Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

How to love an angel

#1
Buuun, deci inca un fic. Stiu ca sunt nebuna...cam multe fic`uri dar profit ca e inca vacanta si imi las imaginatia libera :3. Sper sa va placa. Va fi povestit din 2 puncte de vedere, un capitol din punctul de vedere al unui personaj si celalalt din punctul de vedere al celuilalt. So...this is it:

Personaje:
[Imagine: Anime-3.jpg]
Lucius

Descriere: Lucius este un inger in varsta de aproape 4000 de ani. Acesta este inghetat la varsta de 20 de ani. Devine ingerul pazitor al lui Jasmine si se va indragosti de ea.

[Imagine: sexy_school_girl.jpg]
Jasmine
Descriere: Jasmine este o fata de 19 ani, nascuta pe 6 Iunie 1990, studenta la jurnalism. In prezent lucreaza la o revista pentru adolescente, ca un fel de practica pentru facultate. Locuieste singura si doreste sa devina zearista la The New York Times.

Capitolul 1
Lucius P.O.V.


Capitolul 1: A murit...altul...

Iar intalnire....Off deja sunt satul pana peste cap. Cineva schimba ingerii ca pe ciorapi. Cine e dobitocul care intra in atatea belele cu iadul de toti isi dau demisia din functie? In fine, nu mai am ce comenta, deja am ajuns in fata salii in care se tine sedinta. Usa mare si alba se deschide la primul contact cu mana mea. Pasesc plin de siguranta in sala mare si alba bineinteles. De ce in Rai tot trebuie sa fie alb? E plicticos...Ma rog, se pare ca nu au venit toti. Ce bucurie acum mai am timp sa ma uit pe pereti aiurea. Dar spre uimirea mea, Marele Intelept a intrat iar portile au fost ferecate in urma lui. M-am uitat o data in stanga si in dreapta. Nu erau prea mult persoane, daca stau sa ma gandesc erau doar vreo zece. Cei mai batrani dintre noi. Nu apuc sa gandesc ceva in plus, ca il vad pe Marele Intelept cum se ridica si incepe sa vorbeasca:
- In nouasprezece ani, am pierdut zece dintre noi. Iar doisprezece si-au dat demisia din functia de inger pazitor al acestei fete. Ultimul trimis, Marcus, in varsta de optzeci de ani, inghtat in forma unui copil de treisprezece ani a murit ieri. De aceea, v-am adunat pe voi, cei mai puternici si totodata cei mai batrani si mai experimentati. Avem nevoie de un inger pazitor pentru aceasta fata, dar care sa poata rezista in aceasta misiune. Nu vreau sa va mai pierd pe nici unul dintre voi. Nu va oblig sa acceptati, dar sper sa se ofere cineva, fiindca nu mai pot sa trimit tineri, mor prea repede.
Nu ii statea in caracter Marelui Intelept sa vorbeasca asa. El era mereu optimist. Si cine e fata asta pana la urma? Pana acum nu am mai avut probleme de genul aceasta. De fapt nu stiu nici persoana care sa schimbe ingerii. Si trebuie sa recunosc am aproape partu mii de ani in slujba de inger. Ma uit din nou spre batranul care statea in picioare in capul mesei, uitandu-se cu speranta la noi. Era batran, cinci mii cinci sute si ceva de ani e o varsta foarte inaintata. Nici nu imi amintesc bine cum a ajuns inger, fiindca ca sa ajungi asa trebuie sa fii lipsit de pacat si avand in vedere faptul ca e inghetat la varsta de saizeci de ani, cam greu sa nu aibe pacate. Eu am ramas la douazeci de ani. Imi amintesc ca am fost omorat de un animal salbatic si fiindca eram “curat” am devenit inger. In fine, era vorba de Marele Intelept, care inca se uita oarecum rugator la cei prezenti, inclusiv la mine. Se pare ca nimeni nu dorea sa riste cu slujba asta. Fara sa imi dau seama, m-am trezit ridicandu-ma in picioare. Acum stateam teapan in fata tuturor cu acceptul pe buze. Am mai cugetat un moment la ceea ce tocmai eram pe cale sa fac. Vreau sa imi asum riscul asta? Nu stiu de ce dar parca mi se va ofilii sufletul daca refuz.
