Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[FinalFantasy] Just for love…

#5
Am venit cu nextu, fara alte introduceri poftiti:

Capitolul 4
Ultima ora era pe terminate. Aveam fizica asa ca un somn ar fi fost binevenit. Dupa parerea mea este cea mai groaznica si mai tampita materie din cate exista. Pauzele trecute am ramas in clasa, deoarece Tifa nu mai dorea , categoric, sa iesim in curte, dupa mica intamplare, pe care am fost nevoita sa i-o explic de o mie de ori, desi nici acum nu stiu daca a inteles-o pe deplin chiar daca a fost simplu: mama a aflat ca m-a adus Noctis acasa iar eu am fost nevoita sa inventez ceva pentru a scapa cu viata. Trebuia sa inteleaga ca oricum se vor intalni, dar ea nici nu dorea sa auda. Am discutat problema, si se pare ca nu are nimic cu faptul ca acum probabil sunt impreuna, chiar ii place asta, dar ii este rusine. Se gandea la faptul ca el doar glumeste, asa cum a facut cu una de la el din clasa , dar trebuie sa-ti traiesti viata din plin si sa savurezi momentul, fara a te gandi la consecinte. Nu rămâne în trecut, nu visa la viitor, concentrează-ţi mintea asupra prezentului. Asta trebuie ea sa invete sa faca. Dupa terminarea orei, exact inainte de a parasi curtea scolii, s-a intamplat inevitabilul.
- Salut ! Ce faci diseara? a intrebat blondul pe un ton pasional.
- Adica ai vorbit serios? fericrea si speranta ei erau de inegalat.
- Nu doar am glumit. dar pe cat de inegalat au fost, la fel de repede s-au spart.
Replica a fost spusa dur, iar fata lui era serioasa. Ea a murmurat un ,,Inteleg'', dar fata lui s-a transformat, intr-un zambet si a adaugat :
- Glumeam...a fost tot ce a spus inainte de ai cuprinde buzele intr-un sarut .
Acum chiar ma simteam in plus si probabil le stateam ca un spin in coaste, adica nu e prea relaxant sa te saruti de fata cu altii, care se holbeaza la tine ca la felul trei. Cu pasi usori, am parasit scena, iar acum mergeam pe trotuar. De unde a aflat mama ca m-a adus acasa Noctis , adica nu prea avea de unde, dar din moment ce este fiul sefului ei. Bine da ce legatura are asta cu faptul ca am fost o data cu el si nici macar nu am fost cu el, am fost cu Tifa si Cloud, iar faptul ca a venit si el a fost pura coincidenta nu? Frate m-a luat naiba daca se mai repeta. Eram total cufundata in ganduri, cand o voce, aparent cunoscuta m-a oprit.
- Putem vorbi? vechea intrebare...mi-am rotit ochii si m-am intors. N-ar fi trebuit, stiam cine m-a strigat. Am o memorie buna, atat din punct de vedere vizual, cat si auditiv.
- Da Noctis? Spune ! poate ca gresem adica mama nu prea cred ca ar fi fost de acord cu asta dar acum ar fi fost cam nerusinat din partea mea sa-l las sa vorbeasca singur.
- Ai avut probleme cu mama ta ? doream sa-i raspund cand mi-am dat seama ca eram destul de aproape de internat.
- Nu aici! m-am apropiat de el, l-am prins de mana si l-am tras dupa mine, pana am fost sigura ca nu ne poate vedea sau auzi nimeni. Acum spune!
- Repet, ai avut probleme cu mama ta ? parea ingrijorat, doamne ce sa zic ce ma impresioneaza. Probabil incearca sa repare mica problema cu cafeaua.
- Nu a fost doar putin cam exagerata. S-a gandit numai la tampeni. Nu a fost nimic serios doar sti cum sunt mamele. Apoi am suras usor.
- Nu de fapt nu pot spune ca stiu...maicamea...a facut o pauza si stiam la ce s-a referit. Doamne ce cap sec sunt si eu. Am dat-o rau de tot in bara.
- A scuze eu...ce puteam zice? Era prea stanjenitoare toata chestia.
- Nu-i nimic, e OK, nu aveai de unde sa sti. Oricum nu te preocupa cu asta . Deci nu ai avut probleme nu? a schimbat subiectul probabil pentru a-mi fi mie mai usor si ii sunt recunoscatoare pentru asta.
- Nu…a fost totul bine. Mersi pentru preocupare.
- Da pai presupun ca ne mai vedem. Si a afisat un zambet atat de superb, incat credeam ca o sa lesin. Ce dracu spun ? Nu deci incep sa delirez.
- Da probabil ne vom vedea maine seara nu ? adica probabil va veni si el nu ? Daca sunt colegi de clasa, va veni si el la petrecerea tipului aluia Joey, nu ? Nu ?
