Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dumnezeu poate dori şi răul pe acest Pământ?

#33
Hmmm,ma bag si eu pe aiciZuppy03
In primul rand eu nu-l consider pe Dumnezeu o persoana care sa faca rau,ci mai degraba o energie creatoare care mentine ordinea in univers,dandu-ne doar materialitate pentru a experimenta.
In al2lea rand,noi ne-o facem cu mana noastra,adica "dupa fapta si rasplata"-una dintre legile universului,ca efectul de bomerang,asa ca eu consider ca ar trebuii sa ne reparam greselile,sa gandim optimist si alteleZuppy03
In al3lea rand eu consider ca Biblia este prelucrata de pe vremea regelui Constantin.El a folosit religia si in stat,comert,etc si a transformat-o intr-o putere de manipulare in masa.De curand s-au descoperit evanghelia Mariei Magdalena,a lui Iuda si a lui Petru.Toate acestea au un unghi nou si interesant de a privi viata Lui Iisus,diferit de evangheliile din biblie.Insa mai este si Ioan Botezatorul Verisorul lui Iisus,care a fost mai mult decat un prooroc,dar decazut pentru ca biserica a considerat ca acesta ii da stringuri si rude umane care s-ar putea sa-i pateze imaginea de Fiu al Lui Dumnezeu...
Noi avem liberul arbitru si nimeni nu are dreptul sa ne forteze ca sa facem ceva.Este propriia noastra viata,propriia noastra experienta care trebuie s-o traim.
Eu mai cred ca nu exista iadul,acesta fiind o forma de amenintare si satana este derivat din multe religii:
Furca-tridentul lui Poseidon,zeul marii la Greci
Coarnele-Zeul Cornut,zeul abundentei la Celti
statura de tap-zeul tap,zeul abundentei si al fertilitatii al unui popor nordic
raul,intunericul,toate lucrurile rele-nu aveam pe cine sa dam vina si biserica cu ce sa ameninte
iadul-loc de tortura medievala...
Atentie!Toate acestea sunt pareri bazate pe cercetari stintifice!imi pare rau daca am dezamagit sau ranit pe cineva,dar poate acesta este adevarul,intr-un mod socant.Acesta poate fii relativ,nu adevarat!Zuppy03
Cam atat si sper sa nu ma omorati pentru astaZuppy08
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�



Răspunsuri în acest subiect
RE: Dumnezeu poate dori şi răul pe acest Pământ? - de HanniGram - 17-08-2010, 05:14 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)