Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cu sau fara prieteni-pareri si dezbateri

#39
Cu sau fara prieteni . . . pai , parerea mea e ca , cateodata e bine si cu prieteni , dar cateodata ai nevoie de o perioada in care vrei sa fii singur si nu mai vrei sa auzi de nimeni .
La inceput credeam ca exista prieteni adevarati in care te sprijina in orice si nu iti intorc spatele . Ca tin la tine si indiferent ca de imperfecta ai fi , te accepta asa . Am intalnit persoane care asteapta ceva in schimbul acestei prietenii . Daca te-a ascultat odata , rapid trebuie sa i-o intorci si sa il asculti si tu . Cel mai tare ma enerveaza la acesti " prieteni " e ca iti reproseaza ceva la care nu ti-a cerut niciodata ajutorul . Prietenia nu este de vanzare si oricat ai gresi intr-o prietenie trebuie sa intelegi ca poate acea persoana a avut o zi grea si poate nu are chef de discutii , nu sa incepi sa il seci cu acelasi subiect pana se ajung la alte discutii nedorite .
Ma inteleg foarte bine cu toata lumea , pot zice ca sunt tipul de persoana sociabila , glumeata cand trebuie si cand are chef si care poate sa se inteleaga cu toate tipurile de persoane , dar nu inseamna ca toti imi sunt prieteni foarte apropiati . Intodeauna trebuie sa imi pese de prietenii mei si indiferent ca de felul meu sunt mai rece si nu imi exprim mai tot timpul sentimentele inantrul meu tot tin prea mult la ei, si daca acele persoane nu mai au incredere in mine si imi spun tot felul de lucruri , incep sa plang ca o proasta dar nici eu nu stiu de ce .
Adevarat , trebuie sa te descarci in fata cuiva , dar trebuie sa ai grija in fata cui . Daca acea persoana te asculta si apoi se duce la celalalt si paraste si isi bate joc de tine , apai asta nu se mai poate numi prietenie . Si pot zice ca am avut doua persoane langa mine cu , care ma intelegeam perfect si erau ca si viata mea , dar in ultima vreme m-au dezamagit complet si ce este cel mai comic e ca tot eu sunt de vina .
Nu cred ca un prieten adevarat [ daca exista asa ceva ] ar vrea din toata inima lui sa te schimbi pentru ca esti insuportabila si nu mai stiu cum . Daca ti-ar cere asa ceva nici nu merita sa poarte titlul de "prieten" . Sper ca intr-o zi am sa gasesc si eu un prieten care o sa stiu si eu sigur ca o sa ma accepte asa cum sunt . ^^
I always gather everybody's attention.



[Imagine: snsdside2.gif]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Cu sau fara prieteni-pareri si dezbateri - de Zuza. - 12-03-2011, 06:43 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)