Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Sunteti de acord cu egalitatea dintre sexe?
Da , bineinteles.
80.77%
63 80.77%
Nu sunt de acord cu asa ceva.
19.23%
15 19.23%
Total 78 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Femei vs Barbati

#11
Oh doamne, eu nu sunt o mare sustinatoare a femeilor, nu sunt feminista, dar nu pentru ca as cosidera vreodata femeile cu 0 creier :O . Am ramas foarte socata si usor jignita, avand in vedere cate femei inteligente am cunoscut.
Dar vreau sa readuc aminte celor care poate au uitat ca nu existau asa multe femei, scriitori , filosofi, bla bla ..pentru ca ele nu aveau dreptul la o educatie, nu le-a fost oferita ocazia.
Si totusi, Marie Curie a fost singura , SINGURA persoana care a castigat premiul Nobel la doua categorii diferite ( Fizica si Chimie). Iar in ultimul timp foarte multe femei au castigat premiul Nobel.Elinor Ostrom - Economie, Herta Müller- Literatura, Elizabeth Blackburn , Carol W. Greider- Medicina, Ada E. Yonath-Chimie. Si asta doar din 2009 , in plus erau foarte multe femei care isi publicau creatiile sub diferite pseudonime masculine. Sa zici ca femeile sunt mai proasta ca barbatii mi-se pare o jignire, exista si barbati prosti asa cum exista si femei proaste.
Asta este parerea mea, nu vreau sa supar pe nimeni, dar egalitate in drepturi trebuie sa existe pentru ca suntem cu toti oameni, nu conteaza ce avem intre picioare.
[Imagine: amesiggie.jpg]

The bitterest feudes are always labours of love

[Imagine: itachisig2al4.png]

#12
Eh, hai ca la asta nu ma asteptam, zau ca mi-a facut ziua 21. Anyway, numai dati argumente cu "femeia e misto si bengoasa si mai inteligenta decat un barbat ca asa zic eu", ca sincer nu merge.
Mama ei de egalitate. Ca noi ,parca, suntem mai tate decat barbatii. I s-a aprins uneia un bec in cap si a zis "Azi vreau sa ma iau de Gicu ca nu ma respecta asa cum vreau eu." Pai, de la toata chestia asta am ajuns sa ne consideram centrul universului. Egalitatea inseamna sa fim egali ca oameni, pentru ca la sex suntem diferiti. Si niciodata n-o sa ajungem sa fim cu adevarat egali in privinta asta. Si de unde cacat v-ati trezit sa mentionati ceva ce exista deja? Atat femeile cat si barbatii pot sa exceleze in diferite domenii. Inteleg ca, noi, femeile vrem sa fim alea mai cu mot si sa ne dam mari in fata barbatiile ca "Na, vezi, si eu pot face asta! HA!", dar noi tot femei o sa ramanem. Asa ca hai sa n-o mai lungim degeaba. Dupa cum a spus si Teh: Femeia e femeie si barbatul e barbat. The end!
http://s4.zetaboards.com/BLAQStyleRomania/index/ --> New MBLAQ forum for A+ out there ^^

#13
Triangle, daca este vorba de mine, ma bucur foarte tare ca ti-am facut ziua. Nu am zis k femeile sunt mai destepte decat barbatii si nu stiu daca ai citit tot postul meu dar am adus argumente ca si femeile pot avea performante la fel ca si barbatii.
Cum am mai zis, nu sunt o feminista in niciun caz si nu incercam sa demonstrez ca femeile sunt mai smechere, vroiam doar sa punctez faptul ca femeile nu sunt niste chestii fara pic de creier care trebuie sa depinda de barbat, cum se credea in trecut.
Oricum egalitatea in drepturi pentru barbati si femei exista deja legal, ca mai exista diferientari, da , o sa existe mereu, pentru ca asa e omul construit.
Nu sunt de acord ca femeia face anumite lucruri doar sa demonstreze ca poate, poate chiar le face placere . Asa cum exista barbatii care stiu sa gateasca si sunt niste bucatari excelenti de ce nu ar putea sa existe femei inginer? E vorba ca fiecare persoana e unica in felul ei si are diferite talente, indiferent ca e femeie sau barbat. Nu inteleg de ce conteaza pentru lume in general daca e femeie sau barbat. Conteaza pana la urma de ce e capabil si de performantele lui, oricare ar fi acestea.
[Imagine: amesiggie.jpg]