- Accept eu, am spus ferm convins de cuvintele mele.
- Lucius esti sigur? Nu vreau sa patesti nimic. O faci pe proprie raspundere? Nu te obilga nimeni sa stii, spuse batranul calm si oarecum ingrijorat de soarta mea.
- Fac asta pe proprie raspundere.
- Bine atunci. Iata dosarul fetei. Maine vei ajunge pe Pamant. Mai exact in America, New York.
Am luat dosarul in mana si am inceput sa il rasfoiesc. Pe prima pagina erau numele, prenumele si varsta. Miracle Jasmine, in varsta de nouasprezece ani, nascuta pe sase iunie 1990. Fara sa imi dau seama am inceput sa rad ca un nebun. Sase iunie, hai ca e hilar. Si o cheama miracol. Da, chiar un miracol. Mai avea nevoie de un an terminat in cifra sase si era clar de ce mor ingerii in preajma ei. In fine, intorc pagina si raman masca. Wow, va fi amuzant. Cred voi fi intr-o continua lupta sa nu ma indargostesc de fata asta, caci pana la urma inger sau nu e clar ca sunt barbat. Gata, gata citesc mai jos din datele ei pana nu incep sa salivez pe fotografie. Alte informatii: este studenta la jurnalism in anul intai, locuieste in New York pentru studii, singura. Parintii ei stau intr-un orasel mai mic. Lucreaza la o revista pentru adolescente si spera sa ajunga ziarista la The New York Times. E visatoare, jucausa, fana inraita Michael Jackson. A plans cinci zile incotinuu cand a murit, sementioneaza ca a plans mai mult pentru Michael decat pentru bunica ei, iar in memoria lui a tinut neaparat sa ii invete coregrafiile. Bun, deja imi fac cruce. Citesc mai departe si aflu ca are un obicei ciudat de a sta noaptea in copaci si a numara stelele, iar cand nu mai are rabdare incepe sa injure si se intoarce in casa. Astea sunt toate datele care le-am gasit asa ca mai imi arunc o data privirea spre poza ei. Parul lung era roscat, aproape rosu. Iar ochii caprui exprimau inocenta, desi poza era intr-o ipostaza nu prea cuminte. In fine o voi cunoaste personal, maine.
Dimineata. Ma intind lenes. De ce a trebuit sa ma bage in facultatea aia stupida? Am acceptat una din cele mai nebunesti misiuni si ca sa fie si mai dragut, am fost inscris la facultate. Si eu trebuie sa ma abtin sa nu injur...Ce sa zic. In fine, imi iau o camasa alba care o las descheiata la primi nasturi, o cravata care o pun lejer si niste blugi largi, rupti in genunchi. Dap, sunt genul de student tipic al acestei vremi. Imi iau cheile de la apartament si ma duc la minunata-mi universitate de jurnalism. Sincer habar nu am cu ce se mananca chestia asta dar sa zicem ca incerc...
In nici zece minute am ajuns. Sunt fericit ca nu stau departe. Intrat pe poarta, am nimerit intr-o ingramadeala oribila. Fara sa vrea, de mine s-a lovit o fata. Spre uimirea mea era chiar Jasmine. Dar contactul a fost mai mult decat dureros. Cand m-a atins o durere profuna mi-a acaparat intreg corpul. Fiecare bucatica din corp parca mi se macina. Ce naiba? Cum a facut asta? A intors fata spre mine. Nuantele parului si ochii erau fix ca ale mele, numai ca eu nu eram posesorul unei mutrisoare atat de inocente.
- Iarta-ma! spuse pe un ton nevinovat.
- Nu-i nimic...
Vocea imi era putin modificata de la durere, dar am incercat sa schitez un zambet si mi-am intors privirea. Va fii interesant...Si dureros, asta e foarte clar va fi dureros, pentru mine cel putin...


______________________________________________________________________________________
Acesta a fost primul capitol...sper ca va placut. Astept criticile si parerile voastre. Zbye :3
KyuMin.

