Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#10
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare?
Hmmm... Sunt multe. Foarte multe. Mi-a placut foarte mult Orasul bantuIT de la Stephen King, Elevul Dima dintr-a saptea, de Mihail Drumes.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Stai sa ma gandesc... In general e cam greu sa gasesc asa ceva. Nu prea... Adica... Chiar renunt la o carte daca nu imi place chiar deloc.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cred ca din Cimitirul Animalelor, a lui King. Am ras 300 de pagini, eram atat de nerabdatoare sa aflu finalul.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt )?
De cel putin 6 ori... De veghe in lanul de secara, de J.D.Salinger. Si as mai citi-o inca de vreo o mie de ori. Mi se pare geniala.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
Mircea Cartarescu - Orbitor. Nu mia placut deloc. De ce... foarte multa descriere. Si stiu ca descrierea nu strica si chiar imi place sa citesc descriere, dar Cartarescu are un stil de a zbura asa liber pe un camp si de a nu se mai opri. Decat poate foarte tarziu.
6) Ce carte v-a placut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Enigma Otiliei de George Calinescu. Nu stiu de ce nu mai vreau sa o citesc. Probabil pentru ca acum stiu ce se va intampla. [asta nu ma impiedica sa citesc alte carti, dar aici se aplica acest lucru.]
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Orice are Stephen King pe coperta. Si 'De veghe in lanul de secara'.
8) Cate carti cititi in medie, pe an?
Pe an? Hmmm... Peste 50, cred.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii??
Librarie. Imi place sa imi cumpar cartile, ca sa le am in caz ma apuca cheful de citit. Si totusi, imi place si biblioteca [bibliotecara ma cunoaste prea bine 24]
10) Primul roman citit ? SI, in cat timp l-ati citit ^.^
Damn, cine naiba isi mai aminteste? Nu mai tin deloc minte prima mea carte.
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns...
Probabil ca da 106



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.622 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.659 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)