The bitterest feudes are always labours of love

[Imagine: itachisig2al4.png]

#14
Hai mai bine sa ne rezumam la comentarii despre tema topiculu,i nu sa incepem sa ne certam pe aici.
Mi se pare ca ar fi bine sa fim egali. De mult ori aud 'femeiile trebuie sa stea la cratita' si multe altele. De multe ori frati-miu mananca si apoi ma lasa sa strang eu ca na 'eu sunt fata si trebuie sa invat ce trebuie sa fac'. Mereu e geva in genul: femeile acasa, cu copii, barbatii haihui pe la cluburi sau mai stiu eu pe unde. Vremurile tot se schimba si in secolul asta femeile sunt considerate inferioare barbatiilor. Ele trebuie sa faca toata munca, sa aiba girija de tot, sa fie la locul lor cand barbatii aduc banii in casa. Poate barbatii lucreaza mai mult, dar mi se pare ca ar trebuii sa fim egali nu numai in anumite drepturi.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#15
Retard topic, serios.

Citat:Nu este vorba de tratament preferintial, ca femeia e mai slaba din punct vedere fizic si barbatul slab din cel psihologic, faptul consta in violenta domestica sau ca femeia e tot un om si tot are vise ca partea masculina si e obligata sa stea la aragaz si sa aiba grija de copii si sa-si asteapte sotul beat venit de pe la amante. Daca tu vrei sa asa poftim, nimeni nu te obliga sa-ti faci o cariera, sa ai dreptul la un vot, in caz ca divortezi de sotul tau copilul sa nu ramana la tine pentru ca esti femeie si nu ai nici o valoare.
Daca o femeie se complace in situatia descrisa aici isi merita soarta in 90% din cazuri.

Citat:.Tocmai ai spus care e diferenta, femeile fiind mai slabe fizic iar barbatii psihologic (ma rog). Pur si simplu, nu pot fii egali, intelegi? Egali gen, la fel, caci in gandire sunt diferiti.
Te referi cumva la faptul ca fiecare sex are "categoria" lui la care e superior?
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#16
Femei vs Barbati.

Acum sa ridice mana cati dintre voi au trecut de la stadiul de copil - baiat, fata- la adult si intr-adevar se lovesc de astfel de probleme?

Voi vorbiti serios, chiar nu aveti cu ce altceva mai bun sa va ocupati timpul decat sa militati pentru miscari feministe sau sa incurajati egalitatea intre sexe? Va spun eu ceva, in drepturi exista egalitate in majoritatea tarilor din lume, unde nu este lucrurile inca se schimba. Nu zic sa nu va pese, dar de la asta la ajunge sa va contraziceti utilizand aceleasi argumente stupide este doar o chestiune de 'hai sa-ti arat ca eu is mai destept ca tine!'.

E pacat ca voi vedeti lucrurile numai din punctul de vedere al Romaniei si apoi raportati asta tuturor natiunilor. Nu, dragilor, ce vedeti voi pe ProTV sau in cartier sau din pacate in propria casa nu se intampla peste tot. Daca vorbiti despre asta nu rezolva nimic, mai bine concentrati-va pe a nu ajunge asa.

Pe multe planuri in schimb nu va fi niciodata egalitate, pentru ca suntem facuti sa ne completam unul pe celalalt si asta nu functioneaza ca 50/50. Sunt femei slabe fizic, dar sunt si femei care iti crapa capatana cu un pumn, sunt barbati care pot ridica greutati si barbati care nu sunt in stare sa-ti duca o galeata cu apa pana la poarta.

