Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#2
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare?
Cam orice este scris de Isaac Asimov, Frank Herbert si JRR Tolkien [insa in special Fundatia, Dune, Silmarillion, Roverandom si Stapanul Inelelor] m-au impresionat: ideea pe care se bazeaza fiecare dintre lucrarile lor este pur si simplu superba. Daca e s-o luam din punct de vedere al prezentarii situatiei, atunci va fi cu siguranta Cine suntem, de Dan Puric.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a palcut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Probabil acesta ar fi ... AE van Vogt; Lumea non-a a fost superba, dar celorlaltor carti ale lui le lipseste acea idee stralucita.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Intr-o zi ? Tin minte c-am terminat de citit o carte intr-o zi acum doi ani [sau trei ? o.O Cand a aparut HP and the Half-Blood Prince ?]. 586 de pagini, parca 39 Se citeau damn too easy HP-urile >.>

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt )?
Ce carti as putea citi la nesfarsit ... that would be ... Marea Trolilor, de Nancy Farmer; Hobbitul, Stapanul Inelelor, Silmarillion, Roverandom, Copiii lui Húrin, The Legend of Sigurd and Gudrún, de JRR Tolkien; Dune, de Frank Herbert; Fundatia, de Isaac Asimov; Lumea non-a, de AE van Vogt; Crima si Pedeapsa, Adolescentul, Fratii Karamazov, de Fiodor Dostoievski;.
Ce carti am citit de atatea ori ... Eragon, Eragon II: Cartea primului nascut, Brisingr, de Christopher Paolini ... sa zicem doar ca le-am citit de mai mult de sase ori. Altele ar fi ... HP si Camera Secretelor, de JK Rowling [what ? I'm a huge Slytherin fan ._.], Razboi si Pace, Lev Nikolaevici Tolstoi si Divina Comedia: Infernul, Purgatoriul, Paradisul, de Dante Alighieri.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
Twilight. Nu dau explicatii.

6) ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Micul Vampir, de Angela Sommer-Bodenburg; mi-a fost imprumutata de o colega acum ... doi ani. Ce pot sa spun ? O carte ... draguta, dar trecusem de varsta la care sa o gust ._.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Aaaaaaaaaa! Omfg!!!oneshiftoneshift11!!1 Da Tolkien resource, ma' parents' collection of SFs and aaaaaaah, I ain't but two hands, astea-s cele mai importante.

8) Cate carti cititi in medie, pe an?
23 ... 23 si jumate :'D. Dac-as avea mai mult timp, as citi si mai multe.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii??
Biblioteca, for sure ! Ati vazut ce aiureli au aparut pe piata in ultimul timp ? ;_; Le ingroapa pe alea bune ;_; Oricum, e indeajuns de mare cea a bunicilor, o sa-mi ia o viata sa le biruiesc pe toate >.< Plus ca daca vreau ceva mai ... actual, ai hev mah parentz :'D I'm so damn lucky with them ... and with their SFs \m/

10) Primul roman citit ? SI, in cat timp l-ati citit ^.^...
Primul roman ... primul roman ... primul HP parca. In ... doua zile. Eram inca prea mica si nu citeam la fel de repede ca acum :'D

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns ...
Indeed, dar atunci titlul nu-si indeplineste pe deplin scopul :]



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.751 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.684 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)