Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Sunteti de acord cu egalitatea dintre sexe?
Da , bineinteles.
80.77%
63 80.77%
Nu sunt de acord cu asa ceva.
19.23%
15 19.23%
Total 78 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Femei vs Barbati

#31
Sincera sa fiu nu consider ca egalitatea intre sexe este atat de necesara , mai ales in cazul nostru [ al femeilor ] , " sexul frumos ".

De ce faceti toti o crima din asta , nu inteleg. -_- Femeile si barbatii nu vor fi egali niciodata , din punctul meu de vedere , si sunt 99,9 % sigura , ca orice geniu / artist considera la fel.

Asta e frumusetea lumii in care traim : Faptul ca suntem diferiti ! [ Iar lucrurile sunt asa cu un scop ]. Daca egalitatea era necesara , credeti-ma ca cineva si-ar fi dat seama cu mult timp in urma si ar fi rezolvat problema =]].

Nu cred ca e necesar sa avem si aceleasi drepturi , deoarece odata cu ele vin si responsabilitatile , avantajele si dezavantajele , iar daca toti am avea aceleasi drepturi , societatea pe care noi o stim acum , ar fi deveni una banala , lipsita de atat de ravnita lupta pentru putere , ceea ce poate creea mai multe reactii in lant , care ar afecta viata pe acest Pamant , care chiar daca nu e perfect , e singurul pe care-l avem , si nu suntem noi in putere sa-l schimbam.

Acum ca am spus asta , mi-am dat seama ca asta e obsesia omului [ sau poate doar a romanului ]. Toti vor sa schimbe cat mai multe lucruri si cat de mult posibil , dar fara a se gandi la consecinte sau urmari.

Revenind la subiect , consider ca egalitatea intre sexe [ care oricum vor fi diferite prin propia natura si structura ] , nu este un lucru necesar !



#32
Nu mai bagati faza cu "noi nastem si doare". Voi nu puteti primi un sut in *ahem* si asta compenseaza.
da, asta a fost spusa de cineva inaintea mea

De asemeni: femeile ar trebui sa renunte la toate micile avantaje pe care le au in general "pentru ca asa e frumos". Nu prea vad asta intamplandu-se.

Esti cam obsedata de ideea unor pericole pe care le pandesc pe fete noaptea afara. Sunt atatea fete care merg la ore tarzii din punctul A in punctul B pe diverse stradute intunecate si sub influenta anumitor substante si nu patesc nimic.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#33
(13-03-2011, 12:37 AM)Kashim A scris: Nu mai bagati faza cu "noi nastem si doare". Voi nu puteti primi un sut in *ahem* si asta compenseaza.
da, asta a fost spusa de cineva inaintea mea

De asemeni: femeile ar trebui sa renunte la toate micile avantaje pe care le au in general "pentru ca asa e frumos". Nu prea vad asta intamplandu-se.

Esti cam obsedata de ideea unor pericole pe care le pandesc pe fete noaptea afara. Sunt atatea fete care merg la ore tarzii din punctul A in punctul B pe diverse stradute intunecate si sub influenta anumitor substante si nu patesc nimic.

Bai copilule nu e vina mea ca la tine la scoala primara se dau suturi la ... .In general,nimeni nu se injoseste la asa ceva.In al doilea rand,daca tie nu iti plac fetele,spune-o.


Why is everybody so serious
Acting so damn mysterious
Got your shades on your eyes
And your heels so high
That you can't even have a good time



[Imagine: iaza16473042879700.jpg]




My GFX

#34
Mama se trezeste la ora patru dimineata sa se duca la munca si vine la trei. Tata se trezeste la sapte si vine la sase. Cand ajunge mama acasa se pune in pat, doarme. Se trezeste si trebaluieste prin casa, face mancare, etc., etc. Tata vine pe la sase, manaca si dupa ne gasim cate ceva de lucru. Mama are o munca mai lejera, dar pe langa asta mai are grija si de casa, si de mine si fratele meu mai mic. Tata are o munca grea care necesita efort si sa poti lucra si in ploaie daca te prinde. Amandoi aduc bani in casa. Tata mai multi mama mai putini, dar mama pe langa serviciu mai are grija si de casa. Deciii zic ca se egaleaza...