#2
Heya!
M-a incantat, pot spune, titlul si am dat click. Ideea ficului este una originala si imi place cum o dezvolti. Este foarte bine ca ai facut o scurta caracterizare a personajelor principale si ai pus si poze. App stai calma nu esti nebuna deoarece ficurile tale sunt foarte frumoase si bine puse in valoare si daca ai timp sa scrii la toate de ce sa nu postezi. Ai curaj, bravo :3:

Greseli de tastare/ortografie/exprimare:
Nu o sa corecez la fiecare amanunt deoarece am vazut ca nu ai greseli e tastare si este foarte bine.
Nu m-am uitat insistent dupa greseli deoarece nu sunt in masura sa critic asa de dur...:D
->Pasesc plin de siguranta in sala mare si alba,(virgula) bineinteles.
->Ce bucurie,(virgula) acum mai am timp sa ma uit pe pereti aiurea.
->De fapt nu stiu nici o persoana care sa schimbe ingerii.
->In fine,(virgula) o voi cunoaste personal, maine.
->Dimineata, ma intind lenes.
->Cand m-a atins o durere profuna mi-a acaparat intreg corpul. Fiecare bucatica din corp parca mi se macina. => puteai spune "Cand m-a atins o durere profuna m-a acaparat. Fiecare bucatica din corp parca mi se macina."
Cam atat, oricum daca mai exista sunt sigura ca o sa le redresezi singurica :D

Estetica este foarte placuta. Nu am ce comenta.
Actiunea nu este grabita, relatezi intamplarile foarte bine. Bravo!

Modurile de expunere:

Dialogul: ->Este deajuns si nu este sec.

Naratiunea: -> Narezi la persoana I si este foarte imbietor, pe langa asta narezi si din perspectiva a doua personaje. I like it!

Descrierea: -> Este foarte frumoasa si ma atrage sa citesc mai mult cu fiecare cuvant.

Concluzie: Este un fic foarte placut. Te face sa vrei mai mult si sa astepti capitolul urmator cu inima la gura.
De mai sus rezulta ca vreau nextu` cat mai repede :->

P.S. Daca te-a deranjat ceva din comm PM si se rezolva.
Merry Christmas! and a Happy New Year! :* >:D<
Sorry de eventualele greseli de tastare

#3
Hm... sa vedem.
Pentru inceput ar trebui sa stii ca nu am fost atenta sa vad daca ai facut greseli de tastare sau ortografice. Bun... sa trecem la continut acum:
Ideea nu pot sa spun ca e 100% originala, pentru ca stii si tu foartye bine ca sunt multe ficuri legate de ingeri, insa nu pot sa-ti spun ca e plagiata. Sa zicem ca originalitatea pana acum este de 65%, ceea ce e foarte bine, crede-ma ~_~.
Descrierea mi-a palcut, a fost una armonioasa si nu plictisitoare.
Dialogul a fost la fel de placut... nu a fost sec.. oricum ai avut si putin deci...
Actiunea, slava " Marelui Intelept" ca nu ai grabit-o. In unele locuri chiar cred ca ai fi fost tentata sa o faci, insa ma bucur ca te-ai stapanit. Bine lucrat. :bv:

Concluzia: Pana acum ficul tau este foarte bun... pe langa altele pot spuna ca excelent!.

Oricum ma bucur ca ne tii in suspans... vreau sa stiu de ce au murit ceilalti ingeri... deci next te rog [-o<

:bye:
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#4
HeLLo :3. Ma bucur ca v`a placut capitolul si multumesc mult pentru comentarii. Here is the new chapter...astept criticile si parerile voastre :3


Capitolul 2
Jasmine P.O.V.


