Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#13
Ma, eu sunt contra tigarilor atata timp cat este vorba de mine. I mean, ceilalti sa faca ce vor cu plamanii lor & so on. Nu ii pun pe toti cei care fumeaza (adolescenti, bine-nteles) in aceeasi oala. Poate pentru unii a fost o greseala, poate altii fumeaza c-asa vor muschii lor, poate altii au alte motive si asa mai departe. Nu toti adolescentii care fumeaza gata si-au distrus viata, sunt golani etc. Una e sa fumezi 3 pachete de tigari pe zi de la 14 ani si alta e sa tragi un fum odata la nu stiu cat timp sau ca ai incercat odata sa fumezi. Nu zic ca e sanatos sa fumezi, dar nu mi se pare un criteriu dupa care sa ii judeci automat pe toti care fac acest lucru. Cunosc persoane care fumeaza si care sunt chiar in regula.
In fine. Cu toate asta, sunt de parere ca se face abuz de tigari, si nu numai in randul adolescentilor. Nu numai ca nu e sanatos, dar se pierd si o multime de bani and so on. De obicei evit sa stau in apropierea fumului de tigara, din mai multe motive, chiar daca e destul de greu.
Ma rog. Cine vrea sa fumeze, sa fumeze. Imi pare rau pentru unele persoane care s-au apucat de fumat de la varsta adolescentei, pentru ca stiu ca nu e tocmai cel mai sanatos mod de viata, dar acum n-o sa m-apuc sa ii judec sau sa le sar in cap. In fond, sunt si alte lucruri daunatoare, nu doar tutunul. Doar ca in jurul tutunului se face atata verva. Stiu ca nu e o comparatie prea buna, dar nici fast-food-ul nu e sanatos. Si multi dintre noi (imi e greu sa nu zic "toti", dar nu vreau sa generalizez atat de mult) am mancat macar o data dintr-un fast-food. Ma rog, cum am zis, nu e chiar cea mai potrivita comparatie, dar e un exemplu.
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]



Răspunsuri în acest subiect
Ţigările şi adolescenţii - de Flash - 03-08-2010, 03:58 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 03-08-2010, 04:33 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Lia - 06-08-2010, 01:27 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de She - 10-08-2010, 06:09 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Ada - 27-06-2011, 11:37 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Absinthion - 07-07-2011, 11:28 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 04-08-2011, 11:13 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 05-08-2011, 09:03 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 06-08-2011, 01:52 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)