Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Va placut cartea?
Da, mult.
30.77%
4 30.77%
Asa si asa.
0%
0 0%
Nici nu am citit-o.
15.38%
2 15.38%
Nu.
53.85%
7 53.85%
Total 13 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

The Twilight Saga

#1
Nu am mai vazut nici un topic dedicat acestei serii de carti,si sper ca nu se supara nimeni daca deschid unul ...

Deci ... E cartea mea preferata ... Edward & Emmett Cullen sunt fav mei stea II iubesc ...

Ahmm ... Ceva despre carte:


Isabella Swan nu are parte de prea multa distractie de cand s-a mutat din insorita Arizona in Forks, un orasel in care ploua mai tot timpul. Dar cand se indragosteste de chipesul si misteriosul Edward Cullen, despre care colegii spun ca ar fi... vampir, viata ei ia o intorsatura total neasteptata! Edward este la randul lui atras de Bella, dar si de mirosul sangelui ei, asa ca fiecare apropiere de iubita lui e in acelasi timp o placere si un chin teribil � daca Edward isi pierde capul pentru o clipa, Bella isi pierde viata...


In serie mai sunt inca 4 carti si una descrisa din perspectiva vampirului, insa doar aceasta a aparut in Romania ...

Eu abea ast filmuldance
Si sa apara prin Romania cartile batut
[Imagine: ChibiLuna.png] [/center]

[Imagine: chibi_722.gif]
Chibi meu Smile

#2
Am citit toate cele trei volume aparute pana acum intr-o saptamana.
Deci stateam cu cartile in mana peste tot. Mi-am innebunit profesorii in saptamana aia.
Chiar daca au fost in engleza, si m-am chinuit sa trag toate foile la imprimanta fiindca prin librarii n-am gasit nimic, a meritat efortul.
Pur si simplu m-am indragostit de modul in care a fost scrisa cartea. Are o descriere incredibil de frumoasa si imi plac la nebunie partile cu disputele in dragoste. Va recomand aceasta carte mai ales celor care sunt innebuniti dupa vampiri.
"No rain, no rainbow..."
[Imagine: Butterfly.jpg]

#3
Argh,am tot auzit de ea ,am vazut trailerul,in curand vreau sa vad si filmul... 105 .
Ma gandeam sa vad mai intai filmul si apoi sa cumpar cartile.Adica,sa stiu daca merita xD.Dar eu zic ca da,avand in vedere faptul ca ador vampirii si pana la urma cartea a avut atata succes incat s-a facut si film...Stiu ca o colega de-a mea are cartea pe PC dar inca nu i-am cerut-o .Oricum,si mie mi se pare aiurea sa stai cu ochii lipiti pe ecran..si sa o trag la imprimanta nu imi surade[god,cine stie cate pagini are 22 ]
LOLNOPE

#4
ah...ador cartea asta.e pur si simplu minunata.Stephenie Meyer eare un stil super de a scrie.
m-a cam enervat faptul ca edward a parasit-o pe bella in new moon da asta e.
personajul meu preferat e edward.e atat de...de...PERFECT!
m-am indragostit pur si simplu fde seria Twilight. vr se citesc celelalte 4 volume in engleza desi nu sunt eu un as in aceasta limba nu mai pot de nerabdare sa citerc celelalte volume asa ca...asta e. ma risc sa incerc sa le citers in engleza ca daca stau sa le traduca astea pe toate risc sa imbatranesc pana termina...
Let`s start with the premise thet we aren`t completly idiots.
"You forgot another lesson: Never turn your back until you know your enemy is dead. Looks like we'll have to go over the lesson again next time I see you-which will be soon."

#5
Eu am citit "Amurg" si "Luna noua" si ieri m-am apucat de "Eclipsa" in engleza 45
Mi-au placut aceste carti :X. Povestea dintre Bella si Edward este intr-adevar superba. Dupa ce o citesti iti dai seama de ce este un super best-seller si de ce are atatea premii (cinci parca..).

Intr-adevar "Luna noua" este mai trista ( chiar am plans cand am citit-o) dar nu pot sa zic ca nu mi-a placut. Defapt nu cred ca am auzit pe cineva care s-o citeasca si sa nu-i placa. Cand mergeam la o librarie si vedeam ca se despacheteaza din cutii, veneam a doua zi si BANG: nu mai avem :die:
Se gaseste asa de greu..se vede ca toata lumea e innebunita dupa ea.Oricum, dupa felul in care este descris Edward "frumusetea lui supra-omeneasca" :X este clar de ce toti o cauta.
So..eu va recomand cartea.
[Imagine: da-1.jpg]


Twilight... Would you die for love?


It's on my lips, it's in my dreams.
It's a story told by two.
You say you want to be happy.
I can make your dream come true.


my yaoi fan fic


[Imagine: chibi_1341.gif]
chibi-ul lui Pure Love

Bomboane...multe bomboane pentru Asha :X

#6
Seria Twilight este superba. Primele carti le-am citit ca un fan obsedat. Stilul lui Stepheneie Meyer este mai simplu/slab fata de alti autori americani. Cartile, primele doua le-am citit in romana, iar celelalte doua in engleza. Cei de la RAO -care se ocupa cu treaducerea seriei Amurg- au spus ca Eclipsa va iesi pe piata in martie-aprilie, anul acesta. In concluzie nu mai avem mult de asteptat. Dar la cat este de cautata in Romanaia, probabil ca intr-o saptamana va fi pe treminate -daca nu chiar mai putin- . Sunt curioasa daca traducerea va fi mai buna fata de Amurg si Luna noua, care mi-au lasat un gust putin amar. Prolugul de la ambele carti a fost fascinant, ma refer la faptul ca iti dai seama de ceea ce inseamna doar la sfarsitul cartii, si, astfel te tine in suspans toata cartea.