Because I`m bad, I`m bad
You know I`m bad , I`m bad
You know it


-Fiti-ar a dracu’ alarma, telefon nenorocit! spun cautandu-mi telefonul sa il opresc.
Dintr-o data ma trezesc de-a binelea. Au, ce am facut...Scuze M.J. In fine, ma ridic din pat si ma intind lenesa. Inca o data ma intreb cine e tampitul
care mi-a pus cursurile de dimineata, sa ii rup capatana aia de cuc constipat. Intru in baie sa imi fac toaleta de dimineata. In cincisprezece minute, ies spalata pe dinti si pe fata, aproape fresh. Eee dar din pacate nu ma ajuta cu cheful meu pentru cursuri. Ma indrept spre dulap, de unde imi iau o fusta neagra, scurta si o camasa alba. Ma imbrac, iar parul il las desprins pe spate. Fard...Pai ma multumesc cu niste mascara si un gloss roz. Imi iau mapa cu hartiile, articolele pentru cursuri si pixurile. Mai trebuie sa mananc si am plecat.
In zece minute am fost gata cu tot. Ies pe usa apartamentului si cobor scarile lipsita de chef. O data ajunsa afara sunt intampinata de o adiere placuta, ce imi readuce zambetul. Gata, scopul meu: sa ajung la facultate rapid, a intrat cheful in mine. Mergeam cu pasi alerti spre institutia mea de invatare, in timp ce imi invarteam privirea cand in stanga, cand in dreapta.
Nu stiu de ce am un sentiment ciudat fata de ziua de azi. Creierul imi trimite un fel de impulsuri, sa nu ma mai grabesc. Oare de ce? Nu tin seama de sentimentele acestea si continui in ritmul meu alert. Deja am ajuns in parcul din apropierea facultatii. Si spre uimirea mea, acolo, pe o banca linistita statea iubitul meu Jhony, sau Mougly baiatul junglei, dupa porecla lui. Dar si mai mare surpriza, a fost atunci cand am vazut ca la el in brate statea Mary, una din usuraticele zonei. Bun, in momentul acela mi-a cazut cerul in cap. Ce cauta cu tipa aia acolo si mai ales de ce curul ei infect, atingea banca pe care am primit eu primul sarut? Ma indrept furioasa inspre cei doi. Cand ma vede, Mary se intoarce si zambeste dulce, in timp ce Mougly inghite in sec.
Ajunsa in fata lor, zambesc si ridic doua degete in semn de pace. Cu cealalta mana, imi scot guma din gura si i-o lipesc tipei in par. Si cu aceeasi mana ii altoiesc si lui o palma, iar degetele mainii opuse, se transforma din “Peace man, peace!” in expresivul semn m**e. M-am intors pe calcaie si am plecat multumita de faptele mele. Cei doi cimpanzei, au ramas holbandu-se la mine banuiesc. Dar oricum nu stiu cum voi trece peste chestia asta. L-am iubit mult, chiar prea mult pe baiatul junglei. Fara sa imi dau seama am ajuns in curtea facultatii, unde, ca de obicei era ingramadeala de pe lume. Am placat capul gandidu-ma inca o data la boratul ala mic si la fufa lui actuala. Din greseala, am dat peste cineva.
- Iarta-ma! am spus cu vocea sincera.
- Nu-i nimic...
Cand a pronuntat acele cuvinte, s-a si intors cu fata la mine. Dumnezeule Mare, am vazut Raiul. Dar totusi vocea si chipul ii pareau chinuite. Ma intreb ce o avea, parca era posesorul unei dureri inumane. Am continuat sa mergem, incet, in turma pana am ajuns la intrare. Atunci mi-a regasit liberatatea de a ma deplasa normal si m-am indreptat spre amfiteatrul mare, unde aveam primul curs. Astazi stau in spate. Nu am nici un chef sa vad de aproape moaca de retardat a profului. Dap, se vede ca am o zi proasta. Eu mereu stau in fata. Eeee odata-i ca niciodata. Ma indrept cu pasi apasati spre ultima banca. Spre surprinderea mea, nu aveam sa stau singura, ci alaturi de tipul de care m-am lovit in curte. Ma asez pe locul liber si imi scot caietul de notite.
