Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lord of the rings

#11
[acest post poate conţine spoiler-uri pentru carte; m-am controlat cât de bine am putut să nu fac o comparaţie prea ... detaliată între ele. Scuze dacă apar anumite lucruri ce n-ar trebui ._. ]

Lord of the Rings ...

Deşi au killărit cât se poate cartea [cei care au citit-o sigur sunt de-acord cu mine >.> ], filmul nu pot să spun că nu a ieşit bine: au făcut un rezumat destul de bun, comparativ cu alte scenarii ale altor filme [de exemplu Harry Potter and The Order of Phoenix sau ... Eragon; par nişte trailere pe lângă cărţi >.> ... plus că idioţii ăia taie ce-i mai bun din carte ._. ].

LotR a ridicat multe nume de actori de care �nainte habar n-aveam, cum ar fi Orlando Bloom sau Viggo Mortensen [bine ... de Mortensen mai ?tiam, mai v?zusem �nainte filme cu el, dar personajele interpretate nu prea erau demne de ?inut minte iar plot-ul nu mis e p?rea �ndeajuns de bun, so ...] ... sau poate Sean Bean ?i Liv Tyler [care btw, pentru cei care �nc? nu ?tiu, e fiica solistului de la Aerosmith :3 z? elves are rockerz xD ] sau Daaaaaavid Wenham [yes, and I'm supposed to be a fan xD *cough* both of him and the-book-or-the-movie-Faramir]. Still, c�nd am v?zut prima oar? filmul abia v?zusem ?i Matrix [*cough* yeah, I was in the first grade back then] iar c�nd l-am v?zut pe Elrond, I was kinda "JESUS CHRIST IT'S THE SMITHS, GET IN THE CAR!" ... okay, not really that way, but I screamed a liiiitle "Smiiiiiith!" :3 .

Altceva ... un plot bun, ac?iune c�t cuprinde [poate ?i de asta mi se pare c? e mai presus dec�t Eragon sau HP 5, c?ci acolo o l?l?iau de nu se poate >.> ... sau poate c? e pentru c? l-am v?zut �nainte s? citesc cartea ? who knows ?], efecte speciale bune [z? nazguls rulez!] ?i ... ce s? mai spun ? Mi-a pl?cut, nu la fel de mult ca ?i cartea, dar mi-a pl?cut :3 A fost ?i �nc? este cel mai bun film fantasy pentru mine ... okay, and the best fantasy book, too. Okay, and the best inspiration for metal bands ... Okay [xD], and the best male casting [awh, c'mon, every girl would drool at Aragorn or Legolas. Or as me, at Faramir xD ]

Personaje preferate din film ... cred c? ar fi Aragorn, Boromir [yes, Boromir], Legolas, Galadriel ?i Faramir. De ce ?

Aragorn - the ideal potret of a leader: wise, brave and selfless, ?i probabil am spus chiar prea mult. Totu?i, �mi pl?cea mai mult �n postura de pribeag, �i st?tea mai bine �ntre to?i acei elfi �n Imladris :3 Plus, a fost destul de dr?gu? c?-n �ntoarcerea Regelui l-au pus s? ?i c�nte, mi-am amintit involuntar de o melodie de la Therion care-mi place enorm de mult [The Siren of the Woods, dac? v? intereseaz?].

Boromir - de?i pare �ncrezut, ar??gos, enervant, ciufut, egoist ?.a.m.d. la �nceput, dac? reu?e?ti s? prive?ti dincolo de aparen?e ?i cu pu?in mai mult? chibzun??, ajungi cu siguran?? s?-?i plac? ^_^ Plus c? ?i-a dat via?a pentru Peregrin [f?ce?i-mi ce vre?i, dar eu nu-i zic Pippin >.> ... yeah, yeah, I already said it, so ?] ?i Merry, and that was a really good scene! Mai mergea l?sat personajul �nc? pu?in :3 p?cat ...

Legolas - what girl wouldn't like him ? No, srsly, who ? ?i nu, aici nu e pentru c? Orlando Bloom arat? a?a de bine cu p?rul lung [xD] ci pentru peronajul interpretat. De?i nu i s-a dat chiar at�t de mare aten?ie �n film, scenele cu el ?i Gimli sunt ... priceless! Mai ales �n �ntoarcerea Regelui [remember when he killed an oliphant ? and then Gimli said "It still counts as one" ? xD ]

Galadriel - este tipicul elfei �n?elepte: misterioas?, cu vocea p?trunz?toare care parc?-?i sfredele?te mintea cu vorbele ei and so on. Plus, e singura elf? care chiar arat? a elf? ._.

