Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Contele de Monte Cristo

#6
Eh, ador cartea aceasta. Este una dintre preferatele mele si mi se pare cea mai buna carte pe care a scris-o Alexandre Dumas. Ideea in sine este geniala si plina de mister, iar felul in care iti sunt prezentate personajele, cu timpul, este de-a dreptul superb. Adica legaturile dintre personaje le faci destul de greu, si abia tarziu toate adevarurile sunt spuse. Contele este personajul meu preferat. A dat dovada de o putere incredibila si de o dorinta de razbunare uriasa. Eu una consider ca a facut ceea ce era drept. Imi pare rau ca a fost de atatea ori ranit, dar macar asa a ajuns sa poarte un titlu nobil si sa afle atat de multe. Ah, si imi place foarte mult de Haydee, este o fiinta speciala si recunoscatoare pentru ceea ce a facut contele pentru ea. Cum nici ea nu a avut un trecut prea frumos, ei doi au aceasta suferinta in comun.
Daca compari cartea cu filmul sau anime-ul nu vei gasi mari asemanari. Filmul are un cu totul final fata de carte, iar anime-ul abia daca respecta cateva caracteristici ale cartii.
Este o carte foarte interesanta si care te va captiva la sigur pana la ultima pagina. Eu stiu ca am devorat-o la propriu, atat de mult mi-a placut. Eu una recomand aceasta carte tuturor care nu au citit-o pana acum.
She's wiskey in a teacup.





Răspunsuri în acest subiect
Contele de Monte Cristo - de MemoriesOfNobody95 - 17-05-2010, 08:23 PM
RE: Contele de Monte Cristo - de DeDal N. - 21-11-2010, 10:40 PM
RE: Contele de Monte Cristo - de KarinaD - 21-11-2010, 11:22 PM
RE: Contele de Monte Cristo - de maya - 27-01-2011, 09:46 PM
RE: Contele de Monte Cristo - de Monica Wksv - 27-03-2011, 08:53 PM
RE: Contele de Monte Cristo - de Saravis - 24-06-2011, 05:31 PM
RE: Contele de Monte Cristo - de Miranda. - 03-08-2011, 06:34 PM
RE: Contele de Monte Cristo - de daphnis - 17-08-2011, 01:34 AM
RE: Contele de Monte Cristo - de Teh - 14-01-2012, 12:47 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)