- Deci esti nou pe aici? intreb, posesoare fiind unei curiozitati imense.
- Da, asta e prima mea zi, spuse el pe un ton politicos.
- Si imi vei spune si cum te cheama?
- Lucius.
Poftim? Cine si-ar boteza copilul asa? cred ca ori are parinti retardati ori e foarte ghinionist.
- Serios? Adica chiar te cheama Lucius? intreb, incercand sa ma stapanesc sa nu izbucnesc in ras.
- Mda`...Stii ai tot dreptul sa razi. Nici eu nu sunt prea mandru de numele asta.
- OK, si scuze inca o data, am spus razand cu gura pana la urechi.
Dar si el mi s-a alaturat si am ras, pana ce au intrat Mary si Jhony. Am zambit cand am observat ca ea inca mai avea guma in par, dar atitudinea vesela dinainte mi-a pierit intru totul cand am observat mainile lor impreunate. Si ca sa fie treaba, treaba s-au postat fix in fata mea si a lui Lucius.
-Mata de c***a... am soptit pentru mine, lasandu-mi ochii invadati de lacrimi.
Mi-am pus mainile pe fata. Chiar nu voiam sa fiu considerata o plangacioasa de noul meu coleg. Dar ce pot sa fac acum? Ziua asta e deja un cacat si inca unul mare si imputit. Am ascultat lipsita de chef toata lectia aceea teribil de plictisitoare. In cele din urma, il aud pe profesor cum anunta sfarsitul lectiei. Dupa ce saluta, am fost prima care a iesit din sala. Nu mai suportam sa ii vad pe aia doi impreuna. Si nu voiam sa aiba satisfactia aceea nebuna, sa ma vada suferind. M-am oprit in fata amfiteatrului. Cand am dat sa plec din nou, am simtit cum o mana imi prinde incheietura si ma opreste. M-am intors nervoasa, fiind pregatita sa il lovesc fix la punctul sensibil. Dar spre bucuria mea si a lui m-am oprit la timp, fiindca era nimeni altul decat Lucius, care se uita la mine ingrijorat.
- Vrei sa ii faci in ciuda? intreaba acesta, aruncandu-mi o privire cu subinteles.
- Cum sa fac asta? intreb la randul meu total aeriana.
- Spune-mi doar daca vrei, de restul ma ocup eu.
Am dat afirmativ din cap, iar el a inceput sa isi apropie fata de a mea. Mi-a atins buzele cu ale sale, exact in momentul cand cei doi treceau pe langa noi. L-am vazut pe Mougly cum se uita urat iar fufa aia l-a tras de maneca. Ei da....Asta a fost un moment plin de satisfactie. Dar o clipa m-ai tarziu si-a dezlipit buzele de ale mele, fiindca acela nu se putea numi sarut. Pur si simplu mi-a atins gura cu a lui, abia facand contactul posibil.
- Te simti mai bine? intreaba, afisand un zambet chinuit.
M-am uitat cam ciudat la el. Chipul ii era parca stalcit. Puteam sa observ ca era suferind, ca atunci cand ne-am ciocnit in curtea scolii. Ma rog, am dat din cap afirmativ, zambind, in semn ca ideea lui chiar m-a facut sa ma simt mai bine.
- OK, dar sa stii nu a insemnat nimic, spuse pe un ton serios.
- Nici pentru mine, am raspuns la randul meu folosind acelasi ton.
Asta e o minciuna, m-ai mica sau mai mare dar e clar o minciuna. Pentru mine a insemnat cev, intr-o oarecare masura fiindca clocoteam de-a binelea. Dar nu am putut sa gandesc ceva in plus, fiindca am vazut la coltul gurii sale, un fir subtire, dar vizibil de sange. Atunci, automat a scrasnit din dinti de durere banuiesc. Eu mi-am pus degetele pe buze, pentru a remarca faptul ca erau umede, de la sangele lui...


