Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#3
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare?
As spune Nuvelele lui Slavici, dar pentru ca te referi la o carte probabil ca lupta se da undeva intre Vrajitoarea din Portobello a lui Paulo Coelho si Vampirul Armand de Anne Rice.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a palcut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
J.R.R. Tolkien, Simarillion si Stapanul Inelelor au fost geniale, dar Copiii lui Hurin m-a lasat rece 22

) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
200 sau 300 de pagini din Luna Noua sau Amurg, se citeste foooo~ooarte usor .

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt )?
La rascruce de vanturi de Emily Bronte, practic am citito de vreo patru-cinci ori, Maestra runelor -Claudia Grob, Mandrie si Prejudecata de Jane Austen, Laleaua Neagra de Alexandre Dumas :X:X, Baiatul cu pijamale in dungi de John Boyne, Karazan de V.M. Jones am fost pur si simplu obsedata de cele patru carti.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
Zori de Zi, consider ca autoarea a distrus si linia de plutire, pe care sa afla cu aceasta carte. Am citit doar 50 dde pagini din ea si m-a luat durerea de cap .

6)ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Nina, fetita celei de a saptea luni de Moony Witcher, i-as mai rasfoi paginile, dar nu o voi mai citi cu acea placere cu care am citito in primele dati si Harry Potter, nu mai ocupa -pentru mine- locul de carte forte buna.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Nu mai m-a gandit niciodata, dar ... Enigma Otiliei, Decameronul, Shogun, astea intro mana, in cealalta Calaretul fara cap, Donna Alba, Pajul ducelui de Savoia, iar in dinti Regina Marot, Laleaua Neagra, La rascuce de Vanturi si Pe aripile vantului, Mandrie si prejudecata.

8) Cate carti cititi in medie, pe an?
Banuiesc ca 10 -15 carti 106

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii??
Din biblioteca bunicii s-au mai pastrat doar cartile de povesti. Dar aleg biblioteca mamei, are niste exemplare absolut superbe, de la S.F., Fantasy, Romane, pana la bibiografii.

10) Primul roman citit ? SI, in cat timp l-ati citit ^.^...
Legendele Olipului de Alexandru Mitru sau HP.



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.632 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.660 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)