Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
"Fratii Karamazov" - F.M. Dostoievski

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
"Zahei orbul" de Vasile Voiculescu, mi-a placut extrem de mult, insa este singura lui carte de proza, restul cartilor fiind cu poezii. Dar am o mentiune aici: nu am citit cartile lui de poezie pentru ca nu prea citesc poezie in general, insa are un stil atat de genial, incat cred ca, daca as citi si restul operei lui, m-as indragosti de poezie.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cred ca intre 200 si 300 de pagini (nu mai stiu exact numarul) din seria "Tunele" ( de Roderick Gordon si Brian Williams). Sunt geniale cartile, au de toate.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit (bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori (daca sunt) ?
Cred ca "Singur pe lume" as citi de multe ori, dar si drame si carti scrise de autori rusi, sunt geniali.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
nu am una anume, dar urasc filosofiile autorilor ca Nietzche, Camus, etc.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
"Fratii Jderi" de Mihail Sadoveanu (mi-a placut, in cele din urma, dar a fost atat de greoaie, incat mi-a luat doi ani s-o citesc, pentru ca dupa cateva pagini deja oboseam - bine, aici e si vina formatului imposibil al cartii).
"Enigma Otiliei", iarasi, mi-a placut, insa anumite faze din ea m-au plictisit si nu as mai vrea sa le recitesc.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Autorii rusi, greci, romani si de prin primele veacuri, plus cele frantuzesti dramatice gen "Mizerabilii"

8) Cate carti cititi in medie, pe an?
Cred ca in jur de 10, insa disproportionat, depinde de cat de permisiv este anul respectiv din acest punct de vedere

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Cred ca as prefera "Bibioteca bunicii", dar care sa contina carti care imi plac si ma fascineaza

10) Primul roman citit? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
"Baltagul" intr-o vara
Hetalia

Sa fii deschis nu inseamna sa fii receptiv la ce iti place tie, ci la ce este bine, atfel te numesti "om cu prejudecati", eticheta pe care oamenii din ziua de azi o pun numai celor demodati, dar nu se vad pe ei...



Răspunsuri în acest subiect
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Katomika - 05-05-2013, 07:38 PM
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti - de Hetalia - 26-12-2013, 10:21 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.540 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.627 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)