Melodia de la alarma lui Jasmine---> Michael Jackson-Bad
KyuMin.

#5
in primul capitol.
Spui inger de prea multe ori, deja devine putin stresant.
Asa asta e singurul lucru care m-a deranjat.
Acum sper sa nu te superi, dar... NU sunt multumita.
Imi place al doilea capitol enorm, te-ai descurcat mult mai bine decat in primul capitol...desi ai fi putut sa te opresti sa mirosi trandafiri... ai naibi trandafiri, o sa moara de atata neglijenta. Bine, daca nu ai inteles...atunci iti spun ca trebuie sa o lasi mai usor cu viteza aceasta. Oprestete si descrie mai mult ceea ce se intampla.
Imi place ideea, dar asa cum s-a spus nu este una chiar originala, insa asta nu inseamna ca nu o poti face. La prima vedere este o simpla poveste de dragoste dintre un muritor si un inger. Sunt sigura ca tu vei reusi sa faci ceva mult mai interesant.
Sper sa nu te superi pe mine.

#6
Uuu ... un nou fic :x Imi place la nebunie ideea acestuia ^^ Titlul m-a atras sa vad despre ce e vorba si cand am vazut ca tu esti autoarea mi-am zis ca e de bine :chuu: . Lucius e atat de hot :x Normal ca e un inger la cum arata xD Saracu de el a murit la 20 de ani T_T Dar las' ca e bine ca a murit atunci ca altfel nu era potrivit pentru Jasmine :> Abia astept sa vad ce se va intampla in continuare cu astia doi . Greseli au fost cateva , dar nu suparatoare parca . Nu mai retin xD Descrierea a fost la locul ei si nu a fost plictisitoare . Dialogul nu e sec , se impleteste perfect cu naratiunea . Am observat ca nu ai grabit actiunea deci este foarte bine . Astept sa vad ce se va intampla in continuare . Spor la scris si pupici xoxo

Don't try to be perfect . Just be yourself .

#7
Am revenit:X.
Sa vedem... noul capitol m-a surprins placut. Ai evoluat:X
Actiunea de aceasta data a fost perfecta, nici plictisitoare incat sa dai exagerat de multe detalii si nici grabita.
Descrierea mi-a placut la fel de mult precum la primul capitol, iar dialogul a fost deasemenea bun si de data aceasta ai avut mai mult. :X [ imi plac ficurile cu ceva mai mult dialog :X]
Si de data ecasta nu am fost atenta dupa greselile de tastare sau ortografici, insa sunt sigura ca va fi cineva care ti le va spune;).

Asadar, astept urmatorul capitol, sper sa fiu la fel de incantata precum am fost acum. Deci nextul cat de curand posibil :P
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#8
Ti-am citit cele doua capitole din fic si chiar m-au fascinat. Scri foarte bine, descriere suficienta iar naratiunea a fost putin grabita, dar doar putin. Lucius este un inger dragut, ca personalitate, poza nu ma incanta de loc ;)), ma asteptam la ceva mai Angelic, daca ma intelegi. Cat despre Jasmine, hmm chiar nu ma asteptam la un astfel de comportament din partea ei. Pare mai mult genul de rebela rock combinat cu nebunie maneleasca. Oricum, asa ai vrut sa le creezi deci sunt sigura ca au o importanta deosebita, chiar daca mi-as dori ca Jasmine sa-si arate latura feminina ;)).

Am vazut mici greseli, iata-le: gandidu-ma - gandindu-ma
"Atunci mi-a regăsit liberatatea..." - aici cred ca era " Atunci mi-am regasit libertatea..." :)
cev - ceva

Interesant fic, voi mai reveni.
Bafta si multa inspiratie!

#9
HeLLo there:3. Am revenit cu un nou capitol. Va multumesc pentru cometarii si scuze pentru greseli. Acum iata noul capitol and I hope you`ll like it.

Capitolul 3
Lucius P.O.V.