- Poftim ? Da deci probabil nu a fost invitat . Unde sa iesim maine?a mai adaugat el. Sa iesim ? Adica tipu crede ca il invit in oras ? Eu sa invit un baiat in oras ? Ha ce gluma buna. Neata scumpilici nu te-am invitat, frate !
- Nu te-am invitat nicaieri. Am putut sesiza cu usurita stanjeneala ce a inceput sa-l cuprinda. Un coleg de-al tau Joey da o petrecere sambata seara si ma gandeam ca sti daca sunteti colegi.
- De unde te stie, tampitul de Joey ? deci rosul acela stanjenitor s-a transformat intr-unul mai aprins de nervi. Sa inteleg ca nu sunt prieteni buni.
- Nu ma stie asa face to face, calmate. I-a chemat pe niste amici de-ai mei Kadaj si Zack, si a zis ca mai pot aduce si pe altcineva, si draguti de ei s-au gandit la mine. Eu inainte, nu ca acum m-am schimbat, eram prezenta la petreceri si na intelegi tu. Sa calmat, aproape pe deplin, dar inca era incordat, m-am prefacut ca nu observ.
- Aha.. Daca tu zici. Uite stiu ca suna cam ciudat.
Acum parca il si vad, nu te duce ca nu stiu ce…
- Nu cred ca ar fi indicat sa te duci. Joey nu e chiar un tip linistit. Ce v-am spus, e atat de previzibil baiatu, dar nu e vina lui.
- Nici nu trebuie sa fie linistit. L-am si vazut cum face ochii cat cepele. Hooo gata ca glumeam. Stiu sa-mi port de grija si singura si in caz ca se complica lucrurile sunt si Zack si Kadaj prin apropiere. Am incercat sa il linistesc dar era mai incapatanat decat un catar.
- Poate ar trebui sa vin si eu. Ca sa ce, sa-mi fi dadaca ? Asta nu am mai zis-o cu voce tare, dar cam asa statea treaba. Adica o sa zic ca m-a luat Cloud cu el sau nu stiu gasesc eu ceva.
- Las-o mai moale. Uite eu trebuie sa plec. Bye Bye !A mai adaugat un bye , inainte de a disparea din raza lui vizuala.
Ma plctiseam, stand singura in camera si butonand telecomanda televizorului. Nici un program nu difuza ceva calumea la ora asta, asa ca ce puteam face? Massul era gol, nimeni interesant cu care sa porti o conversatie, care sa nu fie aiurea. Singura varianta ramasa a fost telefonul, dar pe cine sa sun ? Contacte, dupa contacte defilau prin fata mea dar nici unul nu prezenta interes in momentul respectiv. Eram pregatita sa las telefonul din mana cand melodia incepe sa sune. Ma uit pe ecran dar nu aveam numarul respectiv in agenda. Straniu…
- Alo ? eram extrem de curioasa sa aflu cine ma sunat, dar in fine let’s see.
- Doamne deci nu pot sa cred ca nu esti curioasa si nici nu mai sunat.
Da , era Tifa. Cine altcineva putea fi. Bau bau ? Da pana si eu rad uneori de tampeniile pe care le gandesc.
- Nu am numarul tau, neata draguta ! Dar spune, povesteste-mi tot cu lux de amanunte. Chiar eram curioasa. Adica nu stiu cum se simtea, ce a simtit atunci, pot doar sa dau cu presupusul.
- Deci cand a zis ca nu, parca mi-ar fi picat lumea in cap. Dar apoi cand a zis glumeam si m-a sarutat…deci nici nu pot descrie, as fi vrut sa nu se opreasca niciodata, dar in acelasi timp in venea sa-i dau cu ceva in cap, pentru ca facuse misto de mine, intr-un asemenea hal. Dar tu sti cat il iubesc. Il ador si ceea ce s-a intamplat cred ca este cel mai minunat lucru de pana acum. Si da trebuie sa-ti multumesc.
Dupa ce am asigurat-o ca nu are cu ce sa se revanseze am mai discutat aproape o ora la telefon. A acceptat propunerea mea de a ma insoti la petrecerea de maine seara, dar bineinteles ca va veni si Cloud. Si nu stiu de ce dar am impresia ca va veni si Noctis cu ocazia asta. Vai ce noroc pe mine. Cei drept tipu arata bine, dar e putin cam stresat. Dar lasand asta la o parte cu ce ma imbrac eu la petrecere ? Am inceput sa scotoces prin dulap, desi sincer nu stiam exact dupa ce. Dupa cateva minute am dat si peste obiectul vestimentar mult dorit. Era o rochie scurta, maro, cu niste modele florale dragute. Manecile erau treisfert cu umerii goi, leganduse la spatele, care era si el gol, cu un snur. Rochia am asortat-o cu niste cizme negre, lungi, cu toc cui. Probabil voi arata acceptabil. Dar acum eram din nou in dilema. Ce sa fac ? Am hotarat ca puteam sa merg cu skatebordul in parc. Asta faceam eu deobicei. Dar n-avam companie. Am fost mai mult decat fericita cand Zack si Kadaj au vrut sa vina si ei. Mi-am luat o pereche de pantaloni scurti, de blugi, negri, un maieu negru cu un craniu , alb ca model si o pereche de adidasi albi, nike.
