Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Uchihyuga

#10
Nu ştiu cum am ajuns pe la topicul ăsta, dar n-o să stau să-mi amintesc.
Deci, eu nu o să stau să te menajez, să-ţi zic că ficul e bun numai pentru ca tu să fii fericită. Odată ce postezi un fic, trebuie să te pregăteşti şi pentru criticile dure. Sau, cumva, te crezi deja perfectă? În fine, când sunt răcit, de obicei comentez un fic.
Ai o tonă de dialog. Peste tot dialog. Poţi să foloseşti vorbirea indirectă căci este mult mai bună decât atâta vorbăraie directă. Săraca descriere . . cred că s-a dus în vacanţă în Hawaii. Unde doamne iartă-mă ai pierdut-o? În afară de aspect şi haine [ lucruri nu prea importante ], nu ai descris nimic altceva. Păpuşică, trebuie să descrii sentimentele şi trăirile lor, dacă nu faci asta, ficul tău constă doar în nişte cuvinte aruncate la nimereală pe o foaie. Naraţiunea e destul de bunicică. De fapt, este sigurul lucru ce susţine cât de cât ficul. Acţiunea ai dat-o cu mii de kilometrii pe oră, ei fiind împreună şi, mai apoi, despărţindu-se. Prea repede. Şi chestia cu plecarea Sakurei din echipă e . . . penibilă. De ce să încurci sentimentele cu datoria? Mmm . . bună întrebare. În plus, ai bâlbâit-o pe săraca Hinata în primul capitol de nici nu mai ştiai de ea. Zici că avea numai juma de limbă. Oricum, nu arăta deloc estetic.
Deci, păpuşică, nu ştiu câţi ani ai, dar ficul tău, până acum, seamănă cu unul de clasa a patra. Acum poate că o să sari la atac şi o să zici că's nesimţit, dar la secţiunile fan fiction oricine poate critica. Nimeni nu te va minţii în privinţa ficului. Dacă nu voiai critici sau te simţeai distrusă când citeai capitolele, de ce ai mai postat povestea? Există şi secţiuni pentru cei ce nu vor critici şi [ implicit ] nu doresc să se perfecţioneze. Pentru a deveni mai bun, trebuie să înduri criticile şi să respecţi sfaturile.
Sfaturile mele ar fi:
1. Scrie şi tu mai mult! Dacă nu ai timp, lasă-ţi mai mult timp pentru a scrie. Adică , ultimul capitol a fost incredibil de scurt.
2. Citeşte alte ficuri/cărţi [ să nu îmi spui mie că ai citit cărţi având în vedere că nu scri foarte bine. poate că ai citit şi n-ai înţeles nimic din ce scria. mai citeşte cărţi, păpuşică ] .
3. Bagă descriere multă. Ea face poveştile să fie mult mai bune.
Poate vei spune că sunt rău şi chestii de genu. Sincer, nu o să-mi pese. Eu am încercat să te ajut, dar când citeşti criticile noastre, te dai afectată şi vrei să renunţi. Penibil. Dacă vrei să fii mai bună, nu renunţa.
Cât despre închiderea ficului, faci ce vrei. Dacă te simţi aşa afectată, închide-l. Să ştii că nu toţi pot scrie ficuri frumoase pentru că . . nu pot sau n-au talent.
Succes dacă ai să mai continui .
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.





Răspunsuri în acest subiect
Uchihyuga - de Me_Samy - 04-06-2010, 08:26 PM
RE: Uchihyuga - de Lya - 05-06-2010, 02:56 PM
RE: Uchihyuga - de Me_Samy - 06-06-2010, 05:26 PM
RE: Uchihyuga - de Savarina Ali - 06-06-2010, 09:46 PM
RE: Uchihyuga - de Kayla. - 07-06-2010, 07:47 AM
RE: Uchihyuga - de βεκi - 07-06-2010, 10:19 AM
RE: Uchihyuga - de Me_Samy - 07-06-2010, 08:12 PM
RE: Uchihyuga - de Savarina Ali - 07-06-2010, 09:17 PM
RE: Uchihyuga - de Kayla. - 08-06-2010, 06:29 AM
RE: Uchihyuga - de Me†al. - 08-06-2010, 11:48 AM
RE: Uchihyuga - de Me_Samy - 08-06-2010, 07:46 PM
RE: Uchihyuga - de Denny - 08-06-2010, 07:59 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)