Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#38
Am observat, ca unii useri care au postat aici, se refereau la sanatate. Dar sa ne gandim putin... Mai exista ceva sanatos in lumea asta? Este absolut enervant cand cineva imi zice ca imi stric sanatatea fumand, iar acel cineva are o sticla de cola in mana. Chiar si mancarea nu mai e sanatoasa in ziua de azi. Nu stau sa explic de ce. Pentru cei care au spus ca tigarile aduc probleme de sanatate: mi se pare o ipocrizie din partea voastra. E pur si simplu parerea mea, asa primesc eu mesajul. Ati auzit de colo si de colo, de la parinti, mass-media, etc. si astfel ati fost "indoctrinati"(stiu ca nu e cel mai potrivit cuvant pentru a descrie ceea ce vreau sa spun, insa sper sa intelegeti ideea). Iar asta este tot un fel de adaptare intr-un mediu. Sa punem problema asa: este un razboi intre fumatori si nefumatori. Fiecare vrea sa fie cat mai 'cul'; voi, nefumatorii, considerati, ca daca sunteti contra fumatorilor, sunteti tari, de senzatie si va invidiaza fumatorii ca nu ai cazut in acest viciu. In fine, cred ca m-am exprimat aiurea, sunt foarte obosita. In concluzie, ca sa intelegeti mai bine ce am vrut sa zic, mi se pare(MIE) ca si cei care sunt contra tigarilor vor sa para deasupra fumatorilor, crezand ca au un atuu(sanatatea). Oricum, fiecare face ce vrea. Mi se pare tot ipocrizie sa zici ca ai alergie la tutun(toate persoanele care mi-au zis asta se strambau si faceau in ultimul hal ca sa ma faca sa ma simt prost). Mi se pare o prostie sa te lasi, apoi sa te apuci iar(asta e dovada clara ca respectivul fumeaza ca sa fie cul). Iar eu fumez pentru ca imi place, iar ca sa va dovedesc asta va spun ca nu imi plac tigarile mentolate, vreau sa simt gustul de tutun, sau ce o mai fi ramas din el. De asta nici nu am chef sa ma las, stiu poate sunt si dependenta, desi fumez un pachet in 3 zile, dar in cea mai mare parte imi place ceea ce fac.
P.S. Tot ce am spus este parere personala. Fiecare are parerea lui, iar a mea poate fii schimbata daca imi aduci argumente foarte puternice. Deci nu imi sariti in cap cu chestii pe care le stiu.



Răspunsuri în acest subiect
Ţigările şi adolescenţii - de Flash - 03-08-2010, 03:58 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 03-08-2010, 04:33 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Lia - 06-08-2010, 01:27 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de She - 10-08-2010, 06:09 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Cătă - 04-04-2011, 07:39 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Ada - 27-06-2011, 11:37 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Absinthion - 07-07-2011, 11:28 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 04-08-2011, 11:13 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 05-08-2011, 09:03 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 06-08-2011, 01:52 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)