Faramir - de ce l-am pus pe ultimul loc ? Pentru c? de?i e preferatul meu, nu prea are importan?? �n ce ordine pun personajele 39 De ce �mi place ? �n primul r�nd, de?i ?tia c? merge la moarte sigur?, a �ndeplinit ordinele lui Denethor, s-a b?tut cu uruk-haii ?i toate celelalte. ?i pentru c? era �nv???celul lui Gandalf ... and probably because he was wiser than his brother.

Sunt ?i personaje de care am fost taaaaare dezam?git?. Acestea ar fi:

�n primul r�nd, Frodo - de ce ? wtf, tot filmul Wood a ar?tat ca un speriat de bombe, b?tut �n cap, ca s? nu spun altfel >.< Cartea �l prezint? �ntr-o cu totul alt? lumin? dec�t filmul ._. Plus, nu ar fi trebuit s? arate at�t de obsedat, for god's sake! ?i c�nd �?i punea inelul parc? acum murea la ce fel �i f?ceau ochii ._. Asta a fost un punct �n minus adus filmului; poate Wood arat? ca un hobbit, ca un Frodo real, dar a jucat ... oribil. Spre deosebire de cel care l-a interpretat pe Sam [am uitat cum �l chema ... parc? Sean Astin ... corecta?i-m? dac? gre?esc, nu-i mai ?in minte pe to?i >.> ...] care, fa?? de carte, a ar?tat ... normal! [cred c? ?ine?i minte, cei care a?i citit, c? din 'st?p�ne' nu-l scotea pe Frodo >.> ...]

Alt personaj care m-a dezam?git ... ar fi Saruman. Mi-l imaginam cu totul altfel. ?i la categoria asta ar intra ?i �owyn de care chiar �mi pare r?u ._. That girl doesn't deserve Faramir!

Presupun c? mi-a pl?cut cel mai mult �ntoarcerea Regelui, pentru c? a fost aproape nuuuuuuuuumai b?taie :3 [bine ... ?i Cele Dou? Turnuri a fost tare, dar al treilea le-a �ntrecut pe toate xD ].

Hmmm... cred c? at�t ar fi 39

Edit: that is rather long o.O



Răspunsuri în acest subiect
Lord of the rings - de Lorelei - 28-11-2007, 09:50 PM
RE: Lord of the rings - de Lye - 01-12-2007, 09:42 PM
RE: Lord of the rings - de ysayury - 07-02-2008, 12:36 AM
RE: Lord of the rings - de Dragon Rose - 09-02-2008, 08:27 PM
RE: Lord of the rings - de Arya - 05-04-2008, 10:51 PM
RE: Lord of the rings - de YUKIxSHUICHI - 06-07-2008, 10:51 PM
RE: Lord of the rings - de JavaLeen - 07-07-2008, 11:34 AM
RE: Lord of the rings - de Games Master - 12-08-2008, 06:42 PM
RE: Lord of the rings - de Apathy - 28-01-2009, 03:39 PM
RE: Lord of the rings - de Yukira1234 - 22-02-2009, 12:43 AM
RE: Lord of the rings - de Nidryne - 07-03-2009, 06:30 PM
RE: Lord of the rings - de ~angelino~ - 14-03-2009, 06:38 PM
RE: Lord of the rings - de SintaX_Dev - 12-04-2009, 06:59 PM
RE: Lord of the rings - de Flash - 03-03-2010, 10:30 PM
RE: Lord of the rings - de Himisoara. - 07-04-2010, 04:52 PM
RE: Lord of the rings - de Riluri - 07-04-2010, 05:18 PM
RE: Lord of the rings - de Crazy~Tenshi - 09-07-2010, 05:32 PM
RE: Lord of the rings - de Dragonz Eyez - 04-04-2011, 06:49 PM
RE: Lord of the rings - de βεκi - 04-04-2011, 11:46 PM
RE: Lord of the rings - de Me†al. - 05-04-2011, 10:56 AM
RE: Lord of the rings - de Moony691 - 04-07-2011, 06:35 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)