Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Posibilitati [ By Little M and Savarina Ali ]

#10
Ei bine am venit cu capitolul 3.. Eu sper sa fie mai bun decat celelalte 2.. Stiu ca in primul capitol dialogul era sec.. Acum sper sa nu fie asa si nici tras de par..
Multumim pentru comentarii si celor care citesc.
Asa.. Decii. Capitolul =)) :

Capitolul 3:
Mia:
Intram toti trei in casa si, dupa ce ne scoatem gecile si papucii, primul lucru pe care il fac este sa ma reped la oglinda din camera mea. Parul meu era incalcit si ciufulit – arata ca o tufa neagra; ochii mei erau rosii si prin rochita mea uda mi se putea usor observa sutienul. Imi scot cu mari dificultati rochia si deschid usa dulapului de unde imi iau o camasa de noapte neagra cu un halat rosu, subtire, un pic mai lung decat camasa. Ma uit in jur: Peretii verde inchis se potriveau de minune cu perdelele de un alb imculat... Canapeaua neagra statea in fata patului meu dublu, ce in momentul de fata avea niste asternuturi mov cu o multime de perne mici de diferite forme si culori. Langa pat era asezat un birou, ce avea in continuare un corp de biblioteca in care erau indesate carti de toate marimile si culorile. In mijlocul camerei era o masuta joasa, dar mare, din sticla, pe care erau asezate mai multe reviste, o ceasca de cafea si o vaza. Ma intorc la oglinda si ma asez pe scaunul din fata ei. Iau peria si incep sa imi descalcesc parul. Asta a durut. Dupa ce termin pun peria jos si iau din sertar un elastic. Imi prind parul intr-o coada lejera de cal si ma dau cu putin gloss. Daca Edi e in casa mea eu nu vreau sa arat aiurea. Ies din camera, indreptandu-ma spre sufragerie unde erau cei 2 si o multime de hartii pe jos pe care tot eu o sa trebuiasca sa le strang. Ma asez usor pe un fotoliu din spatele lor si incerc sa nu fac zgomot. In scurt timp dragul meu frate se intoarce spre mine :
- Ai nevoie de ceva? ma intreba el pe un ton bland. Purta, ca de obicei, unul dintre tricourile negre cu trupa lui favorita. Era inebunit dupa astfel de tricouri.
- Nu. Vroiam doar sa stiu daca ai vorbit cu tati...?ii intreb eu usor trista.
Edi se intoarse cu fata spre mine si imi raspunse la intrebarea adresata fratelui meu:
- Da... Am vorbit. Ii pare rau ca te-a lovit.
Mi-a zambit, ochii lui albastrii sclipind. Avea un ton dulce; nu m-as satura sa il aud niciodata. S-a intors cu spatele, vazandu-si de treaba, iar eu am profitat de ocazie pentru al analiza atent cu privirea. Se schimbase. Probabil a imprumutat ceva de la fratele meu. Am observat ca i se sifonase camasa albastra.M-am aplecat usor in fata pentru a o aranja, iar el, simtindu-mi miscarea se intoarse destul de brusc, speriindu-ma. Pentru un moment am crezut ca am sa cad, dar bratele lui puternice ma sustineau. M-am uitat in ochii lui – era amuzat de situatie - si inainte sa poata zice ceva am vorbit:
-Si tata unde e?
Se uita surprins la mine. Probabil se astepta sa rad sau sa imi cer scuze... Asa cum faceam deseori la scoala atunci cand ma impiedicam sau dadeam peste cineva.Acum chiar nu vroiam sa fac haz de necaz .
- Deci?...
- A plecat sa se plimbe.