Sa va zic ce imi spunea taicamiu : " In spatele fiecarui barbat ( de obicei cand ne uitam la filme cu regi si conducatori ) se afla cate o femeie care ia decizii in locul lui."
Si tot el spune: " Brabatii sunt mult mai destepti, mult mai frumosi si fac mai multa treaba. Si nu-i adevarat cum spui tu ca femeia e sexul frumos, ea e sexul slab." M-am obisnuit.. sa-l las sa vorbeasca.
Sunt momente in care imi spune ca trebuia sa ma nasc barbat, uneori il indreptatesc.

Barbaul e sexul fortos 21 si femeia e sexul frumos. Cei care sunt fortosi doar n-or sta pe scaunele din puf, iar cei care sunt frumosi... ei bine merita tratament special, cum vad ca se zice pe aici. Bine acuma am generalizat. Depinde de fiecare persoana in parte.
Si femeile au dat dovada ca pot face lucruri de barbati, asa cum si barbatii au demontrat ca pot face lucruri specifice(cica) femeiesti. In razboi cand plecau barbatii.. cine taiau lemne? Femeile. Se zice ca femeia tre' sa stea la cratita... bun... dar, nu vedem si barbati gatind? Sau care isi dau unghiile cu lac? 65 Avem destui si dinastia. Nu vedem femei care ridica greutati si au un corp de nici nu zici ca fac parte din sexul frumos( nu zic ca barbatii sunt urati) .
Si daca ne gandim mai bine... de ce nu avem femei savant si ce s-a mai zis pe-acolo? Parerea mea persoanala, dar total personala, este ca ( acum eu vorbesc de adevaratii savanti nu de oamenii stiintifici de acum) pe vremuti femeia nu avea voie sa ridice un deget. Au fost si destule femei care s-au evidentiat in stiinta, dar care au fost inselate, trezindu-se cu descoperirile si inventiile furate de barbati. Deja ma gandesc la rochiile acelea lungi 21. Ahh nu-mi vine nici un nume acum, am uitat.

Si n-am trecut de pubertate 21.
Mi-e foameee!!!

#35
Parerea mea e ca fiecare in parte are rolul lui in viata. Desi o sa imi sariti in cap, barbatul si femeia se completeaza reciproc. Ea daruieste caldura, camin frumos barbatului, iar el daruieste siguranta femeii. Fiecare e inteligent. Barbatul e mai rational, femeia se bazeaza mai mult pe inteligenta emotionala. Cei mai putin cultivati nu se pot combina cu cei invatati pentru ca sunt pe alte lungimi de unda. Inteligenta, ar fi ideal, sa fie de acelas nivel ca sa se completeze reciproc. Totusi, asemanarea excesiva dauneaza. Fiecare in parte are un ideal si e normal sa fi fost dezamagit ca nu au gasit acea persoana, insa exista persoane care sa se apropie de acel ideal. Eu nu caut pe cineva fara defecte pentru ca m-ar enerva. Revenind la subiect, femeile si barbatii ar trebuii sa aibe drepturi egale in societate, in mediul in care traiesc. De ce barbatul trebuie sa deschida usa femeii? Pai ganditi-va logic... femeia nu are forta barbatului. Acesta isi dovedeste intr-un fel barbatia prin acest gest(care nu necesita cine stie ce forta fizica, e o chestie psihologica, e aproximativ la fel ca si cum un barbat ar da stanca din fata iesirii pentru a lasa femeia, astfel aratandu-i ca e protector, etc). In concluzie, eu cred ca egalitatea este un fel de intreg, fiecare completandu-se reciproc. Dar ca femeia sa ajunga sa practice activitatile barbatilor? Nu. Sau barbatul sa se ocupe de treburile casnice? hmmm.. sunt o persoana mai clasica si apreciez barbatul, atata timp cat si el ma apreciaza.

#36
Eu cred in egalitatea dintre barbati si femei.Sunt convinsa ca fiecare are un rol important in societate, iar asta e ceea ce conteaza.Fiecare, fie femeie sau barbat, are idei diferite in multe privinte, insa asta nu inseamna ca unul are dreptate iar celalalt greseste.Da, mai demult era ceva obisnuit ca barbatul sa lucreze iar femeia sa se ocupe de gospodarie si copii, insa acele vremuri s'au schimbat.Acum nu doar barbatul munceste si aduce bani in casa,ci si femeia.Si ea ar trebui sa aiba aceleasi drepturi ca si barbatii atunci cand participa la un interviu pentru o slujba sau ceva de genu.Nu spun ca femeile ar trebui sa faca ce fac barbatii, de exemplu sa se poarte ca ei sau sa faca lucruri nu prea "feminine" insa cred ca ele s'ar putea descurca la fel de bine ca ei intr'un domeniu specific lor si invers.La fel cum femeile ar putea sa se descurce intr'un domeniu barbatesc asa ar putea si ei sa o faca intr'un domeniu femeiesc.
Ei bine, asta e doar parerea mea.
Time you enjoy wasting, was not wasted.

