Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#36
Eu nu văd de ce te-ai apuca. Chiar mi se pare stupid şi nu o să fumez vreodată pentru că nu am de ce. S-a mai spus de sănătate şi bla bla bla şi mie nu prea îmi pasă de sănătate, deşi ăsta e unul din argumentele contra. Ai o mie de argumente contra şi niciunul pro, ce sens are să te apuci? Ce câştigi din asta? Dacă nu eşti capabil să faci faţă stresului fără ţigări, nu te mai da mare că fumezi *pentru că mulţi au impresia greşită că dacă se apucă vor fi 'cul' *.
Cât de idiot să fii să te apuci doar pentru că ţi se pare că-ţi stă mai bine şi pari mai şmecher cu o ţigară în colţu' gurii? Mai sunt care se apucă şi pentru că văd alţi rataţi ridicaţi în slăvi că fumează şi fantezia lor supremă e reprezentată de un astfel de tablou, cu ei protagonişti.
Niciodată nu am avut curiozitatea să încerc şi nici acum nu am. Se pare că unii o au şi nu am nimic cu ei. Poate sunt mai curioşi din fire, dar chestia asta duce la o grămadă de bani aruncaţi degeaba şi probleme de sănătate. Părinţii mei fumează de mult. Ajunseseră să cheltuie zece milioane pe lună pe ţigări şi dacă tata nu avea salariul pe care îl are, habar n-am unde ajungeam. Pe lângă asta, când vrei să te laşi e târziu şi nu mai poţi. Nu există "o ţigară". Dacă există "una", va exista inevitabil o "a doua" şi o a treia şi tot aşa. Chiar dacă poţi, e greu şi nu văd rostul trecerii prin atâtea chinuri. Mama s-a apucat din curiozitate şi a încercat să se lase anu' trecut. N-a reuşit şi încă fumează. La fel şi tata.
Eu sunt contra fumatului. *Cred că s-a înţeles asta deja.*



Răspunsuri în acest subiect
Ţigările şi adolescenţii - de Flash - 03-08-2010, 03:58 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 03-08-2010, 04:33 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Lia - 06-08-2010, 01:27 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de She - 10-08-2010, 06:09 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Reveuse - 03-04-2011, 01:51 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Ada - 27-06-2011, 11:37 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Absinthion - 07-07-2011, 11:28 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 04-08-2011, 11:13 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 05-08-2011, 09:03 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 06-08-2011, 01:52 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)