Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Angel Sanctuary

#1
[Imagine: angelsanctuaryur8.jpg]
e actualul manga favorit al meu
l-am primit de la un prieten si l-am citit din curiozitate
si mi-a placut chiar foarte mult
ingerii si demonii si oamenii pusi intr-o alta lumina
o lume in care ingerii nu sunt intocmai cei buni si eroi, ei traind intr-o lume ierarhizata imbacsita cu coruptie in care pana si iubirea e un taboo interzis prin lege
demonii nu sunt is nici nu vor fi vreodata buni dar nu sunt cu nimic mai corupti ca si ingerii
o poveste in care un inger, si anume ingerul organic Alexiel se razvrateste impotriva imparatiei raiului si se alatura demonilor dupa care e capturata si sigilata intr-un cristal, dupa care este blestemata sa sufere numeroase de cicluri de reincarnare umana in care in fiecare viata sa aibe parte de o moarte subita. In ultima ei reincarnare ea e un baiat pe nume Setsuna Mudou care cade in pacatul (sa-zisul) iubirii de seaman, si anume iubindu-si sora mai mica...
Lucrurile se complica cand trupul lui Alexiel este furat de demoni si mai apoi, demult sigilatul, Rociel - fratele geaman al lui Alexiel, ingerul inorganic considerat si cel mai frumos inger- este trezit si doreste sa o trezeasca si pe sora lui spre a se razbuna
cu toate astea intamplandu-se ...spiritul lui Setsuna este si el afectat, energia lui angelica fiind mult dorita atat de demoni (printesa Kurai si verisorul ei Arakune) cat si de Rociel
totul devine tensionat cand Sestuna si sora lui -Sarah- fug impreuna spre a scapa de mustrarea celorlalti.
traind mica lor idila cu sentimentul de vinovatie ei se intorc inapoi in oras unde sarah e in final ucisa
in urma acestui lucru furia lui Setsuna se dezlantuie apocaliptic
nimic nu a putut opri forta lui, astfel... marele Inger Adam Kadamon "Serafita" a intervenit spre opri timpul pe pamant...
nici raiul si nici iadul nu au fost constienti de scurta lui prezenta ce a fost vitala

ma rog, atata din poveste a fost pusa in 3 OVA anime
in manga povestea continua cu mersul dupa sufletul lui Sarah si actiunile raiului si iadului in legatura cu starea de pe Terra si toate astea

inca mai am de citit putin pana sa il termin
dar pot spune ca imi palce foaaaaarte mult38

personajul meu preferat este Kira Sakuya .... care mai apoi va fi Lucifel (da...cu "el"....suna mai frumos asa ca iti da impresia ca e inger, si cine nu zice ca demonii nu au fost candva ingeri la randul lor)
[Imagine: sd5setsunasekaisig1-icy2.gif]
"uhm... thanks for the help"
"don't mention it... to nobody!"
[Imagine: chibi_81.gif]
aia mica



Răspunsuri în acest subiect
Angel Sanctuary - de anne_demonangel - 01-11-2007, 04:48 PM
RE: Angel Sanctuary - de seandreea - 14-01-2008, 11:22 PM
RE: Angel Sanctuary - de Red Baron - 25-02-2008, 10:25 PM
RE: Angel Sanctuary - de Sloth - 21-03-2009, 12:24 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)