Se spune despre barbat ca el este cel puternic, eu zic ca provine din dorinta acestuia de a avea grija de cea pe care o iubeste, acesta ar fi un mod prin care sa-si exprime sentimentele, fiind protectiv.

Se spune despre femei ca ele ar fi sexul slab, eu zic ca aceasta viziune se datoreaza faptului ca am fi mai deschise emotional decat barbatii. Nu zic ca barbatii au capacitatea emotionala a unei linguri, dar au o cochilie ceva mai tare.

Pana la urma e doar vorba de abilitati individuale, stereotipizarea e un lucru foarte tampit pe care il poti face in societatea de azi cand oamenii sunt atat de diferiti la nivel global, desi asemanatori la un nivel local, cu mult mai mic. Multe din comportamente diferite vin din alt fel de chestii gen mandrie, megalomanie, vanitate etc. O femeie poate fi vulgara, un barbat poate fi din cale afara de sensibil. O femeie poate fi un geniu, un barbat poate fi frumos. s.a

Nu toti barbatii vad femeile ca obiecte, nu toate femeile vad barbatii ca niste porci sau ma rog animale fara creier. Dar tuturor ne place sa vedem doar cazurile rele, nu-i asa? Ne da ceva sa dezbatem, sa discutam, ne roade, ne arde la modul 'bah, abia astept sa-i tai macaroana desteptului care si-a permis sa ma contrazica'.

Cati dintre voi v-ati gandit ca sunt femei carora le place sa fie casnice, fiindca prioritatile lor sunt familia si nu cariera?

Mi-am incheiat pledoaria.

PS: In cazul unei custodii disputate asupra copilului/copiilor, decizia nu este luata privind sexul parintelui, ci pe baza abilitatilor de a avea grija de copil: locuinta, loc de munca, loc in societate etc. In 90% din cazuri, daca nu mai mult, este in favoarea mamei. Daca credeti diferit, ati vazut prea multe telenovele. Sunt familiarizata personal cu sistemul. Nu are legatura cu drepturile civile ale femeii.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#17
Sunt de acord cu egalitatea in drepturi. De ce barbatii ar avea voie sa plece de acasa cand vor ei si femeile nu ? De ce doar noi ar trebui sa stam cu copii acasa ? Barbatii muncesc si atat ? Si cine stie pe unde se duc ei dupa munca, cand noi stam frumos acasa avand grija de copii si stand la cratita pentru ca ei sa fie multumiti de noi. Vreau si eu aceleasi drepturi ! Deci in concluzie cel care se va casatori cu mine, nu va avea o viata asa de roz : )), pentru ca nu-i voi permite eu. Daca va vrea sa manance si eu voi fi obosita, of course, sa-si faca singur ! Sa stea si el cu copii nu numai eu, mai ales ca am de gand sa muncesc, fie ca este de acord sau nu. Si vreau sa ies afara, cand am eu chef, si cu cine am chef [ atata timp cat stie cu cine si este 100 % sigur ca nu il insel : )) ].
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#18
^ Pai nu scrie nicaieri ca doar barbatii au dreptul sa munceasca. Decizia asta (cu cine muncteste si cine sta cu copilul) se ia de comun acord intr-o familie normala. Adica daca el castiga mai bine de ce sa munceasca ea? Si invers. Si asta e doar o parte a problemei. Nu cred ca daca ajungi in situatia asta o sa faci pe nebuna ca vrei sa muncesti asa de dragul de a arata cat de emancipata esti tu.
Oricum pana la copil nu-i foarte greu sa munceasca amandoi, doar sa castige suficient de bine cat sa-si permita asta (intervin ingrijirea casei, mancatul etc etc).
La ce ai scris acolo ai sanse sa ajungi genul de femeie crizata care o sa-si cicaleasca sotul toata ziua 21
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#19
Femeia normal!

femeia este, hmm nu stiu exact cum sa zic, vazuta ca ceva inferior de catre un barbat, in special Orientul Mijlociu, unde ea poate fi si omorata de catre sot. Inca sunt zone unde femeia inca nu are nici un drept, practic este tratata ca un obiect.

