În traducere liberă: Trebuie să fi controlat! dacă scapi de sub control, ai ochii deschişi, ce faci? Distrugi planurile altora, se duce de râpă societatea. Pardon, ea se duce oricum de râpă...

Situaţia stă cam naşpa. Deja cred că mulţi dintre noi au deschis ochii şi au realizat că ceva e în neregulă. Că suntem manipulaţi. Şi acum se încearcă găsirea unor noi " tactici" pentru a readuce totul la " normal"
Cine ştie câte şi mai câte se muşamalizează în cadrul diverselor religii, instituţii religioase şi eu mai ştiu ce.
Şi asta este problema, dacă nu ar manipula, dacă Dumnezeu şi-ar pune amprenta prin religie, atunci ar trebui să existe DOAR O RELIGIE, dar câte nu există pe lumea asta ? * laaughs * nu am cunoştinţe în asta dar cred că sunt destule. Şi atunci, e în neregulă. Pentru că începi să te întrebi: care e adevărata religie? Şi constaţi că una se cam contrazice cu cealaltă, deşi în principal au aceleaşi idei ( generale ) în detaliu se contrazic grozav, cel puţin aşa cred. Şi atunci, e în neregulă. Religiile sunt " diversificate" şi manipularea este diversificată. Fiecare are tactica lui. Dar! Cert, au ceva în comun: toate religiile manipulează.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea? - de Teh - 01-09-2010, 05:45 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)