M-am aplecat spre ea. Mda’ , ce aveam de gand sa fac? Fiecare milimetru ce ma ducea mai aproape, imi sfasia trupul, incet si dureros. In final i-am atins buzele cu ale mele. M-am ars. Dupa treizeci de secunde m-am indepartat. Pe chipul sau se intindea un zambet satisfacut. Eee, macar durerea mea nu a fost in zadar.
- Deci te simti mai bine?
A dat din cap in semn afirmativ. Asta era in regula.
- Dar sa stii, toata chestia asta nu a insemnat nimic, am adaugat eu pe un ton foarte serios.
Mda’ si cerul e foarte verde. Lucius, vezi ca te concediaza daca mai continui sa minti, recunoaste ca iti place fata. Dar din pacate, a sosit si aprobarea ei pe un ton la fel de serios.
- OK, nici pentru mine nu a insemnat nimic.
Am incercat sa zambesc. Mi-a iesit un fel de arcuire a buzelor, cam handicapat surasul meu, ce-i drept, dar merge. Mi-am aruncat din privirea spre ea. Avea corp frumos, cu foarme provocatoare si niste buze moi si rosii. Stai putin! Buze rosii? Nu avea ruj . In clipa urmatoare, am simtit un fir subtire de sange, izvorand in coltul gurii mele. Firar, buzele sunt rosii, de la sangele meu. Si-a dus degetele la gura, vazand si ea umezeala.
- Lucius, ce dracu’! Ce ai patit? intreba pe o voce ingrijorata.
- Nimic, m-am muscat de buza.
M-am dat un pas inapoi. Dar ea m-a urmat. S-a ridicat pe varfuri sa imi curete urma rosiatica. Si cu asta am descoperit si ca echilibrul ei este foarte prost. Pur si simplu si-a pierdut stabilitatea in timp ce era pe varfuri. Am prins-o inainte sa aterizeze pe burta in fata mea. Un fior ciudat mi-a cuprins tot corpul. Am inceput incet, incet sa nu imi mai simt picioarele, iar senzatia devenea din ce in ce mai puternica. Am dat-o la o parte cu brutalitate si am facut fugitiv cu mana. Acum alergam de nebun pe holurile facultatii. De ce naiba am acceptat misiunea asta? Stiam, de fapt puteam sa jur ca eram vanat si zgariat pe tot abdomenul. Simteam o usturime neplacuta avand in vedere contactul dintre camasa si pielea mea. Am continuat sa alerg, de teama sa nu se pateze cu sange si sa ma trezesc cu o camasa inflorata. De notat: sa nu mai port haine albe sau deschise la culoare.
In cele din urma am ajuns in fata blocului. Im tremurau genunchii si tot corpul la urma urmei. Acum cea mai grea misiune, sa ajung la apartament, la etajul cinci. Deschid usa, dar aud o voce ragusita care imi spune sa nu o inchid. In urma mea, o femeie batrana cu vreo doua plase dupa ea, stigase sa ii tin usa. Am asteptat sa intre ea prima, apoi eu. M-am indreptat spre lift, dar norocul era cu mine astazi. Pe usa era o hartie imansa pe care scria “DEFECT”.
- Vai tinere, nu-i asa ca poti sa ma ajuti si cu mine cu plasele acestea grele? intreaba din nou batrana pe un ton rugator.
- Desigur, raspund plin de politete.
Stai, ce mama nabii fac eu aici? In fine, acum nu mai pot da inapoi. Ma aplec dupa plase. Cand sa le ridic, observ ca tantii aia cumparase treisfert de oras si baga-se acolo, cantarea o tona.
- Multumesc, dragule. Nu stiu ce m-as fi facut patru etaje cu atatea bagaje.
Mutra ei ma calca pe nervi. In timp ce urcam scrile ma gandeam sa pun vorba proasta pentru ea in Rai. Si cat se plangea...Tantii, iti dau un sfat: ca sa nu iti fie atat de greu sa le cari, nu mai cumpara dracului toate porcariile! Off, cat mi-as fi dorit sa pot spune asta cu voce tare...Dar spre fericirea mea, in cele din urma am ajuns. Am lasat plasele din mana si am mers mai departe. Inca un etaj si ajungeam si eu. In sfarsit. Scot cheile din buzunar si descui usa. Cand am intrat, primul lucru a fost sa imi dau jos camasa aceea de pe mine. Am aruncat-o cat colo si m-am indreptat spre dormitor.
Am facut cativa pasi in camera luminoasa si cineva mi-a sairt in brate. Bun asta a fost cu adevarat neasteptat, ca sa nu mai spun ca a fost o ideea proasta fiindca pe mine ma durea.
- Lucius, ce ai patit? Nu se poate, e abia prima zi si uite in ce hal esti. Renunta la slujba asta. Tu esti inger pazitor nu sacrificiu angelic, spuse pe o voce plina de prefacuta.
- Mdea’. Apropo, cine mai esti si tu?
- Amelia. M-a trimis Marele Intelept sa vad cum te descurci.
Minciuna. Pot sa simt cand cineva minte sau cand spune adevarul. Cu o miscare brusca am impins-o in perete. Acum o tineam de gat, aceasta scotand niste sughituri strangulate. Mi-am deschis aripile mari si albe.
- In cazul asta cred ca stii care sunt abilitatile mele. Nu poti sa ma minti, stiu cand cineva minte. Acum spune adevarul!
Vocea mi se auzea in ecou, iar ochii mei prinsesera o nuanta de albastru stralucitor, parca ar fi fost niste lumini. Spre deosebire de altii eu aveam doua puteri. Puteam sa detectez minciuna si puteam hipnotiza din priviri. In momentele in care ma foloseam de talentul acesta vocea mea se auzea in ecou iar ochii erau albastrii.
- Ma numesc Amelia. M-a trimis Lucifer. A spus ca nu avem voie sa o lasam pe fata sa aiba un inger pazitor, e prea periculos pentru noi ca ea sa poata sa devina ceea ce ii este sortit.
- Ce sa devine? Care e soarta ei? am intrebat folosind aceeasi voce.
- Nu stiu. Doar Lucifer stie, a spus plina de sinceritate sub controlul meu.
I-am dat drumul, dar nu inainte sa ii spun sa plece. Aceasta a disparut intr-un nor de ceata neagra. Era un demon, supusa lui. Am incercat sa ma indrept spre baie. Trebuia sa imi fac un dus, neaparat. Dar nu am reusit. Cuprins de o ameteala profunda, am cazut acolo in mijlocul camerei cua ripile inca deschise.


