Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cu sau fara prieteni-pareri si dezbateri

#36
Prietenii... Omul nu poate traii izolat de semenii sai. Are nevoie de comunicare. Prieteniile adevarate nu stiu daca exista pentru ca nu am avut asa ceva, dar cei care mi-au fost cel mai alaturi au fost membrii familiei mele. Eu consider ca prietenii sunt cei care iti tin de urat si asculta ceea ce ai de zis. Cei cu care ai ceva in comun, ceva de vorbit, cei cu care esti pe aceeasi lungime de unda. De ce nu putem avea foarte multi prieteni? Pentru ca frecventa noastra de gandire difera. Cu cat e mai inteligent omul cu atat are mai putini prieteni, pentru ca nu prea sunt persoane care sa il inteleaga, sa il asculte, sa ii accepte felul de a fi si a gandii. Eu stiu sa ascult lumea, de aceea ma inteleg cu aproape toata lumea. Stiu sa las de la mine si nu prea imi dezvalui identitatea in fata oricui. Astfel nu prea am prieteni, doar amici, cei care profita de intelegerea mea doar. Incerc sa inteleg orice fiinta umana, sa creez o punte de comunicare intre mine si semenii mei, chiar daca frecventele noastre sunt foarte diferite. Dar adevarata eu e cunoscuta de vreo 3-4 persoane. Eu ma cunosc cel mai bine. Si nu vreau ca altii sa afle si sa profite. Imi iau masuri de precautie, pentru ca am suferit o tradare mare in trecut. Singura, fara comunicare, nu as putea traii. Deci am nevoie de asa zisii prieteni pentru a-mi dezvolta latura sociabila. Singura cred ca mi-ar fi foarte greu. Nu imi place sa fiu trista. Incerc sa fac ceea ce e mai bine pentru binele meu Smile



Răspunsuri în acest subiect
RE: Cu sau fara prieteni-pareri si dezbateri - de Cătă - 25-09-2010, 11:55 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)