Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Rozen Maiden

#10
I am awfully upset pentru ca am scris un monstru de post si am apasat ceva gresit si l-am pierdut *cries* oh, here we go again, dammit.
In primul rand, ma amuza sectiunea unde e topicul, desi nu mi se pare potrivita. Stiu ca voisem la un moment dat sa fac eu un topic asemanator pentru ca nu il gasisem la sectiunea Fantasy, dar uite ca totusi exista. Rozen Maiden e un anime foarte drag mie, pe care l-am revazut cu placere (I don't rewatch stuff. almost never) si a carui volume de manga m-am straduit sa le achizitionez de-a lungul timpului, pentru a am adorat grafica. Nu am apucat inca sa termin ultimul sezon aparut, asa ca voi vorbi aici in mare parte din punctul de vedere al primelor doua sezoane si al OVA-ului.

Mi-a placut foarte mult si sincer, cred ca de aici mi se trage pasiunea pentru papusi de portelan de orice fel. Mi-au placut rochiile lor, OST-ul, faptul ca au personalitati bine conturate, atat de diferite dar care totusi se completeaza reciproc si, bineinteles, mi-a placut povestea lui Jun si felul in care a reusit datorita lor sa treaca treptat peste anxietatea sa sociala. Motivul anxietatii respective mi s-a parut putin tras de par totusi. Sa fii batjocorit si marginalizat doar pentru ca esti baiat si desenezi rochii de fete in timpul liber? Chiar daca ai talent cat casa? E design pana la urma, si unii dintre cei mai conscuti designeri de haine sunt barbati, asa ca parca a fost dusa prea departe toata faza. Poate are legatura cu valorile si mentalitatea japonezilor, nu am de unde stii, insa all that bullying si pentru asa un motiv m-a enervat la culme. Mi-a placut in schimb povestea cu Rozen si Alice, scopul lor si intregul univers care a luat nastere asa. Mi s-a parut o idee originala si, in contextul asta, luptele au fost mult mai interesant de urmarit. Din pacate insa am fost cam lasati in pom la finalul sezonului doi, din cate imi amintesc eu cel putin. Parca as fi vrut sa se termine altfel, sa avem un rezultat complet, sa stim ce se va intampla, nu sa dispara Laplace in aer si sa le zica despre reintalnirea intr-o alta lume, de parca tot ce a fost pana atunci nici macar nu a contat. Sunt curioasa totusi cum se va termina sezonul cel nou, am inteles ca macar asta se tine mai mult de actiunea din manga.

Personaj preferat? Suigintou. Definitely. E unul dintre personajele mele preferate of all time. Heck, I even cosplayed her two years ago :)) Imi place ca e rece, distantata si sarcastica. Imi place cum este prezentata ca fiind indiferenta si detasata de sentimente puerile si egoista si imi place, mai presus de toate, ca treptat ne dam seama ca aceste caracteristici nu sunt decat aparente. Faptul ca este incompleta adanceste misterul din jurul ei. De ce nu a terminat-o Father? Ce a putut fi atat de gresit la ea, incat sa nu mai vrea sa o continue? Ce nu i-a placut, ce a crezut ca poate face mai bine? Se simte inferioara celorlalte din cauza lipsurilor fizice, incercand sa umple golul cu aparenta superioritate pe care o afiseaza de fiecare data. Nu se increde in nimeni si nimic si refuza sa se ataseze de cei din jur, Megu fiind desigur exceptia. Dar nu pentru ca e rea. In opinia mea, Suigintou nu e nici pe departe personajul negativ. E doar loiala scopului pentru care a fost creata: vrea sa lupte, sa devina Alice si sa fie impreuna cu Father. Ii este atat de groaza de singuratate, incat ar face orice sa ajunga Alice, de aici si lipsa ei de scrupule si ambitia cu care incearca mereu sa le infranga pe celelalte. Plus ca nu a fost mereu asa si totul i se trage de la dezamagirea lui Shinku, de la tradarea ei atunci cand nu i-a spus despre nimic si a tratat-o ca pe o infirma, ca pe un copil, facand-o sa se simta inferioara. Poate ca Shinku nu si-a dat seama, dar raul fusese facut, iar ce a urmat apoi a fost doar o reactie la dezamagirea aceea, un mecanism de auto-protejare. Suigintou e al naibii de complexa si este, in opinia mea, cea mai umana dintre ele.
Mi-a placut mult si de Suiseiseki, am adorat-o pentru firea ei copilareasca si pentru relatia cu sora ei, iubirea aceea neconditionala pe care i-a purtat-o mereu, dar Suigintou a fost si va ramane pe primul loc.

Nu cred sa existe o secventa anume care sa ma fi impresionat in special. Am ras cu pofta la scenele in care se harjoneau Suiseiseki si Hina Ichigo, dar probabil cel mai mult tot OVA-ul mi-a placut, pentru ca dezvolta relatia dintre Shinku si Suigintou si ne ofera niste raspunsuri, ne face sa intelegem de ce exista anumite tensiuni si are niste momente destul de emotionante.

Ce as face daca as avea asa o papusa? You mean alive, sau doar papusa imobila de portelan? Pentru ca, sincera sa fiu, chiar m-am interesat de a doua varianta, sa vad daca a incercat cineva sa fabrice niste papusi asemanatoare. Am gasit vreo cateva modele, dar la ce pret au... mi-am propus sa fie prima achizitie dupa ce devin milionara :)) eu si capriciile mele. Dar serios vorbind, daca as avea una reala, I'd have so much fun! Ar fi ciudat la inceput, dar m-as obisnui. Numai sa nu ajung sa o tratez ca pe o pisica, I tend to do that with little cute things ^^''

Shinku m-a enervat inca de la inceput, nu-mi pot explica de ce. Ma enerva cand dadea ordine la toata lumea si se comporta atat de superioara, imi devenea apoi draga cand suferea pentru moartea surorilor ei si tot asa. Suigintou mi-a placut de la inceput, asa ca e firesc sa o aleg pe ea. Totusi, in opinia mea, nu cred ca sunt doua personaje neaparat opuse. Au avut ele neintelegerile lor explicate in OVA, dar nici una nu e...let's say, Kirakishou. Now that's the evil one. Ele doar se ciondanesc ca surorile, lucru care devine cel mai clar in sezonul nou.
Probabil voi reveni pe aici dupa ce il termin si pe acela.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"



Răspunsuri în acest subiect
Rozen Maiden - de hikari marina - 12-11-2007, 05:25 PM
RE: Rozen Maiden - de dark_anime - 12-11-2007, 09:01 PM
RE: Rozen Maiden - de Alyssa♥ - 18-08-2008, 11:06 AM
RE: Rozen Maiden - de Cherie - 16-09-2008, 03:34 PM
RE: Rozen Maiden - de Blacky - 02-11-2008, 04:25 PM
RE: Rozen Maiden - de Shizuka - 22-04-2009, 05:23 PM
RE: Rozen Maiden - de Goddess of Cookies - 02-05-2009, 11:51 AM
RE: Rozen Maiden - de Lia - 31-05-2012, 10:47 AM
RE: Rozen Maiden - de Agrona - 20-08-2013, 01:39 PM
RE: Rozen Maiden - de DreamGirl - 17-09-2013, 10:49 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)