Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#45
Faza cu stresul... Sunt copii care pot ceda nervos, pentru ca fiecare varsta are problemele ei. Si da, si adolescentii au probleme, sunt stresati, mai ales cei care se pregatesc pentru examene. Iar daca sunt si pesimisti, e mai rau. Nu neg ca m-am apucat dintr-o prostie(asta-vara din cauza faptului ca la o tigara socializezi mai mult, iar mie imi place sa socializez.) si va spun ca nu fumez de stres. Calmarea psihicului de catre tutun este doar o iluzie. Pe mine nu ma calmeaza deloc. Mie doar imi place, atata tot, nu pot sa va explic in amanunt pentru ca e greu de descris. Cat despre copiii sub 15-16 ani care fumeaza(mai ales cei sub 11 ani), au fost invatati de persoanele mai mari din grupul lor. Nu ati vazut vreodata o scena in care un adolescent ii zice unui copil de 9-10 ani sa faca nu stiu ce? Ei bine, la varsta asta, copiii tind sa ii copieze pe cei mai mari. E ca si cum mergi prin casa in rochia si pantofii mamei. Si toate persoanele fumatoare nu s-au apucat pentru a intra intr-un cerc mai "inalt" de prieteni. Curiozitatea este atat de neastamparata, mai ales daca ai aventura in sange. Si eu am incercat tot de curiozitate. Am zis: hai ma sa incerc sa vad ce le place astora. Si uite asa a inceput totul, pentru ca, pe parcurs a inceput sa imi placa. Prima tigara am incercat-o pe la 15 ani parca si nu am continuat. Dar mai trageam cate una din an in paste ca sa ies in evidenta. Si astfel a inceput sa imi placa. Nu trebuie judecati cei care fac astfel de lucruri, pentru ca fiecare e regizor si actor principal in propria-i viata. Fiecare decide ce vrea sa faca, iar daca asta decide el si ii place, il admir, pentru ca nimeni nu are curajul sa zica: "da, frate, asta sunt, asta fac. Ma accept asa cum sunt." Cei care se aduna intr-un grup anti-fumatori si incep sa arunce cu pietre in ei, nu sunt decat niste oi, intr-o turma, condusa de cineva anume.



Răspunsuri în acest subiect
Ţigările şi adolescenţii - de Flash - 03-08-2010, 03:58 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 03-08-2010, 04:33 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Lia - 06-08-2010, 01:27 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de She - 10-08-2010, 06:09 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Cătă - 13-04-2011, 11:41 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Ada - 27-06-2011, 11:37 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Absinthion - 07-07-2011, 11:28 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 04-08-2011, 11:13 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 05-08-2011, 09:03 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 06-08-2011, 01:52 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)