Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Fara scoala

#11
Cum e profa David de fizică, actuala profesoară de altfel. O urăsc şi mă enervează. E aşa de toantă încât nu o suport. Trebuie ea să dea o mie şi una de probleme pe când noi suntem la Uman. Sper că anul ăsta să nu ne pricopsim cu ea la ora de matematică în logul lu Frujină [ O cheama Frujina Lorette dom ' le ] e băbălică dar mă rog e super de treabă. En fin nu îmi place noua profă de fizică, faza e că fosta e în concediu de sarcină şi neh cine ştie. Dumnezeu cu mila. Nu îmi plac profii noi că nu mă acomodez rapid cu ei, iar cu astfel de prostesoare urăşti şcoala.
-

#12
Pai fara scoala ar insemna o mare minune. Am fi mult mai liberi si ne-am simti mult mai relaxati. Cati dintre noi nu sunt stresati de testele/tezele/examenele de la scoala? Cati dintre noi nu s-au saturat sa stea sa invete toata noaptea din cauza unor idioti de profesori carora nu le place decat sa ne streseze cu invatul. Tot ce e frumos la scoala sunt pauzele si prietenii de acolo cu care te poti distra. In rest nimic nu e amuzant. Adormi in ora, te plictiseste total subiectul, nu esti interesat...

Dar daca nu ar exista scoala ar exista deasemenea si parti negative. Ce am fi fara scoala? Nimic... Scoala ne motiveaza, fara ea noi nu suntem decat niste nimicuri, analfabeti. Unde am ajunge fara ea? Cu ce am trai? Nu ne putem face un viitor fara scoala.

Deasemenea la scoala poate fi amuzant, unii profesori de care sa te amuzi, colegi tembeli, activitati amuzante in timpul pauzei. Toate experientele traite la scoala pot fi niste amintiri frumoase care o sa-ti ramana tiparite in minte. Scoala a fost aceea care ne-a facut sa cunoastem oameni noi, corect? De exemplu esti foarte bun prieten cu colegul tau de banca, faceti totul impreuna. Dar cum il gaseai daca nu era scoala? Poate fi si distractiv, doar ca trebuie sa gandim pozitiv. Sigur, sunt o groaza de lucruri grele prin care trebuie sa treci, dar dupa acele clipe grele vin cele frumoase.

In concluzie, fara scoala=nimic.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#13
Chiar daca nu`mi place scoala, mi-e greu sa spun ca mi-e mai bine fara ea.
Adica te doare capul de la atatea teme, certuri cu colegii, profersorii enervanti si toate cele, dar stand numai acasa te plictisesti, plus ca fara scoala nu iti poti croii o cariera.
Adica uneori e chiar frumos la scoala, te distrezi, e totusi un sentiment placut.
Mie una imi place scoala, chiar daca am momente cand ma dispera.
Deci raman la ideea ca este mai bine cu scoala ;x

#14
Fara scoala. Suna destul de palpitant, dar daca te gandesti mai bine nu e chiar asa...
Cum ar fi viata fara scoala? Exact cum au zis si ceilalti si le dau dreptate:nu am stii sa vorbim, sa scriem, sa ne comportam, sa ne exprimam dorintele, sentimentele... am fii niste oameni fara cultura... Acest lucru nu este bine Smile
Asta ca asta, dar la scoala socializezi cu diferiti oameni, fie ei atat colegi, cat si profesori. Si profesorii pot fi oameni de treaba, chiar daca la prima vedere nu ai crede asta.
La scoala iti faci prieteni, comunici. Scoala nu e neaparat o "inchisoare" pentru noi, cum ne gandim majoritatea[chiar si eu], ci locul unde ne facem prieteni, invatam sa comunicam etc. etc.
Da, stiu...ne tot gandim de ce avem atatea teme? atatea teste, teze, ascultari, ore deschise etc. etc. Sincer e sper binele nostru, chiar daca uneori exagereaza si profesorii astia ca nah22... Dar oricum... fara scoala nu ar fi chiar asa de frumos pe cat ne imaginam noiSmile
I'm gonna pick up the pieces and build a Lego house... :cheer:

#15
Fara scoala? 39 Sunt de acord in sensul ca imi plac vacantele. 21 Dar nu mi-ar place sa nu existe deloc... Are partile ei aiurea: teze, teste, ascultat, profesori enervanti, dar nu imi place sa ma stresez. Multe ore sunt plictisitoare, unele trec atat de greu, parca nu se mai termina. Dar eu iau partea buna din mersul la scoala si ma gandesc ca imi va folosi la ceva (asta daca nu iau in considerare chestiile pe care le invatam chiar daca nu vom avea nevoie de ele). In primul rand, daca nu as fi mers la scoala, nu as fi stiut sa citesc toate cartile care imi plac atat de mult si nici nu as fi putut scrie, as fi avut o exprimare... zero. Si in al doilea rand... colegii. Mi-am facut prieteni foarte buni la scoala, persoane cu care pot vorbi despre orice si cu care pot rade in orice moment. 71
[Imagine: sig_reinoir.png]

#16
Fără şcoală?
În primul rând, nu se poate.
În al doilea rând, nici nu ar fi bine.
Şi în al treilea rând, nici măcar nu vreau.