#37
Oameni buni, voi chiar stati sa va pierdeti vremea contrazicandu-va la ceva ce nu are sens. Inteleg ca fiecare isi sustine sexul. Ca unii vor egalitate sau chiar superioritate.
Dar lumea asta e facut in asa fel ca orice lucru sau fiinta sa fie completata de altul/alta.
Barbatii nu ar putea supravietuii de unii singuri, chiar daca am exclude faptul ca-ti trebuie o femeie pentru reproducere. Si nici vice-versa. This is it. Degeaba iti dau un pahar, daca in el nu e apa.
In plus in ziua de azi, in majoritatea tariilor, femeile sunt EGALE in drepturi cu barbatii. Art. 16: "Egalitatea in drepturi. Cetatenii sunt egali in fata legii si a autoritatilor publice, fara privilegii si fara discriminari." Cred ca cu asta am incheiat.
Nu inteleg de ce atatea contraziceri pe tema asta.
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !


#38
(10-04-2011, 01:17 AM)Dragonz Eyez A scris:
(09-04-2011, 03:30 PM)Ann. A scris: Dezbateri -> Femei vs Bărbaţi. La ce te aşteptai?
*spamspamspamspam*

Inteleg ce vrei sa spui. Si ma asteptam sa va contraziceti. Dilema mea e de ce s-a creat acest topic. Eu una chiar nu-i vad rostul.

Official, just my opinion!

Din acelasi motiv pentru care s-au facut si celelalte topicuri de la "Dezbateri"--> sa-si dea userul cu parerea cand s-a plictisit de "rate the shit about above"/"kiss the user's ass" si desigur, cand vor sa scoata asa una inteligenta si profunda inainte sa se bage-n pat.
Do not speak unless you can improve the silence.

#39
Sincera sa fiu eu intotdeauna am vrut sa fiu baiat doar din cauza discriminarii care se face intre sexe. Nu mi se pare corect faptul ca baietii au, si chiar au, mai multe drepturi decat fetele si ca ei au intotdeauna dreptate doar pentru ca sunt mai puternici sau ceva de genu. Eu sunt deacord cu egalitatea intre sexe deoarece fiecare are aceeasi importanta in viata sau intr-o familie sau poate chiar si la un loc de munca de ce nu la urma urmei asa cum unii barbati pot face ceea ce fac femeile si unele femei pot face ceea ce fac barbatiii parerea me.
http://farm3.static.flickr.com/2496/4202...a4a1_b.jpg


infrunt furtuna si ma gandesc
oare cat mai trebuie sa supravietuiesc
visele se sting usor
la fel ca un gand de dor
se duc departe si dispar
ca umbra dintr-un suflet amar
si nu raman decat regrete
fara sperante sau chiar secrete

[Imagine: chibi_8329.gif]
lolix kid, chibi-ul lui
lolix


[Imagine: 6141910.png]


[Imagine: 6fd6871.png]

#40
Pai din moment ce suntem in secolul XXI nu prea mai avem motive sa zicem ca suntem discriminate. Suntem inca de oamenii aia comunisti cu idei fixe. Pur si simplu nu suport chestia asta. Pana la urma 'in spatele unui barbat puternic sta o femeie puternica' si intotdeauna m-am intrebat de ce se crede ca e barbatul mai presus si n-a fost invers. Nu ca mi-ar fi placut sa fie barbatii mai prejos ca sunt eu fata. Nu. Pur si simplu.
Oricum, daca nu era femeia nu era nici barbatul. Daca nu era barbatul nu era nici femeia. Si aici se vede egalitatea.
In multe cazuri femeia da dovada ca este la fel, ba chiar mult mai capabila decat barbatul in diferite cazuri.
In plus discriminarea nu este bine vazuta de religie. In noul testament femeia a inceput sa aiba valoare... pana atunci a fost doar o carpa. Insa eu mai am un junghi in coaste. De femeile alea chinuite din Irak si asa mai departe21 . Burka parca se numeau. Sper sa ajunga si ele sa fie independente.
Cea mai reuşită semnătură.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)