Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Anne Rice

#2
Am citit aproape tot ce mi-a picat in mana de Anne Rice, si inca nu am terminat T_T
Sa insir ce am citit, sa nu insir? Insir: Interviu unui vampir, Vampirul Lestat, Queen of the Damned, Povestea Hotului de Trupuri, Diavolul Memnoch (iti pica falca cand citesti descrierea Raiului si mai apoi a Iadului) , Vampirul Armand (wov ya, Amadeo) , Vampirul Vittorio, Blood and Gold (am citit-o in engleza, ca n-am gasit-o in romana...mdeah) . Cam astea ar fi din Cronicile Vampirilor, respectiv Noile Cronici ale Vampirilor(Vampirul Vittorio) . Si cand ma gandesc ca nu am terminat inca... 8
Din pura curiozitate, am pus labutele si pe Cronicile Vrajitoarelor, din care am citit doar Ora Vrajitoarelor si Lasher. Si n-am rezistat sa nu citesc si Mumia sau Ramses cel Blestemat.
Atat Cronicile Vampirilor cat si Cronicile Vrajitoarelor sunt serii terminate, dat fiind faptul ca autoarea a revenit la credinta catolica la care a renuntat in tinerete, si acum se dedica scrierii unor carti cu tema religioasa. Plus, chiar daca fanii seriilor insista sa primeasca o continuare, Anne Rice sustine ca nu va mai continua cu aventurile vampirului Lestat (why?!?!?! I wanna cry!!! *sob sob sob sob* Lestaaaat, Armaaaaand, Mariuuuuuus)
Bine macar ca mai am ce citi...
Specifice scrierilor lui Anne Rice sunt descrierile amanuntite, naratiunea captivanta(incat nu poti lasa cartea aia din mana) si legaturile amoroase destul de intense.....si homosexualitatea(I'm not really fond to those kind of stuff,but what can I do?).
In cartile sale,autoarea creeaza o intreaga istorie a vampirilor/vrajitoarelor, si odata cu asta si noi legende si crezuri pentru impatimitii genului(adica io).
A da, vampirii nu sunt gay, sunt bi. Si iubesc mai multa lume in acelasi timp. Un concept destul de interesant.
In orice caz, recomand cu toata caldura toate cartile ^^

off-topic:cand am citit postul a doua oara, suna de parca am dat copy-paste de undeva. Parca e o recenzie... T_T
[Imagine: gameswlpp_79.gif]



Răspunsuri în acest subiect
Anne Rice - de Ayaka~Milly - 01-06-2008, 02:27 PM
RE: Anne Rice - de Sloth - 23-07-2008, 12:22 PM
RE: Anne Rice - de Luna - 31-07-2008, 10:18 AM
RE: Anne Rice - de Adriana - 21-10-2008, 10:20 PM
RE: Anne Rice - de Moony691 - 09-06-2011, 08:41 PM
RE: Anne Rice - de Chlo - 09-06-2011, 09:28 PM
RE: Anne Rice - de HanniGram - 11-04-2013, 08:27 AM
RE: Anne Rice - de Brian Kinney - 25-10-2013, 03:04 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)