Lucifer P.O.V.

- Stapane, m-am intors! am auzit vocea sfarsita a Ameliei.
- Bine scumpa mea. Acum spune, a renuntat la postul sau? am adaugat eu pe un ton provocator si plinde incantare.
Dar spre nemultumirea mea, cea care imi era supusa a dat negativ din cap. Mai putin avea sa planga, iar eu mai putin si imi luam campii.
- Incompetent-o. Ti-am spus ca ingerul trebuie sa dispara! Fata nu are voie sa fie in posesia unui Pazitor daca vream sa vina pe calea noastra. Te vei intoarce si o sa o indepartezi de el. Dar inainte sa pleci, spune-mi, cine este acest maimutoi inaripat care te-a adus inapoi la mine in starea asta?
- Lucius, domnule, am auzit-o spunandu-i numele plina de teama.
Eu am inceput sa rad ca un maniac. Lucius....Of, of, of., fratioare, imi pare rau ca va trebui sa mori, dar fata nu are voie sa deinva Arhanghel. E o amenintare prea mare pentru mine.

Lucius P.O.V.

Cand m-am trezit era noapte. Ranile mi se vindecasera deja. Bine ca ma vindecam repede, altfel nu stiu ce m-as fi facut. Dar acum am alte lucruri la care sa ma gandesc. Ce va deveni ea?
Mi-am retras aripile si m-am pus pe pat. O singura pana am lasat pe jos. Albul ei imaculat avea acum mici pete de sange. Oare asa voi ajunge si eu? Scaldat in sange, murind ca toti ceilalti?
KyuMin.

#10
Hey! Ne intalnim din nou o//o
Bun...sa vedem...
Deci acum pot spune ca imi palce ideea. Pare mult mai originala decat prima data. Felicitari :victorie:
In legatura cu greselile ortografice sau de tastare... pai nu am fost prea atenta dupa ele... o.o' . Daca ai avut va fi cineva care sa ti le corecteze :3:.
Descrierea este absolut superba si se imbina foarte bine cu naratiunea. Dialogul nu este sec, ceea ce e bine. Chiar ma asteptam sa fie sec, insa nu e. [ gomen :( ]. Actiunea nu este grabita si asta imi placee:X:X:X. Bravo tie, ai evoluat ;)
Astept urmatorul capitol ;). Sunt curioasa sa vad ce se mai intampla :P.
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Angel without soul ( sezonul 2 ) Rain 49 32.078 03-06-2012, 01:33 AM
Ultimul răspuns: Erion.
  Angel tears gothic_yumi 7 3.642 01-09-2011, 07:20 PM
Ultimul răspuns: Lussya
  Love the feeling of joy-An demon and an angel! Ɖʋℓcικ`Иɛвʋиικ 5 3.288 01-07-2011, 10:41 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  why is he a fallen angel? angelickiller 8 4.506 18-11-2010, 11:15 PM
Ultimul răspuns: angelickiller
  The passion of an angel and a demon ...:::Hana Arakida:::... 2 2.790 10-03-2010, 12:59 AM
Ultimul răspuns: ...:::Hana Arakida:::...
  Academia La Luna [+16] [ vampire&angel ] Secret Past 1 2.781 03-01-2010, 02:55 PM
Ultimul răspuns: Yaku-chin
  Fallen Angel (yyh/Hiei) Maou 5 4.630 24-07-2008, 10:20 PM
Ultimul răspuns: Maou
  The fallen angel raises from darkness metin 0 2.415 17-01-2008, 07:33 AM
Ultimul răspuns: metin


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)