#7
Am citit "Amurg" si acum citesc "Luna Noua".
Primul volum mi-a placut foarte mult. Povestea de dragoste dintre un vampir si o muritoare este foarte interesanta. Bella si cu Edward se potrivesc de minune!:X
In timp ce citeam cum Edward a disparut in "Luna Noua" am inceput sa plang deoarece imi parea asa de rau... :cry: Dar nu-mi convine deloc ca apar mai mult Jacob si Mike, pe care eu ii urasc :die: !!
Abia astept sa vina data de 15 mai pentru ca atunci va aparea si "Eclipsa" <:-P !!! Cred ca atunci ar trebui sa ma duc la prima ora la o librarie pentru ca presupun ca va fi prapad acolo!
So...eu cred ca ar fi pacat daca nu ati citi volumele din "Twilight" pentru ca sunt superbe!
When you can live forever what do you live for?

[Imagine: 20f8b2g.png]

Cinema Bizarre Addicted! 8 Yu fangirl :love:

If no one is perfect, why do you wanna be perfect?

Metal Addicted :X


[Imagine: fd27431.png]

#8
Vad ca Twilight e un mare fenomen pe moment ! Eu am citit prima carte acum 3 ani , cand a aparut prima data. Este o poveste fascinanata si interesanta , imi place modul in care descrie Stephenie vampiri , e destul de original si interesant.
New Moon m-a facut sa plang , am citito de 3 ori si de fiecare data am plans odata cu Bella , am trait odata cu ea .
Eclipse e frumoasa dar m-a enervat cel mai tare din serie , m-a enervat Bella si il urasc din suflet pe Jacob , e un personaj dragutz dar egoist si cu o atitudine care lasa de dorit.
Breaking Dawn e desigur cea mai frumoasa , nu m-am putut desprinde de ea , am citito intr-o singura zii si deabea astept sa o recitesc.
Cat despre Midnight Sun ...care este tot Twilight dar din punctul de vedere a lui Edward , este mult mai tare decat Twilight, Edward iubeste cu mai multa intensitate . Am citit doar o parte din ea , cat a publicat Stephenie pe site-ul ei oficial , sper sa iasa cat de curand pe piata pentru ca e absolut superba.
Cat despre personaje Edward , Emmet si Alice sunt persoanajele mele preferate. Bella este o persoana cu care ma indentific destul de usor cu anumite exceptii.
In concluzie e o serie foarte resita, cu toata ca nu e scrisa la fel de frumos ca Harry Potter de exemplu, are un farmec aparte si o poveste de dragoste care prinde suflet in inima cititorilor .^^
[Imagine: amesiggie.jpg]

The bitterest feudes are always labours of love

[Imagine: itachisig2al4.png]

#9
Ok.....deci..nu stiu de unde sa incep.
Am primit cartea din intamplare de la unchiul meu..de ziua femeii...eram cam impotriva acestei carti [ am o boala pe tot ceea ce face intreaga societate sa se cutremure si sa urle KYAA....cam cum a fost fenomenul Harry Potter..]...si l-am intrebat ..'de ce?'..mi-a raspuns..'pei stiu ca esti fana shojo si stiu ca iti plac vampirii..]...am zis mdea..hai s-o citesc...

Amurg:....am fost intr-adevar placut surprinsa..este o carte draguta...evident Edward este un personaj foarte interesant..dar cred ca pot spune ca mi-a placut de intreaga familie Cullen..DAR..si aici e un mare dar...de pe la vreo 70% din carte citita..deja Bella ma exasperase...eram cv de genu..'da bella..stim ca edward e hot..da bella stim ca edward este un zeu..da bella stim ca este supranatural de chipes si extra si..etc..da bella..stim ca esti atat de impiedicata incat oamenilor le e frica cand tii o racheta in mana [ ceea ce e ridicol si f exagerat ] '.....descrierile continue si identice legate de frumusetea rapitoare si talentele lui edward pur si simplu m-au exasperat..asa k din nota 9 cat vroiam sa-i dau cartii a coborat la nota 8...

Luna Noua...si cu ea o sa termin comentariul ptr k inca nu am terminat-o..mai am cam..35% din ea..
Mie personal imi place Jacob..din momentul in care am realizat ca titlul se numea Luna Noua..mi-am dat seama clar ca o sa intre in discutie si varcolacii..defapt..mi-am dat seama inca din primul vol cand Jacob ii povestea lui Bella..acele 'povesti' despre cei reci si despre protectori....faptul ca Edward a plecat...am mai inghitit cum am inghitit ptr k am zis ca o iubeste mult si vrea s-o protejeze...insa nu eram de acord cu faptul ca inca era prezent psihic si ii vorbea uneori..tehnic nu o lasa sa treaca mai departe..repet..inca nu am terminat de citit..deci nu ma condamnati daca ma insel..dau edit in caz ca m-am inselat....
nu am vazut filmul..inca e in calculator si asteapta sa fie vazut..cam atat..
cartea e frumoasa..merita citita DAR nu merita toata nebunia asta...asa as putea sa zic ca si Vampire Kisses este bestiala..[check it out...este tot f mijto si legat de vampiri ]
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#10
mie imi place cartea.... chiar este singura carte scrisa recent (adica scrisa de autori contemporani) care imi place.... nu prea citesc modernismele..adica nu le citesc deloc... Twilight fancand exceptie...
Imi place povestea..am reusit sa citesc primele 3 carti in romana si de Breakin Dawn ma apuc zilele astea... Smile m-a captivat povestea, sincer...
acum astept filmele sa le vad... Smile
cartea primeste din partea mea nota 10 ! Smile

si actorul principal la fel xD lol xD




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)