Confirmandu-mi-se banuielile m-am ridicat usor din bratele lui Edi si imi fac drum spre bucatarie. Imi e foame.Era tipic pentru tata. Atunci cand avea o problema sau facea ceva gresit se ducea la barul din josul strazii si venea tarziu in noapte abia tinandu-se pe picioare si duhnind a alcool. Am terminat de facut un sandwich cu branza... M-am gandit ca poate baietilor le este foame, asa ca ma duc inapoi in sufragerie pentru ai intreba:
- Hei! Va este foame?
Amandoi isi intorc capul spre mine. Erau usor amuzanti. Vazand ca ei ma privesc incontinuare si nu imi dau nici un raspuns continuui:
- Deci? Ce vreti sa mancati? Duceti-va si uitativa prin frigider si imi spuneti ce vreti... Va aranjez eu masa.
Si inainte sa pot zice altceva, amandoi se ridica in picioare se uita unul la altul si apoi se intrec amandoi spre frigider. Mi-am amintit ca mi-am lasat sandwichul in bucatarie asa ca o iau la fuga spre ea. Ca deobicei am ajuns prea tarziu. Dragul meu frate se hranea bucuros din sandwichul meu cu branza. Am luat un ziar si l-am rulat in mana, apoi m-am dus spre David cu ziarul la spate zambind usor. Ajungand destul de aproape de el scot repede ziarul de la spate si ii dau una in cap. Din cauza surprizei a cazut jos. Acum statea cu un picior pe masa, cu fundul pe scaun, spatele ii atarna in jos, iar capul era asezat intr-un unghi ciudat cu o mana peste ochi. Ma apropii mai tare si ii dau bland picorul de pe masa spunanad:
- Nu stii ca nu e bine sa stai cu picioarele pe masa?tatai usor in semn de dezaprobare si continuii pe un ton nervos. Acela era sandwichul meu! SI TU L-AI MANCAT DIN NOU!!
Fratele meu se reaseza pe scaun, uitandu-se usor suparat spre prietenul sau ce se abtinea din greu sa nu rada. Intr-un final izbucni intr-un hohot de ras ce imi mangaia urechile.Fratele meu ne atrage atentia pentru a nu vorbi de unul singur.
- Si tu ar trebui sa iti mananci sandwichurile inainte sa ma intrebi daca vreau ceva! Stii foarte bine ca imi este foame si as manca orice!imi spuse el ridicand usor tonul.
- Stiu perfect asta! Anul trecut, de ziua mea, iti era pofta de ceva dulce si mi-ai mancat JUMATATE DE TORT!! Deci stiu foarte bine cum faci! Chiar nu poti sa te abtii! O sa ajungi cat o balena!
Si, cat timp noi ne continuam obisnuita cearta, Edi se uita in frigider si scoate pe masa ceea ce vrea sa manance.Intr-un final blondul ne opreste, adresandu-mi-se:
- Pai eu as vrea doua sandwichuri cu unt de arahide, niste cartofi prajiti cu o salata si... primesc si niste friptura?...
Imi zambi dulce asa cum nu o facuse niciodata. Ei bine... Aveam mult de treaba, dar daca el va fi multumit... e foarte bine.Nu conteaza cat timp petrec in bucatarie atata timp cat stiu ca el e in camera alaturata.
- Imediat ma apuc de treaba. O sa am nevoie de ajutorul vostru.
Ma intorc si iau din camara din spatele meu punga cu cartofi, un castron si un ziar vechi. Le intind spre ei si dupa ce le-au luat zambesc usor si iau doua cutite, le dau celor doi apoi zic:
- Spor la curatat si taiat cartofii. Si dupa ce terminati cu alea vreau sa curatati si usturoiul asta.
Ma intorc din nou spre camara de unde iau usturoiul. O sa fie o seara foarte lunga. Ma intreb... Oare ce o sa se mai intample in seara asta?



---
Sper sa comentati.. Si sa cititi
Ps: Melodia capitolului: http://www.youtube.com/watch?v=kn6-c223DUU



Răspunsuri în acest subiect
RE: Posibilitati [ By Little M and Savarina ali ] - de Little M - 17-07-2010, 03:17 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)