Ca fiinta, femeia indura cel mai bine, si este mult mai capabila decat un barbat in unele situatii, insa foarte rar a fost pusa in astfel de situatii ca sa se stie de toti.

Sa nu uitam: femeia este cea care da nastere vietii (mda, si barbatii participa, numa' ca ei se aleg cu placere... iar dupa 9 luni femeia se alege cu dureri si inca o gura de hranit). Este adevarat ca intr-o casnicie femeia ar trebui sa faca treburile casei: sa aibe grija de copii, la cratite, spalat de rufe si zdrente, curatenie.

Insa nimeni nu priveste ce pate face o femeie singura, sau divortata: experienta vietii e mult mai impunatoare si o invata multe facand-o independenta si descurcareata in orice situatie.

Eu stiu asta de la mama mea, care e divortata de mai mult de 15 ani si m-o crescut singura... parca as zice ca e un fel de Hitler versiunea feminina la cat e de autoritara la munca (nu si in familie, adica cu mine)...

Un barbat... hmm, nu prea stiu eu ce sa zic, nu prea am avut eu contact cu viata zilnica a unui barbat insurat sau ma rog.... in afara de "pat", fotbal si o bere si multa mancare pana se ingrasa nu prea stiu ce face.
I don't support people from different camps, I don't chose sides... see me as Switzerland...
[Imagine: sigpic350185_1-1.jpg]
-aceiasi "signature" pe care o am si pe AarinFantasy-

#20
@Taki Shinkan

Citat:Un barbat... hmm, nu prea stiu eu ce sa zic, nu prea am avut eu contact cu viata zilnica a unui barbat insurat sau ma rog.... in afara de "pat", fotbal si o bere si multa mancare pana se ingrasa nu prea stiu ce face.
Sunt femeie şi NU sunt de acord cu afirmaţia asta. E total greşit să spui aşa ceva despre bărbaţi în general, pentru că nu toţi bărbaţii sunt la fel. Ok, o parte din ei nu fac altceva decât să se ducă la serviciu / sau să nu se ducă la serviciu şi să stea în pat / pe canapea când sunt acasă şi să se uite la fotbal şi să bea bere. Ok, ei cred că e dreptul lor după o zi de muncă / sau de stat degeaba, sau poate au făcut ceva prin casă. O parte din ei, aşa sunt. Dar asta e o prostie, un stereotip pentru că nu toţi bărbaţii sunt la fel. Sunt unii cărora nu le place fotbalul sau nu beau bere şi care sunt preocupaţi de altceva, cu o capacitate intelectuală foarte ridicată, sau care au pur şi simplu alte domenii de interes. Sunt bărbaţi care îşi ajută soţiile când ajung acasă. Sunt bărbaţi de nu ştiu câte feluri.
Ceea ce ai zis tu e o mare greşeală. Or avea bărbaţii n defecte, dar acum să nu îi punem în inferioritate pe temei greşit. Cum nici toate femeile nu sunt la fel, aşa merge şi cu bărbaţii.

Plus că această chestiune : femei versus bărbaţi mi se pare cam depăşită în secolul în care trăim. Deşi există; iar, nu trebuie generalizat pt. că unora nu le pasă nici cât negru sub unghie de chestiunea aceasta, în timp ce alţii... not to mention.

Citat:Ca fiinta, femeia indura cel mai bine

Din punctul ăsta de vedere sunt de acord cu tine. Dar, iar - prea mare generalizarea. De regulă, admit, femeile pot şi îndură mai mult decât bărbaţii, suntem fiinţe destul de puternice, dar asta nu înseamnă că nu există unele excepţii şi aşa mai departe.

Toată treaba asta e răsuflată, cel puţin din punctul meu de vedere. Să arăţi cu degetul într-una de parcă am fi într-un război continuu. Femeile nu sunt egale cu bărbaţii. Depinde de fiecare în parte cum vede acest subiect dar - mă repet, e asta o chestiune pe care ar trebui să o dezbatem la nivelul secolului nostru? Gosh.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)