Cand am ajuns in parc, ei erau deja acolo, in compania unui baiat , destul de simpatic, saten, cu ochi caprui si cu un corp lucrat. M-am dus langa ei si i-am salutat, ei salutandu-ma la randul lor. Tipul de langa ei a vorbit.
- Si tu trebuie sa fi marea petrecareata Akane Lighting. Am auzit ceva lucruri despre tine.
- Si tu esti ? era nasol el sa fi auzit de mine iar eu sa n-am nici cea mai mica idee despre cine ar putea fi.
- A da scuza-ma ! unde-mi sunt manierele. Joey Parker, la dispozitia dumneavoastra. Dau petrecerea de maine seara, la care am inteles ca vi. Prietenii tai aici de fata mi-au povestit despre micile tale intamplari de la petreceri.
Am simtit cum ma inrosesc. Sa zic ca nu a fost ceva icantator. Adica mamei nu i-a prea facut placere, in rest toti au zis ca sunt tare. Am si ceva reputatie, dar asta este alta poveste. Deci sa revenim la oile noastre.
- Da, multumesc ca ai acceptat sa vin.
- Pai dupa ce am auzit cate ceva am fost sigur, ca tu erai ceea ce ii lipsea petreceri.
Am indreptat ochii spre skateboard , dandu-le de inteles ca nu prea mai aveam chef de vorbarie. Au dat din cap si ne-am indreptat spre rampa. Am inceput cu miscari simple de incalzire, continuand cu altele din ce in ce mai complexe. Nici ei nu se lasau mai prejos. In orice caz ne distram. Dar ca orice sport, te oboseste iar acum eram si noi obositi. Ne-am asezat pe una din bancile libere. Am inceput sa palavragim pe diferite teme. Stiu ca vi se pare ciudat, dar eram in largul meu. Radeam la una din glumele spuse de Joey cand zambetul s-a pulverizat instantaneu, la contactul dintre privirea mea si a lui. Parea nervos si aveai impresia ca dorea sa ma oamoare pe loc de parca cine stie ce as fi facut. Ceilalti au inceput sa ma priveasca, astfel mi-am regasit zambetul si l-am salutat.
- Salut, Noctis ! Joey s-a intors instantaneu la fix pentru a da amandoi nas in nas.
- Buna, Akane. Buna… era spus pe un ton intrebator, apoi eu mi-am amintit ca nu-mi cunostea prietnii.
- A da…scuze.
Cei doi erau langa mine. I-am luat de mana si le-am ridicat pe rand, in functie de cum ii prezentam.
- Zack, am spus sigura pe mine ridicandu-i mana incrucisata cu a mea.
Obisnuiam sa facem asta destul de des inainte, sa imi tin mainile incrucisate cu cei doi. . Nu insemna nimic, eram doar amici. Stiam prea bine de cine erau indragostiti cei doi, deoarece discutam o gramada de chesti.
- Kadaj, am spus ridicand de data aceasta mana lui Kadaj si Noctis. Nu m-am dus sa il iau de mana fiti fara girji. Am facut un mic gest cu capul inspre el, dandu-le drumul celor doi. Cred ca tu si Joey…
- Buna , Caelum. M-a intrerupt Joey, in timp ce si-a indreptat ochii spre el.
- Buna si tie Parker. Am auzit ca petreci maine. De ce am vaga impresie ca stiu unde vrea sa ajunga si nu-mi prea place asta.
- Da, petrec ! a cugetat o secunda la ceea ce era pe cale sa faca, dar sa hotarat sa continue. Vi si tu?
- Da, chiar da. Maine sara la clubul din centru nu? Nici nu am vazut rostul intrebarii, stia prea bine unde era petrecerea..
- Dar vad ca esti bine informat.
Trebuia sa fi orb ca sa nu observi ca satenul era frustrat dar nu era problema mea, nu stiu ce aveau ei de rezolvat.


Pozele:
http://www.my-vogue.com/wp-content/uploa...88x300.jpg - rochia pentru petrecere
http://www.whatsabouttown.com/womens-1/c...5_zoom.jpg - tricoul cu craniu
http://www.stepmania.com/forums/picture....tureid=177 – Joey

Sper ca va placut. Scuzati eventualele greseli.
Astept muuuulte commuri! :*



Răspunsuri în acest subiect
RE: [FinalFantasy] Just for love… - de : : :Theo: : : - 05-04-2010, 09:21 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Când fulgerul loveÅŸte Me†al. 7 4.526 10-09-2011, 12:43 PM
Ultimul răspuns: matzaplouata


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)