Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
''Singur pe lume'' de Hector Malot. De fiecare data cand mi se adreseaza aceasta intrebare, este primul roman care imi vine in minte si de care imi amintesc cu mare drag.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Tin minte ca am lecturat aproape 300 de pagini din ''Singur pe lume'' intr-o singura zi, sau ''Invitatie la vals'', completa, de Mihail Drumes, care avea ( cred ) vreo 200 de pagini.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Cu romanele favorite e la fel ca si cu filmele favorite. Vezi un film care are un impact puternic asupra ta si, inevitabil, simti nevoia sa-l revezi din nou ... intr-o zi. Iar apoi, in alta. Si tot asta. La fel este si in cazul cartilor.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Singura carte de care m-am apucat vreodata si pe care nu am reusit sa o parcurg pana la capat a fost primul volum din ''Morometii'' de Marin Preda. La momentul respectiv mi s-a parut plictisitoare si enervanta ( enervanta din pricina arhaismelor si regionalismelor ei ) si nici structura nu m-a dat pe spate. Ma stresez fiindca trebuie in curand sa lecturez ambele volume, la cererea domanei profesoare de romana. Ahhh ><
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Eu as defini o carte care mi-a placut, dar pe care nu as mai reciti-o o carte care a avut o actiune ce m-a prins in momentul lecturii, dar care nu mi-a lasat un mesaj puternic, si nici nu a pus stapanire pe mintea mea dupa finalizarea lecturii. De exemplu, romanele din seria ''Academia Vampirilor'', de Richelle Mead.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva? As incerca sa iau cartile pe care imi doresc din tot sufletul sa le citesc.
8) Cate carti cititi in medie, pe an ? Am foarte putine carti citite pana acum ( si sunt in clasa a IX-a ), asta din cauza ca pana intr-a sasea sau a saptea eram o agramata stupida, cu varza in loc de creier. Perioada in care am citit cele mai multe carti a fost cuprinsa intre 2011 si 2012 ( cam 100 ).
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Librarie. In felul acesta, imi maresc biblioteca personala. Biblioteca e a doua optiune, in caz ca nu gasesc ceea ce caut la librarie.
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Primul roman citit a fost ''Vrajitorul din Oz'' de Frank Baum. L-am citit cand eram destul de mica ( in clasele primare ) si tin minte ca nu am fost consecventa pe durata lecturii sale. Intr-o zi citeam un anumit numar de pagini, apoi urmatoarele zile se transformau intr-o pauza, si tot asa. Well, Mi-a luat cam un an sa-l termin, cu tot cu pauzele lui.



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Sayonara - 11-01-2014, 09:56 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.615 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.659 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)