Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Posibilitati [ By Little M and Savarina Ali ]

#9
Deeeci. Dau si eu pe-aici cand in sfarsiiit nu imi mai da eroare. ^^ Asa.
Pai, cum s-a mai zis, prologul si primul capitol au fost mai slabute, la al doilea v-ati mai redresat asa un pic. : D Ideea... nu stiu ce sa zic de ea, prefer sa nu ma pronunt inca pt. ca nu s-au intamplat prea multe pana acum.

Naratiunea e buna, insa aveti greseli in legatura cu timpurile verbale. Am remarcat chestia asta in capitolul al doilea:

Apas acceleratia si plecam in viteza. Liceul era destul de departe, faceam in jur de jumatate de ora pana acolo. Prima jumatate de drum nimeni nu a scos nici-o vorba, tacerea asternandu-se peste noi. Eu ma uitam atent la drum, cu mana stanga pe volanul masinii si cu cea dreapta pe schimbatorul de viteze.


Si mai erau si alte parti ca cea de mai sus. Ori narati la prezent, ori la trecut, hotarati-va.

Descrierea... Ati avut o tentativa de descriere la un moment dat, in capitolul al doilea, cand ati inceput (Alina, stiu ca tu ai scris capitolul, dar prefer sa vorbesc la plural. Totusi, amandoua lucrati la povestea asta.) sa vorbiti despre vestimentatia celor doua personaje. Nu e rau ca ati prezentat putin imbracamintea, insa ati lungit prea mult acea faza si a devenit plictisitoare si inutila. Puteati sa va limitati la faptul ca ea era foarte subtire imbracata si el, fiind imbracat ceva mai gros, i-a imprumutat geaca de blugi pe care o avea.
Cum a zis si Little Star, deoarece narati la persoana I, ati putea - si de obicei asa este indicat - sa descrieti mai mult sentimentele personajelor.

Dialogul. In primul capitol este sec, iar in al doilea pare tras de par. Incercati sa va puneti in pielea personajelor, iar atunci cand nu este nimic de zis, lasati asa. Chiar ati fi putut sa renuntati la foarte multe replici fara sa schimbati ideile principale ale celor doua capitole.
Si eu vroiam sa va fac observatie la replica aceea (Draci de cand am devenit asa de sentimental?!) dar nu mai este nevoie acum. ^^
Tot aici ar fi si o chestie de estetica: dupa linia de dialog se lasa spatiu si abia apoi incepe replica.

Greseli de gramatica. Am intalnit si de-astea cateva:

am si eu optisprezece ani - corect este optsprezece
nici-o - nicio (ti-am mai zis chestia asta, Alina)
La fel ca mai sus se intampla si la "niciun".
Si virgulele, of of. Inainte de cuvintele "dar", "iar", "insa" etc. se pune virgula.
In primul capitol sunt mult prea multe puncte de suspensie, care defapt nici macar nu sunt puncte de suspensie. Am observat ca peste tot (in primul capitol) apar doua puncte ( ".." ) in loc de trei ( "..." ), lucru care strica estetica si care este si incorect.

Asaaa. Cam asta ar fi (nu ca as fi scris putin : )) ). Sper ca nu v-ati suparat (Alina, tu esti obisnuita : )) ), si sper sa tineti cont de sfaturi. Succes in continuare! >:D<
C ya.
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Posibilitati [ By Little M and Savarina ali ] - de She - 13-07-2010, 12:05 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)