Suntem şi aşa cam prostuţi ( nu comentaţi ) şi inculţi ( nu toţi ) încât dacă nu am mai merge şi la şcoală, am scăpa de sub control din toate punctele de vedere. Şi acum mă aştept să se răzvrătească mulţi " cultura ţi-o faci singur" etc etc. Dar asta e o minciună dată naibii. Din multe puncte de vedere ! Sunt de acord că nu îţi poţi face cine ştie ce cultură elaborată la şcoală, nu, dar începuturile acolo sunt şi asta e faza cu acest subiect, cultura. Nu ai început, nu ai nimic ( bine, trecând la modul general, desigur ) şi ar fi absolut groaznic.
Cum naiba să nu mai mergem la şcoală? ne-am prosti de tot, nu am mai şti nimic, am fi ( zicea cineva la un moment dat deşi nu am idee cine ) foarte indisciplinaţi ( şi să fim sinceri... suntem şi aşa destul ) . În orice caz, am lua-o razna din toate punctele de vedere.

Şcoala ne ajută la multe lucruri, pe lângă chestiunile pe care le învăţăm acolo. Ok, suntem de acord, unele ore nici nu le făceam în generală ( gen, eu nu am făcut chimie sau franceză şi nici cine ştie ce matematică nu făceam în generală deşi erau în programă ) dar am compensat cu altele şi am învăţat nişte chestii pe care şi acum le ştiu şi pe care mi-ar fi fost imposibil să le ştiu fără şcoală. Apoi, ne ajută să socializăm, să formăm un grup, să învăţăm să trăim în societate, să experimentăm şi aşa mai departe.

Nu voi mai lărgi subiectul pentru că am spus esenţialul şi sunt convinsă că mi-aţi înţeles punctul de vedere. Plus că, uneori, e drăguţ la şcoală. Sunt şi pauzele, şi unele ore frumoase, plus unele concursuri distractive sau activităţi faine. Şcoala face parte din noi, din structura noastră de copii, elevi, adolescenţi, studenţi. Trecuie să trecem prin ea. Şi, la urma urmei, ne vom aminti oricum cu drag şi nostalgie de şcoală.
Fără ea? Please, nici măcar nu este un subiect ce ar trebui discutat de noi. Când eram şi eu clasa a 4a sau ceva pe acolo îmi ziceam că şcoala e un mare **** steluţe steluţe dar odată ce creşti şi realizezi unele lucruri îţi dai seama că oricât de mult ai spune că urăşti şcoala, îţi place şi uneori chiar te refugiezi acolo. Şi oricât de stupid ar suna, măcar odată pt. oricare dintre noi şcoala a fost ceva de genul " un al doilea cămin" sau va fi, în orice caz. O metodă de scăpare de familie, unii prieteni, acasă, etc. Or so I think.

School is good.

#17
Da,si asa sunt destui imaginativa cum am fi toti analfabeti si boschetari *yupppiii*.Suna bine nu??15
Asta e partea serioasa a chestiei...o parte din 'scoala vieti' (daca sunt in masura sa vorbesc despre asa ceva) o inveti exact in scoala asta pe care o 'uram'.
Eu unu' ma plictisesc si cu scoala si fara scoala,ba chiar mi se pare amuzanta o parte a scolii(sistemului de invatamant).Desigur sunt de acord ca sunt prea multe materi idioate care nu ne folosesc,dar totusi cum am afirmat si in prima propozitie....ce am fi fara educatie 22
Si pana la urma daca na-r fi scoala la ce filme de dragost/adolescenti care sunt aia la liceu/faculta/scoala va-ti mai uita ah??(si cu asta cred ca am lovit unde doare 21 )
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#18
Am auzit o gramada care se plang si si-ar dori ca a doua zi vor sa arda scoala, sa vina un cutremur, sa rapeasca extraterestrii cladirea sau mai stiu eu ce alte motive banale. Nu! Astea sunt spuse doar pentru a arata ca in ultima vreme te dispera sa tot stai cu burta pe carte. Nu cred ca cineva a spus-o din toata inima ( sau da, o zi, doua, dupa i-a trecut supararea ca a luat un doi la istorie ) incat sa-si doreasca asta.
Pana la urma scoala ne creaza si ne formeaza viitorul. Va deveni straniu atunci cand ajungi mare si vei spune : doamne, de ce nu am invatat sau de ce am chiulit atat?
Aici face exceptie : "prost sa fii, noroc sa ai"

