Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Eragon

#6
Eragooo~on ... am aflat de carte acum trei-patru ani, de la o coleg? [care �ns? �n?elesese cu totul altceva din carte, lol]. P?rerea general? ... merge :]

Stilul lui Paolini de a scrie se apropie �ncet ?i sigur de tiparul fantasy, �ns? �nc? nu �ndeajuns. �ncearc? el s? dea culoare de epoc?, dar �mi mai trebuie exec?iu :] De?i folose?te - destul de - multe neologisme ?i tot o ia pe ar?tur? �n unele p?r?i, nu pot spune c? este insuportabil [bine ... dac? stai ?i te g�nde?ti, dac? tot faci o carte fantasy de tip universal - adic? dragoni, cavaleri and stuff; mda, sunt ?i altfel de fantasy-uri, mai pu?ine, dar sunt :] - m?care, nene, cite?te ?i documenteaz?-te mai mult ._. ]. Partea bun? e c? s-a mai �ndreptat de la prima carte, iar la Brisingr deja �ncepe s? mai capete contur stilul [la Cartea primului n?scut a cam sta?ionat ._. ]; probabil la a patra va avea ?i culoare de epoc? ?i de toate, ?i va avea ?i stilul individualizat xD ca s?-mi dea mie peste nas xD

Din Eragon ?i Eragon II: Cartea primului n?scut nu-mi mai aduceam aminte mai ... nimic c�nd am �nceput s? citesc Brisingr [e vina autorului T.T dac? nu ar fi avut intervalul ?sta uria? �ntre lansarea celei de-a doua c?r?i ?i celei de-a treia poate nu mai citeam nici sinopsis-ul ._. ] ... bine, unele lucruri le mai ?tiam - cele mai importante - de genul ... moartea lui Durza, moartea lui Hrothgar, moartea lui Ajihad, preluarea conducerii vardenilor de c?tre Nasuada, spargerea Isidar Mithrim-ului de c?tre Arya ?i Saphira pentru a-l ajuta pe Eragon s?-l �nving? pe Durza, venirea celor din Carvahall �n frunte cu Roran �n Surda, apari?ia unui nou cavaler al dragonilor - Murtagh ?i Thorn, dragonul lui -, descoperirea unui alt cavaler elf de partea binelui - Oromis ?i Glaedr, dragonul lui - ... ?i a?a mai departe xD Cel mai bine ?ineam minte c? personajul meu preferat ajunsese s? aib? ?i el un dragon ro?u xD [yeah, yeah, it's Murtagh, so what ? ._. de fiecare dat? c�nd am un personaj preferat, acesta ori dispare subit din carte/ film/ serial - cum ar fi cu Daniel Jackson din Stargate SG-1 prin sezonul 6 sau Jonas Quinn, �nlocuitorul lui, care ?i el dispare dup? sezonul 6, dar asta nu conteaz? acum xD - ori trece de partea r?ului ?i este din ce �n ce mai pu?in amintit de el - bine, sunt ?i cazuri frumoase, cum ar fi Anakin �n Star Wars, devine Sith, care este ?i mai bine 'cause Sith rulez, ?i nici nu dispare treptat : D ... dar din nou, nu conteaz? asta acum xD ]. Scenele care, �ns?, mi-au pl?cut cel mai mult au fost cele cu Brom [care intr? ?i el �n categoria "personaje preferate moarte" ;_; la fel cu Liet din Dune ;_; ], luptele ?i fazele �n care Eragon este la elfi xD De ce ? P?i �n cele cu Brom af?m ?i noi care-i faza cu Cavalerii Dragonilor and stuff. Iar cele cu b?t?liile ... awh, c'mon, cum s? nu-?i plac? ? xD Sunt pur ?i simplu pline de dinamism. Elfii ... elfii sunt cei mai tari, �n orice carte, orice film, orice joc 15 [bine, poate doar �n ... bine, gata, n-o mai iau pe ar?tur? xD ] Plus c? Oromis l-a �nlocuit pe Brom destul de bine [I'm going to kill Paolini, 'cause even Oromis is dead ;_; ].

Brisingr ... a fost pur ?i simplu apogeul! Unde la �nceput a �nceput �n for?? cu omor�rea ra'zacilor, eliberarea Katrinei ?i trimiterea lui Sloan la elfi, s-a mai �nmuiat cartea p�n? ajunge Eragon �n Tronjheim. �ns? atunci c�nd el ?i Saphira ajung la elfi e deja prea mult! I mean, cum s? faci, m?, o a?a telenovel? dintr-o carte fantasy ? ;_; Singura parte ce m-a bucurat din asta este c? am aflat c? Brom era defapt tat?l lui Eragon, iar Murtagh e pe jum?tate �nrudit cu el. De ce ? Man, ?i-a reamintit c? avea un personaj mort care a?tepta s? fie re�nviat fie ?i printr-un capitol! xD Alte scene frumoase ... f?urirea lui Brisingr [?i ideea de a izbucni �n fl?c?ri atunci c�nd este strigat?, �ns? numai de c?tre Eragon, e foarte tare!] ?i b?t?lia [ahahahaha! p?i, de, se poate ? xD ]. P�n? ?i capitolele cu Roran au p?rut mai bune �n Brisingr, poate ?i pentru c? sunt �nnebunit? dup? scene de b?taie. Iar ideea ca dragonii s? vorbeasc? �n acel fel e pur ?i simplu uber cute :3 As I said, iar??i m-a scos din min?i Paolini, c?ci mi-a mai omor�t un personaj preferat [tipu' ?la n-are inim? ? ;_; ]. Alt lucru care a mai fost dr?gu?, este c? Glaedr a r?mas, �nc?, �n carte :3

Sunt multe asem?n?ri cu Lord of the Rings, iar cele mai vizibile sunt numele; nu mi le mai amintesc acum pe toate, �nc? sunt. ?i cam din cauza asta tot fac o compara?ie �ntre Tolkien ?i Paolini, chiar dac? Tolkien nu se prea poate compara cu nimeni din breasla scriitorilor de fantasy ._.

Ideea a unei a patra c?r?i nu mi se pare una foarte bun?, mai ales pentru c? iar st?m nu? c�t timp p�n? o public? ._. �?i cam pierde din farmec a?a ._.

Oricum, toate laudele pentru idei! E o carte bun?, pe care o voi continua s-o citesc, chiar de-ar lungi trilogia la ?apte c?r?i ! [man, s?-mi pierd timpul cu Harry Potter ?i s? nu citesc ?apte d'alde Eragon ? xD ]



Răspunsuri în acest subiect
Eragon - de iuliana - 21-07-2008, 02:10 PM
RE: Eragon - de Tox - 21-07-2008, 02:30 PM
RE: Eragon - de Obsession. - 08-03-2009, 05:02 PM
RE: Eragon - de Hades - 10-03-2009, 10:08 AM
RE: Eragon - de Shojo Queen - 28-03-2009, 09:00 PM
RE: Eragon - de Nidryne - 18-04-2009, 11:28 AM
RE: Eragon - de chrissta - 24-05-2009, 12:23 PM
RE: Eragon - de sakura_haruno98 - 14-06-2009, 07:27 PM
RE: Eragon - de Monica Wksv - 22-06-2009, 06:13 PM
RE: Eragon - de MemoriesOfNobody95 - 24-03-2010, 05:11 PM
RE: Eragon - de DeDal N. - 25-01-2014, 12:39 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)