@Azazel: La faza cu filmele chiar nu m-am gandit. Bine, aici e un punct in plus pentru "fara scoala" xD just kiddin`

#19
Am citit mai multe opinii si majoritatea erau ceva de genul " fara scoala am fi prosti si analfabeti."
People, pana la reforma invatamantului data de Cuza, cati credeti voi ca faceau scoala? Nobilii, care erau putini, majoritatea populatiei era de la tara. Deci concluzia ar fi ca pana la Cuza romania mica era proasta si analfabeta:-J. Lucru total neadevarat ( atunci eram chiar un popor mult mai respectat si recunoscut in europa decat in prezent :-J). Ce insemna lumea fara scoala? Un loc in care oamenii gandeau simplu si intelegeau sensurile si frumusetea vietii prin simturile naturale, nu implementate schematic de altii. Nu zic ca scoala e ceva gresit, doar ca de pe la al doilea razboi mondial si pana acum, mai mult ne'am indobitocit ca popor24. Si cred ca e din cauza sistemului mult prea stralucit, nu a ideii de a face scoala in the first place. Primul sistem de invatamant facut de Spiru Haret a fost unul bun [ japonezii vor sa il si adopte btw ^^], insa a venit comunismul care l'a ciopartit, apoi guvernele de la revolutie incoace care l'au terminat si ele:-J. Cum sa nu tampeasca elevii si sa se dea cu capul de toti peretii? 24
Mda, concluzia, o tara unde nu s'ar face scoala ar fi una mai frumoasa din punct de vedere... spiritual sa zicem, insa probabil ca o sa ramana izolata si distrusa de altii.
[Imagine: wmb5n8.jpg]

#20
( atunci eram chiar un popor mult mai respectat si recunoscut in europa decat in prezent)



Nu ai habar de istorie si vorbesti prostii.Romanii au fost pana la Cuza un pilon pentru vest in care s-a incercat de nenumarate ori,din pacate nereusit,sa le oferim Dunarea.Asta a fost tot ce a contat in vest si nimic mai mult.
Poporul roman a fost un popor plin de analfabeti pana pe la anul 1850,asa ca ce spui tu e o mare prostie.Orice strain ce venea la noi in tara pleca cu idei pline de contraste( nu ca acum ar fii diferit),vedea nobili traind ca in Franta si tarani care pareau pierduti in spatiu si timp.
Vii si spui ca ne-am indobitocit ca popor,pai ba,daca tu te crezi dobitoc,e problema ta,nu mai pune pe toata lumea intr-o oala a superficialitatii de capul tau.Nu vrei sa faci scoala?Consideri scoala inutila?Pai du-te tati la oi,ca avem nevoie si de oameni d-astia,de-aia e plina tara de oameni cu 4 facultati si care nu sunt in stare sa-si scrie un CV amarat.O tara fara scoala?Esti liber sa pleci cu trenul in Africa,acolo poti sa traiesti cum iti place tie,iti alegi si tu o tara gen Ciad unde la scoala nu ajung mai mult de 50 de oameni si poti sa vezi acolo ce inseamna o natiune fericita.


Cum sa existe o societate fara scoala?Ce fel de intrebare e asta?Scoala este un tipar pe care nu-l poti elimina.Asa ca discutia este aberanta si fara rost,v-am pupat ficiori!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Experiente amuzante la scoala βεκi 202 102.850 16-07-2013, 12:47 PM
Ultimul răspuns: Ada
  Prima zi de scoala /liceu Khonsu 41 33.748 15-04-2013, 08:08 PM
Ultimul răspuns: Fear
  Aveti ambitie la scoala? Ryoto 6 5.055 18-03-2013, 11:30 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  Scoala KarinaD 16 9.523 19-07-2011, 04:23 PM
Ultimul răspuns: North
  Concursuri la scoala Flash 13 10.024 11-12-2010, 09:17 AM
Ultimul răspuns: AlerimxD
  Incepe scoala ! [ 2010 - 2011 ] Flash 33 19.338 14-10-2010, 08:18 AM
Ultimul răspuns: *ILY Yaoi Maniac*


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)